17 grudnia 2019
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Trzy zasady, które pomogą zachować czystość w mieszkaniu z dzieckiem

Dom, w których mieszka rodzina z dziećmi rządzi się własnymi prawami. Jeśli jednak ma on pozostać przytulnym miejscem, w którym chętnie się wypoczywa, warto przestrzegać kilku zasad służącym utrzymaniu w nim porządku.


Często wydaje nam się, że aranżacje mieszkań z katalogów mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Mamy wrażenie, że nieskazitelnie czyste ściany, starannie poukładane dodatki, puste blaty kuchenne nie przetrwałyby próby, jaką niesie codzienne życie rodziny z małymi dziećmi. Zwłaszcza, gdy nie mamy ochoty traktować mieszkania jak muzeum. Z drugiej strony życie w nieustannym bałaganie i harmidrze sprawia, że trudno nam w domu odpoczywać i poczuć się dobrze. Jak zatem zapanować nad porządkiem w mieszkaniu, którym rządzi małe dziecko? Na początek mamy dla was kilka porad…

Strefa dziecka

Pobudzona kreatywność dziecka wcale nie musi stać w sprzeczności z idealnie urządzonym i schludnym mieszkaniem. Wystarczy ustalić pewne zasady, które z jednej strony nie będą ograniczały wolności malca, a z drugiej nie będą budowały frustracji wokół porządku u rodziców. Ustalmy wspólnie, że salon, kuchnia czy sypialnia nie jest miejscem na zabawki i przybory szkolne. Takim miejscem jest pokój dziecięcy, który powinien mieć wszelkie udogodnienia, aby nasza pociecha chciała w nim twórczo i bezpiecznie spędzać czas. Miękki i ciepły dywan, na którym można układać klocki, wygodne biurko ze schowkami na akcesoria szkolne czy kawałek ściany, na którym można dać upust swojej wyobraźni – najlepiej pomalowanej czarną farbą tablicową.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Dla młodych rodziców, przymierzających się do remontu mieszkania, bardzo ważnym momentem jest wybór farby do malowania ścian. Wielu z nich wpada w pułapkę praktycznego myślenia, sądząc że tylko ciemniejsze odcienie zapewnią schludny wygląd domu, gdyż nie widać na nich przetarć i zabrudzeń. Nic bardziej mylnego. Możemy pomalować salon czy kuchnię na jasny kolor, jeśli tylko wybierzemy farbę o odpowiednich właściwościach. Na przykład MAGNAT Creative – farbę hybrydową, która jest odporna na płynne zabrudzenia oraz tłuszcze. Jest także odporna na zmywanie i szorowanie, a także umożliwia łatwe usuwanie plam. Co przy małym dziecku w mieszkaniu wydaje się niezwykle istotne…

Wszystko na swoim miejscu

Bałagan bardzo lubi tymczasowość. Jeśli chcemy utrzymać porządek, szczególnie w domu, w którym są małe dzieci, powinniśmy mieć mocno przemyślany system przechowywania rzeczy. Z jednej strony, zadbajmy o obszerne szafy, na przykład w przedpokoju na okrycia wierzchnie czy w łazience na sprzęty do sprzątania. Po drugie, zainwestujmy w odpowiednie pudełka, przegródki, segregatory, skrzynki, w których będziemy trzymać drobniejsze przedmioty. Dopilnujmy, aby każda nawet najmniejsza rzecz miała swoje miejsce. Ponadto, sprzątajmy na bieżąco – jeśli skończyliśmy używać szczotki do ubrań, schowajmy ją natychmiast do komody. Jeśli dzieci skończyły bawić się klockami, pomóżmy im je z powrotem włożyć do kosza czy pudełka.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Bądź pierwszą osobą oceniającą ten artykuł!

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz