12 listopada 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Walcz ze smogiem – nawilżacze i oczyszczacze powietrza.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?


Od kilku lat w okresie jesienno – zimowym powraca temat smogu. To realny i niezwykle niebezpieczny problem naszych czasów – zanieczyszczone powietrze truje i szkodzi nam każdego dnia. Choć walka ze smogiem wymaga zintegrowanych działań na dużą skalę, to i w naszym domowym zaciszu możemy poprawić jakość powietrza. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i o czym warto pamiętać.

Nie wystarczy zamknąć się w czterech ścianach, by uciec przed smogiem – zanieczyszczenia przedostają się do wnętrza w trakcie wietrzenia pomieszczeń, dodatkowo niewłaściwie działająca wentylacja lub użycie szkodliwych materiałów budowlanych może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o poprawę jakości powietrza w naszym domu, stosując oczyszczacze i nawilżacze.

 

Jak to działa?

Wbudowany w urządzenie wentylator zasysa powietrze do oczyszczacza, gdzie następuje filtracja, a w niektórych modelach także nawilżenie lub jonizacja. Oczyszczone z zanieczyszczeń powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz. Pamiętajmy, że jedno urządzenie nie jest w stanie oczyścić powietrza we wszystkich pomieszczeniach w domu, dlatego zaleca się zakup kilku oczyszczaczy lub ustawienie posiadanego sprzętu w przestrzeni, w której spędzamy najwięcej czasu.

Rodzaje oczyszczaczy

 

Poszczególne modele oczyszczaczy mogą różnić się ze względu na rodzaje usuwanych zanieczyszczeń, a także ze względu na swoją wydajność i głośność pracy. Oczyszczacze powietrza możemy podzielić na kilka rodzajów:

– urządzenia dla alergików – najlepszymi będą te, które wykorzystują wielostopniową filtrację powietrza. Rozmaite filtry zastosowane w urządzeniu eliminują praktycznie każdy rodzaj zanieczyszczeń alergizujących w powietrzu. Pamiętajmy, że nie wyleczymy w ten sposób alergii, ale zminimalizujemy kontakt z drażniącymi pyłkami roślin, kurzem i bytującymi w nim roztoczach, zarodnikami pleśni czy drobnoustrojami.

– antysmogowe – tej wysokiej klasy urządzenie może zredukować nawet 99,97 procent zanieczyszczeń znajdujących się w pomieszczeniu. Aby jednak tak się stało, oczyszczacz musi posiadać filtry HEPA (High Efficiency Particulate Absorber), które pochłaniają pyły PM10 i PM2,5 – główne składniki smogu, a także bakterie, wirusy, roztocza, zarodniki pleśni, alergeny zwierząt, pyłki kwiatów i drzew, kurz.

– z funkcją jonizacji powietrza, czyli tzw. jonizatory – wytwarzają jony ujemne i uwalniają je do otoczenia. Jony te przywierają do kurzu, zanieczyszczeń, dymu papierosowego, czy alergenów formując większe cząstki i powodując opadanie na ziemię pyłów. Warto wybierać sprawdzone i przetestowane urządzenia, gdyż niektóre mogą wytwarzać ozon

– z wbudowanym nawilżaczem powietrza – poza oczyszczaniem urządzenie dba o prawidłową wilgotność powietrza.

Nawilżanie powietrza

W sezonie grzewczym często w naszych mieszkaniach panuje zbyt niska wilgotność powietrza, która może powodować przesuszenie skóry, kaszel, podrażnienia oczu, problemy ze snem. Warto wówczas zastosować nawilżacze do powietrza. Możemy wyróżnić kilka ich rodzajów:

– parowe – czyli takie, które wytwarzają parę w wyniku gotowania wody. Są to proste i szybkie urządzenia, jednak wiążą się z wysokimi kosztami eksploatacji

– ewaporacyjne – to najzdrowszy i najbardziej naturalny sposób nawilżenia. Wykorzystuje się tutaj technologię ewaporacji, czyli odparowywania wody z wkładu nawilżającego, który obraca się w wodzie i jest owiewany przez zasysane powietrze.

– ultradźwiękowe – nawilżacze te wykorzystują ultradźwięki, które rozbijają wodę, tworząc mgiełkę złożoną z mikroskopijnych kropelek, które parują dopiero w powietrzu. Należy stosować do nich wodę zdemineralizowaną, ponadto ultradźwięki mogą być drażniące dla zwierząt domowych.

 

Co wdychamy wraz z zanieczyszczonym powietrzem?

– pył zawieszony PM10 i PM 2,5 – niekorzystnie wpływa na płuca, podnosi ciśnienie krwi, zwęża naczynia krwionośne i drogi oddechowe, zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu, zaburza rozwój płodu, może powodować też nowotwory 

– lotne zanieczyszczenia organiczne (WWA), np. benzen – zwiększają ryzyko nowotworów (szczególnie płuc), mogą drażnić skórę i oczy

– ozon (O3) – uszkadza płuca, powoduje kaszel i bóle w klatce piersiowej

– dwutlenek siarki (SO2) – zwęża drogi oddechowe, szczególnie niebezpieczny u osób chorych na astmę i małych dzieci

– tlenki azotu (NOx) – działają podobnie jak ozon i dwutlenek siarki, ponadto powodują zaburzenia rozwoju u dzieci

– tlenek węgla (CO) – wywołuje niedotlenienie serca, mózgu i innych narządów, podwyższa ryzyko zawału serca i udaru mózgu

– ołów (Pb) – uszkadza m.in. mózg, nerwy, kości, układ krwiotwórczy i odpornościowy, nerki i narządy rozrodcze

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: nawilżacz powietrza / powietrze / smog / zdrowie 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz