Wystarczy kilka drobnych dekoracji, by dom lub mieszkanie nabrały świątecznego wyglądu. Nie musimy od razu wydawać na nie majątku. Jakie trendy w dekoracjach obowiązują na zimę 2017?
Święta tuż, tuż, dlatego to ostani moment, by zająć się przygotowywaniem ozdób. Jakie dekoracje wybrać, by wnętrze nabrało innego charakteru? Co zrobić samemu? A co z kolei warto kupić za niewielkie pieniądze?
Modnych barw jest kilka, przy czym nierzadko się ze sobą wykluczają. Bo są to: choinka ubrana na biało, złote i srebrne dodatki na stole, a także ciemne kolory, a nawet czerń we wnętrzach. Dlaczego? Odpowiada za to umiłowanie minimalizmu i popularność stylu skandynawskiego oraz modny – szczególnie w tym roku – styl glamour. Ten ostatni to pochwała nasyconych kolorów, w tym m.in. granatu, kobaltu i np. butelkowej zieleni. Barw nasuwających skojarzenia z szykiem, przepychem, bogactwem i luksusem.
Nadal modna pozostaje także czerwień – nieodłącznie kojarząca się ze świętami. Jej także nie może zabraknąć w tym roku!
Minimalizm widać głównie w lekkich, ażurowych ozdobach choinkowych, wśród których prym wiodą: gwiazdki, dzwoneczki i np. aniołki. Najczęściej wykonywane z metalu, ale też z drewna (często postarzanego) lub plecione. Nierzadko także haftowane czy wykonane na szydełku – wtedy sięga się po wzory bańki mydlanej, kropel wody, kryształków lodu czy np. szronu. To hit tej zimy, o ile będą dodatkowo utrzymane w jasnej kolorystyce (przede wszystkim szarość i biel).
Pomalować szyszki na złoto lub srebro – to przecież też najmodniejsze kolory zimy 2017. Równie dobrze można je potem powiesić obok innych ozdób na choince albo np. ułożyć na stole, tuż przy talerzach. Obok nich znaleźć się mogą gałązki świerków czy np. kawałki kory i mchu oraz wieniec z giętkich gałązek, w które wpleciemy kolorowe lampki.
Na drzewku (naturalnym czy sztucznym) dobrze będą się też prezentowały suszone owoce oraz ozdoby wykonane samodzielnie, w tym ciasteczka i pierniki, a nawet gwiazdki z drewnianych spinaczy do prania. Jak je zrobić?
Najpierw usuwamy sprężynki, po czym powstałe w ten sposób dwie części spinacza sklejamy prostymi bokami. Kiedy wyschną, układamy je na planie koła, w kształt gwiazdy ośmioramiennej i sklejamy ze sobą. Na koniec doklejamy sznurek – gotową gwiazdkę możemy potem zawiesić na choince, na drzwiach, na oknie, a nawet położyć, jako dekorację, na świątecznym stroiku.
Kubek lub filiżanka ze świątecznym motywem – one na pewno wprowadzą do domu lub mieszkania świąteczny nastrój. Ale mogą to być także poszewki na poduszki, koce, a także serwetki i obrus z motywami św. Mikołaja, gwiazdek, choinek, reniferów czy np. prezentów. Ważne, by królował na nich kolor czerwony!