31 grudnia 2019
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Stwórz garderobę marzeń

Dzięki kilku zabiegom garderoba marzeń może też powstać w już urządzonym mieszkaniu.


Kiedy każdy metr kwadratowy w mieszkaniu jest na wagę złota, a galopujące ceny nieruchomości odstraszają od przenosin do większego lokum, warto do projektowania przestrzeni podejść w sposób kreatywny. Zapewniamy, że niewielki metraż nie musi oznaczać rezygnacji z marzeń o własnej garderobie. Potrzebne będą: szczypta wyobraźni, nieszablonowe myślenie, kilka zmian w aranżacji i… płyty gipsowo-kartonowe. Zacznijmy od początku.

Idealna garderoba

Czym cechuje się idealna garderoba? Zapewne każdy z nas udzieli trochę innej odpowiedzi. Dla jednych ważne będzie dobre oświetlenie, dla innych umiejętne zastosowanie systemów do przechowywania ciuchów, dla kogoś trzeciego konieczna będzie aranżacja miejsca na prasowanie rzeczy. Dlatego myśląc o swojej własnej garderobie – zadajmy sobie pytanie, która z tych rzeczy stanowi dla nas priorytet. Najlepiej zapiszmy sobie gdzieś tę decyzję, aby trzymać się jej na późniejszym etapie realizacji pomysłu.

Lokalizacja i przeznaczenie

Decyzję dotyczącą lokalizacji garderoby warto uzależnić od jej przeznaczenia i potencjalnych użytkowników. Czy tylko my będziemy z niej korzystać? Czy dostęp powinni mieć także inni domownicy? Tym sposobem łatwiej nam będzie zlokalizować idealne miejsce na garderobę. Za przestrzeń ogólnodostępną można uznać przedpokój, korytarz, a także pokój dzienny. Sypialnię większość z nas traktuje jako swój własny azyl, dlatego tam najlepiej sprawdzi się garderoba o osobistym przeznaczeniu.

Dlaczego nie szafa?

Pojemne szafy typu „komandor” nie muszą się wszystkim podobać. Niekoniecznie wpisują się również w minimalistyczny wystrój mieszkania. Często swoją masywnością przytłaczają bowiem inne elementy wyposażenia wnętrza. Ponadto niektórym osobom kojarzą się z zamierzchłymi latami i modą z poprzedniego dziesięciolecia. Pamiętajmy także, że zamówienie indywidualnego projektu szafy zaprojektowanej według naszego pomysłu może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Czas realizacji takiego zlecenia to najczęściej kilka tygodni.

Garderoba skonstruowana za pomocą płyt gipsowo-kartonowych

Stosunkowo niewielkim kosztem i małym nakładem prac przestrzeń poświęconą na garderobę można wydzielić za pomocą ścianki działowej, stworzonej za pomocą płyt gipsowo-kartonowych z wykorzystaniem kleju Acryl Putz. Wprawny monter postawi niewielką konstrukcję w jeden dzień. Do zalet tego rozwiązania należy także stosunkowa dowolność w projektowaniu rozmieszczenia gniazdek, kontaktów, a także aranżacji przestrzeni za pomocą półek itp. Pamiętajmy jednak, że nasze pomysły należy zawczasu konsultować z majstrem, który wzmocni ścianki w odpowiednich miejscach. Warto jeszcze dodać, że gotową ściankę z płyt gipsowo-kartonowych można dowolnie pomalować lub położyć na nią tapetę, zyskując tym samym indywidualny charakter nowego pomieszczenia.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Bądź pierwszą osobą oceniającą ten artykuł!

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz