15 października 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Wyzwanie: mieszkanie w kamienicy

Jak zaaranżować przestrzeń w starym budownictwie?


Przestronne i nietypowe – mieszkania w kamienicy mają swój niepowtarzalny urok. Choć remonty w nich często wiążą się z dużym nakładem finansowym i koniecznością zmierzenia się z przestarzałymi instalacjami, taka przestrzeń może być wspaniałym wyzwaniem aranżacyjnym.

Okna w centrum pomieszczenia

Kamienice to domy stojące w zwartym szeregu budynków, charakterystyczne dla nich są wysokie okna od strony fasady i oficyny. To one rozświetlają wnętrza i są bardzo efektowne. Same w sobie stanowią dekorację, szczególnie te zaokrąglone, podwójne czy te w kształcie łuków wykonane często kilkadziesiąt lat temu przez artystów rzemieślników. Warto je wyeksponować śmiało rezygnując z karniszy, zasłon czy rolet. Wysokie okna dobrze zaprezentują się w towarzystwie roślin doniczkowych: monster, dracen, czy modnych pilei.

Podział przestrzeni

Charakterystyczne w starym budownictwie pokoje przechodnie dają możliwość nietypowego wydzielenia pomieszczeń, np. przy pomocy ścianek działowych. Kamieniczne mieszkania posiadają często nietypowe schowki i skrytki – idealne na zaadoptowania na spiżarnię czy garderobę. Można również rozważyć obniżenie sufitu – zwykle decyduje o tym oszczędność energetyczna.

Antresola

Duża kubatura pomieszczeń i wysoki sufit to kolejne elementy dające pole do popisu wyobraźni. Możemy nie tylko pozwolić sobie na okazałe meble vintage, długie wiszące lampy, ale też zbudować antresolę, służącą jako sypialnia, biblioteczka lub miejsce do odrabiania lekcji dla dzieci. Takie rozwiązanie wypełni przestrzeń i sprawi, że będzie ona jeszcze bardziej przytulna.

Poddasze

Jednymi z najbardziej klimatycznych przestrzeni starych kamienic są poddasza. Naturalne skosy, cegły i belki to elementy, które warto podkreślić. To świetne tło do aranżacji skandynawskiej – jasnych prostych, drewnianych mebli – zarówno tych współczesnych, jak i mebli vintage. Idealnym dodatkiem są wszelkiego typu naturalne tkaniny, pledy o grubych splotach, dodające przytulności w przestronnych wnętrzach.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: kamienica / mieszkanie / URZĄDZANIE 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz