15 lipca 2019
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Sprytna piwnica

W piwnicy można schować wszystko to, czego używamy rzadko, albo po prostu nie chcemy trzymać tego w domu. Jeśli takich rzeczy mamy sporo, piwnicę trzeba urządzić sprytnie.


Niezależnie od tego, co będziemy trzymać w piwnicy, warto zadbać o to, żeby była czysta i dobrze urządzona. Poczucie czystości da nam na pewno odmalowanie jej na biało. Strukturę ściany wyrównamy podkładem gruntującym. Nie jest to zmarnowana inwestycja w farbę, ponieważ dzięki temu będziemy mieli pewność, że przedmioty wyjęte z piwnicy nie będą brudne na przykład od uciążliwego gipsu. Przed malowaniem ścian, odkurzamy je zwykłą zmiotką. Później wykorzystujemy wałek z grubym włosiem, który doskonale sprawdzi się w przypadku porowatej i nierównej powierzchni. Po wyschnięciu podkładu gruntującego malujemy ściany farbą. Najlepiej białą lub jasną, która dodatkowo nie zmniejszy optycznie i tak niewielkiego już pomieszczenia. Do malowania wybieramy farbę odporną na wilgoć i szorowanie. Idealna będzie farba lateksowa z dodatkiem srebra, Śnieżka do kuchni i łazienek.

Wyposażenie schowka

Po wyschnięciu farby pomieszczenie jest już czyste i estetyczne. Zanim zaczniemy wstawiać do niego meble warto zastanowić się nad tym, co będziemy w swojej piwnicy przechowywać. W zależności od tego wybieramy regały, zamykane szafki, pudełka, haki, wieszaki i półki. Najczęściej w piwnicach trzymamy między innymi zimowe opony, rowery czy też sprzęty wykorzystywane do uprawiania zimowych sportów. Czasem są to sezonowe ubrania, pozostałości farb, narzędzia. Na piwnicznych półkach znajdują się też zaprawy, czy też po prostu słoiki. Żeby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń zagospodarujmy ją aż po sam sufit. Przy takim wystroju niezbędny będzie jednak zakup drabiny. Pamiętajmy też o zasadzie, według której najcięższe przedmioty umieszczany najniżej. Przy ściąganiu ich z wyższych pięter łatwo zrobić sobie krzywdę. Strategia jest też taka, żeby wysoko odkładać rzeczy, których używamy najrzadziej.

Półki, regały

Montując w piwnicy regał trzeba przytwierdzić go do ściany. Nawet jeśli na początku wydaje się, że obciążenie półek będzie niewielkie, to z biegiem lat na pewno przybędzie na nim przedmiotów i różnego rodzaju sprzętów. Ważne, żeby mebel był stabilny. Półki na regałach montujemy z takimi przerwami, żeby idealnie mieściły się na nich kartony, bądź żeby były dostosowane do wysokości innych rzeczy, które będą na nich stały. Częstym błędem jest pozostawianie zbyt dużych przestrzeni między piętrami. Warto pamiętać, że w piwnicy liczy się każdy centymetr. Dodatkowo na frontowych krawędziach regału można zamontować haczyki, na których wieszamy niewielkie narzędzia i akcesoria. Ważne jednak by stworzyć swój własny system, który pozwoli odnaleźć wszystkie rzeczy przechowywane w schowku. Dodatkowo zawieszone przedmioty nie mogą utrudniać dostępu do tych znajdujących się na półkach. Jeśli w piwnicy trzymamy żywność, oddzielmy ją od preparatów chemicznych, rozpuszczalników i farb. Jeżeli w piwnicy mamy dostęp do światła dziennego, to pamiętajmy o tym, że przetwory źle znoszą pełne nasłonecznienie. W takim przypadku należy wyposażyć schowek w zamykaną szafkę.

Zapomniana przestrzeń

Urządzając schowek często pomijamy zagospodarowanie przestrzeni na drzwiach. Możemy do nich przytwierdzić haki, które sprawdzą się idealne do tego, żeby coś na nich powiesić. Jeśli drzwi lub kraty są drewniane nie zapomnijmy o odpowiedniej pielęgnacji. Tylko dobrze zabezpieczone i zaimpregnowane drewno sprawi, że drzwi nie będą się wypaczać, a co za tym idzie zamki i inne zabezpieczenia będą optymalnie spełniać swoje funkcje.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: piwnica / urządzanie piwnicy 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz