8 maja 2018
STREFA INSPIRACJI

Wiosną pomyśl o elewacji

Elewacja z płytek klinkierowych, otynkowana lub z cegieł nadaje charakteru architekturze Twojego domu. Wiosna to idealny moment na to, żeby ją odświeżyć. Jak się za to zabrać i o czym pamiętać?


OD CZEGO ZACZĄĆ ODŚWIEŻANIE ELEWACJI?

Elewacja, nazywana też licem budynku to zewnętrzna powierzchnia jego ścian. Może być wykończona wieloma różnymi materiałami, w tym kamieniem naturalnym, drewnem, szkłem, płytkami klinkierowymi, cegłą, tynkiem czy specjalnymi panelami elewacyjnymi. To, jak szybko elewacja będzie niszczeć i brudzić się, zależy od wielu czynników, w tym od jej rodzaju, od stopnia czystości powietrza, kształtu budynku i jego lokalizacji, a także faktury tynku. Podczas, gdy elewacja z cegieł czy płytek klinkierowych dłużej będzie wyglądała dobrze, tynk termo- czy hydroplastyczny, szczególnie ten pomalowany na jasny kolor, szybko będzie przyciągał różnego rodzaju zanieczyszczenia: kurz czy zacieki po deszczu. Zanim zabierzemy się za wiosenne prace porządkowe, oceńmy, czy zewnętrzne ściany domu wymagają zaawansowanej renowacji czy jedynie wyczyszczenia. Weźmy też pod uwagę rodzaj materiału i dostosujmy do niego technikę odświeżenia elewacji.

JAK ODŚWIEŻYĆ ZEWNĘTRZNĄ ŚCIANĘ BUDYNKU?
Zabrudzoną, otynkowaną elewację należy zmyć zimną lub ciepłą wodą pod ciśnieniem do 60 barów (6 MPa), dodając biodegradowalne detergenty, na przykład płyn do mycia naczyń. Najlepiej użyć do tego myjki ciśnieniowej. Zanim ścianę pomalujemy, powinna najpierw dokładnie wyschnąć, co może zająć nawet kilka dni. Farbę należy dostosować do rodzaju tynku. Do czyszczenia tynku lepiej nie używać zbyt gorącej wody, która może powodować jego odkształcanie się i tworzenie pęknięć. Należy także unikać intensywnego szorowania powierzchni ściany.

Wiosną pomyśl o elewacji

Do czyszczenia starej elewacji z cegieł najlepiej użyć gotowych środków czyszczących zawierających kwasy, najczęściej dostępnych w skoncentrowanej formie. Rozcieńcza się je w wodzie w proporcjach zależnych od stopnia zabrudzenia ceglanej ściany. Na wilgotną elewację roztwór nakłada się stopniowo za pomocą nylonowego pędzla, szczotki lub pistoletu. Przy okazji należy pilnować, żeby cegły nie wysychały, inaczej preparat pozostawi białe smugi. Po upływie, podanego na opakowaniu, czasu ścianę zmywa się wilgotną gąbką i trzykrotnie spłukuje ciepłą wodą.

Uwaga: przed rozpoczęciem procesu czyszczenia należy dokładnie zabezpieczyć wszystkie elementy z drewna, szkła czy metalu, a podczas odświeżania elewacji – zachować ostrożność.
Klinkier czyści się za pomocą suchego lodu, pary pod ciśnieniem albo sporą ilością wody z węża. Plam z sadzy łatwo można się pozbyć za pomocą mikstury łączącej wodę, płyn do mycia naczyń, sól i amoniak. Uważając, żeby ostatni ze składników nie odbarwił płytek, nakłada się go na nie na 20 minut, a następnie szoruje ścianę i zmywa ciepłą wodą. Alternatywą są specjalne koncentraty, które usuną nawet naloty cementowe czy wykwity wapienne.

Wiosną pomyśl o elewacji

Na ścianach wykończonych wieloma różnymi materiałami może pojawić się zielony nalot, do usunięcia którego warto zastosować preparaty biobójcze (przeciwko glonom lub grzybom). Wyczyszczoną ścianę najlepiej zabezpieczyć na przyszłość, stosując farbę z dodatkiem biocydów lub bezbarwnego impregnatu.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Bądź pierwszą osobą oceniającą ten artykuł!
TAGI: czyszczenie elewacji / elewacja 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz