2 października 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Sprytne przechowywanie

Brak miejsca w domu? Dzięki tym sposobom szybko stworzysz dodatkową przestrzeń.


Umiejętne gospodarowanie przestrzenią w naszym domu to nie tylko kwestia metrażu i zaaranżowania rozmaitych schowków. Istotna jest również nasza samodyscyplina w zachowaniu raz zaprowadzonego ładu. Często gubią nas codzienne nawyki – rzucanie ubrań na krzesło, niewynoszenie naczyń czy wreszcie chowanie wszystkiego byle jak, co przenosi cały bałagan do szuflad. Jak jednak sprytnie wykorzystać przestrzeń?

 

Z szuflady na ścianę

W szufladach na sztućce znajduje się zazwyczaj wiele różnych noży: dużych, małych, do chleba, mięsa, pomidorów, pizzy itp. Już wyjęcie kilku największych sztuk zwalnia wiele przestrzeni, co skutkuje tym, że nie musimy potem wyjmować wszystkich, by dostać się do tego, którego akurat potrzebujemy. Taki stan rzeczy można osiągnąć, gdy umieścimy na ścianie magnetyczny wieszak. Wystarczy do podłużnej deseczki przykleić wzdłuż kilka magnesów, a całość przymocować do ściany (lub wewnętrznej strony drzwiczek szafki).

Potem wystarczy przełożyć noże lub inne metalowe przybory kuchenne. Takie rozwiązanie nie dość, że jest bardzo stylowe, to w zasięgu ręki mamy przedmiot, którego akurat potrzebujemy. Nie musimy też tracić czasu, by całe to wyposażenie odwieszać na haczyki, wpasowywać w uchwyty albo chować do szuflady.

Magnesy z powodzeniem możemy zastosować również w lodówce. Często różne puszki czy butelki z kapslem pozostawiają nad sobą przestrzeń, a ze względu na ich kształty – nie zawsze możemy stabilnie położyć na nie inne artykuły. Przymocowanie magnesów do górnej ścianki lodówki, ewentualnie pod spód półek, stworzy więcej przestrzeni i poskutkuje tym, że nie będzie trzeba przekładać tylu produktów, by dostać się do tego, który chcemy wyciągnąć.

Z każdej strony coś

Postawmy na meble wielofunkcyjne. Można wymienić te, które obecnie posiadamy na bardziej nowoczesne, ale znacznie tańszym i bardziej efektownym rozwiązaniem jest wykonanie np. stolika do salonu z wnękami z każdej strony. Z czego możemy go zbudować? Idealnie nadadzą się do tego skrzynki po owocach. Wystarczy cztery takie ułożyć na ziemi wzdłuż dłuższej krawędzi, koniecznie wnęką na zewnątrz. Do boku skrzynki za pomocą wkrętów lub mocnego kleju przymocowujemy kolejną, by razem stworzyły kwadrat.

Na środku zostanie pusta przestrzeń, którą można będzie przykryć szybą lub obudować od wewnątrz i umieścić w niej np. kwiat. Do spodu oczywiście przykręcamy nogi. Gotową konstrukcję malujemy na dowolny kolor, który możemy potem zabezpieczyć lakierem bezbarwnym Vidaron. Ułożenie skrzynek wnęką na zewnątrz sprawia, że z każdej strony powstaje przestrzeń, do której można zmieścić książki, serwis do kawy czy piloty. Dodatkowo można dorobić półki i przegródki w zależności od potrzeb.

POLECANY PRODUKT

 

 

Już od:  

Zacznij zbierać zawleczki

Niewystarczająco duża szafa to nieraz powód poirytowania i trudności ze znalezieniem ubrania, które na pewno gdzieś tu odwieszaliśmy… Dzięki oderwanym zawleczkom od puszek możemy niekoniecznie zwiększyć przestrzeń w szafie, ale w większym stopniu wykorzystać wolne miejsce. Wystarczy, że przeciągniemy jedno oczko zawleczki nad rozgałęzienie wieszaka, a na dziurce z drugiej strony zawiesimy kolejny wieszak. Dzięki temu rozwiązaniu na rurze do zawieszania ubrań robi się więcej miejsca na kolejne ubrania.

Jeśli jednak nie chcemy ich dokładać, zwolnienie przestrzeni ułatwia odnajdywanie części garderoby, które akurat gdzieś wcisnęliśmy. Nie trzeba używać tyle siły, by przepychać te wszystkie wieszaki z jednej strony na drugą, a same ubrania można podwiesić według kategorii, do koszuli dołożyć poniżej koszulę, do sukienki sukienkę itd.

W organizacji przestrzeni ogranicza nas jedynie wyobraźnia. By mieć więcej miejsca, wcale nie trzeba kupować nowych mebli, zdecydowaną większość można wykonać samemu, często z rzeczy, które można by uznać za bezużyteczne. Mamy nadzieję, że udało nam się was zainspirować, życzymy udanych jesiennych porządków!

 

Bartosz Woliński

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: przechowywanie 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz