21 sierpnia 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Pokój dla małego ucznia

Kiedy dziecko rozpoczyna naukę w szkole jego pokój z miejsca zabawy i wypoczynku staje się także przestrzenią do nauki.


Na co warto zwrócić uwagę przy urządzaniu pokoju dla małego ucznia i jakie ciekawe rozwiązania można wprowadzić?

Projektowanie pokoju dla ucznia wymaga połączenia miejsca do swobodnej zabawy z małym gabinetem. Z jednej strony trzeba uwzględnić nowe aktywności i potrzeby – te związane z nauką i obowiązkami szkolnymi – z drugiej pamiętać, że to wciąż przestrzeń dla dziecka, które potrzebuje swobodnej zabawy i rozrywki.

Podział na strefy

Bardzo dobrym pomysłem jest podział przestrzeni na strefy, które będą odpowiadać rozmaitym aktywnościom:

– strefa zabawy będzie miejscem, gdzie staną regały i półki z zabawkami, pluszakami, grami planszowymi i książkami – to tutaj dziecko będzie spędzać swój wolny czas,

– w strefie nauki na głównym miejscu znajdzie się oczywiście biurko, poza tym warto wygospodarować miejsce na książki, zeszyty i przybory. Strefa ta powinna być stonowana i minimalistyczna, tak, by nic nie odwracało uwagi dziecka i nie przeszkadzało mu w koncentracji,

– strefa sypialna to przestrzeń służąca do odpoczynku, gdzie znajduje się łóżko dziecka, szafka i lampka nocna,

– strefą garderobianą natomiast nazywamy część pokoju z szafą, komodą lub regałami, gdzie przechowywane są ubrania dziecka.

Liczba stref zależy od wielkości pokoju – w przypadku większych powierzchni można wydzielić także np. strefę przyjmowania gości czy strefę zainteresowań, gdzie dziecko może rozwijać swoje hobby i znajdują się tam potrzebne do tego narzędzia, przedmioty, czy blat roboczy.

Meblujemy!

Nie ma pokoju bez odpowiednich mebli. Te w pokoju dziecka musza być wygodne, funkcjonalne, a także pasujące do charakteru mieszkańca. Podstawowy zestaw mebli składać się będzie z:

– łóżka – najlepiej takiego, które będzie posiadało miejsce na schowanie pościeli. Ustawmy je w miejscu, które będzie zaciszne, a jednocześnie nie będzie przeszkadzało w swobodnym poruszaniu się i nie zablokuje dostępu do innych mebli,

– biurka – najlepiej ustawionego w pobliżu okna, odpowiednio szerokiego i długiego, dzięki czemu mały uczeń będzie mógł swobodnie rozłożyć książki i nie odczuje dyskomfortu podczas dłuższego wykonywania zadań. Warto zwrócić uwagę na biurka z regulowaną wysokością, które mogą służyć przez wiele lat,

– wyprofilowanego krzesła – dostosowanego do wzrostu dziecka i gwarantujące komfort w czasie nauki,

– szafy na ubrania oraz komody, w których zmieszczą się wszystkie ubrania dziecka,

– regałów, półek, szafek na zabawki, książki i inne przedmioty dziecka.

Dobre oświetlenie

Idealną sytuacją jest, gdy biurko znajduje się przy oknie – wówczas dziecko ma stały dostęp do światła dziennego, a oświetlenie potrzebne mu będzie jedynie wieczorami i w pochmurne dni. Praworęczny uczeń powinien mieć lampkę po lewej stronie biurka, leworęczny po prawej. Istotna jest także odległość od powierzchni mebla – optymalny dystans pomiędzy lampką a pulpitem wynosi 35-50 cm. Warto także pamiętać o lampce nocnej, która umożliwi czytanie ulubionych lektur przed snem.

Pomysłowe innowacje

Pokój ucznia warto urozmaicić stosując niecodzienne rozwiązania. Jedną ze ścian w pokoju warto pomalować Farbą Tablicową Magnat, tworzącą powierzchnie po których można pisać kredą. Idealnie nadaje się do malowania powierzchni cementowych, cementowo-wapiennych, gipsowych, gipsowo-kartonowych, drewnianych, drewnopodobnych oraz tapet – to świetne rozwiązanie dla kreatywnych dzieci, które umożliwi także zapisanie w widocznym miejscu ważnych informacji lub zagadnień do nauki.

POLECANY PRODUKT

 

 

Już od:  

Jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią można pomyśleć o antresoli – w ten sposób strefę sypialnianą przeniesiemy na wyższy poziom i zyskamy więcej miejsca do codziennego użytkowania. Przestrzeń ożywią kolorowe dodatki, pudełka lub skrzynie na przechowywanie skarbów czy też niecodzienne półki, a zamontowanie popularnego ostatnio bujaka lub hamaku, stworzy będzie świetne miejsce do wypoczynku i relaksu. Pamiętajmy, by przy urządzaniu pokoju wziąć pod uwagę upodobania i gust dziecka, włączyć go w projektowanie i wysłuchać.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: dziecko / nauka / pokój dla dziecka 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz