13 maja 2019
STREFA INSPIRACJI
DREWNO

Malowanie boazerii

W jaki sposób poprawnie odświeżyć jej wygląd i samodzielnie ją odnowić?


Aktualnie można uznać to za ogromną zaletę. Style skandynawski, rustykalny, wabi-sabi czy boho lubują się bowiem w naturalnych materiałach, które można wykorzystać lub, jeszcze lepiej, poddać recyklingowi. Jak zatem sprawić by ten relikt przeszłości, przeżył drugą młodość? To bardzo proste! Wystarczy ją pomalować.

Kolorystyka

Kluczem będzie dopasowanie kolorystyki do tonacji pomieszczeń. W przypadku stylu skandynawskiego, najlepiej wyglądał będzie biały, waniliowy czy piaskowy mat. W stylu rustykalnym doskonale sprawdzi się jedynie delikatne postarzenie drewna za pomocą przetarć, podobnie sytuacja wyglądać będzie w boho.

Wybór produktu

Osoby zdecydowane na malowanie wybrać powinny emalię akrylową Supermal, która nie tylko charakteryzuje się delikatnym zapachem jest szybkoschnąca i wodorozcieńczalna, ale także bezpieczna dla dzieci. Dla osób chcących podkreślić naturalne słoje drewna lub postarzyć deski idealnym produktem będzie  lakierobejca ochronno-dekoracyjna Vidaron, która tworzy na drewnie trwałą i elastyczną powłokę odporną na ścieranie.

POLECANY PRODUKT

 

 

Już od:  

Przygotowanie boazerii

Bez względu na to, na jaką technikę aplikacji produktu się zdecydujecie, kluczem jest przygotowanie desek do dalszej pracy. Niemal zawsze boazeria, w polskich domach, pokryta była warstwą lśniącego lakieru. Pierwszym krokiem powinno być zatem dokładne oczyszczenie powierzchni desek ze starego produktu. W tym celu najlepiej sprawdzi się papier ścierny i szlifierka. Kiedy ten proces będzie już za Wami boazerię należy oczyścić z pyłu oraz odtłuścić za pomocą benzyny ekstrakcyjnej.

 

Uwaga: całość tych prac prowadzić możecie bez konieczności zdejmowania desek. Najważniejszym elementem będzie jednak odpowiednie zabezpieczenie pomieszczenia przed dużą ilością kurzu i pyłu!

Malowanie

Jeśli decydujecie się na to by materiał pokryć warstwą farby, pierwszym krokiem powinna być impregnacja desek – w tym celu najlepiej sprawdzi się Śnieżka Grunt do Drewna, który znacznie poprawia przyczepność farby do podłoża. Po nałożeniu gruntu należy odczekać dobę przed położeniem warstwy emalii akrylowej. Produkt najlepiej rozprowadzać jest wałkiem z gąbki, a ciężko dostępne miejsca malować za pomocą pędzla.

Zarówno wałek, jak i pędzel musi być także odpowiednio dobrany do preparatu, którym będziemy malowali boazerię. Przy malowaniu powierzchni lakierobejcą świetnie sprawdzą się wałki welurowe, moherowe czy gąbkowe. Pędzle o grubszym włosiu najlepiej stosować do powierzchni szorstkich i chropowatych, a te z miękkim – do gładkich. W przypadku malowania lakierobejcą – najlepiej zdecydować się na te z naturalnym włosiem.

Malowanie drewna lakierobejcą rzadko kiedy kończy się na jednej warstwie, dlatego warto pamiętać szlifowaniu międzywarstwowym. Przy pomalowaniu drewna pierwszą warstwą niektóre włókna drewna mogą się podnieść, tworząc nierówną, chropowatą powierzchnię. Powierzchnię przecieramy wówczas drobnym papierem ściernym i przed nałożeniem drugiej warstwy dokładnie oczyszczamy ją z powstałego pyłu.

 

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz