6 września 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Spiżarnia w domu – jak ją zorganizować?

Możliwości przechowywania i porządkowania żywności, przetworów i napojów są w niej znacznie większe niż w samej kuchni. Dzięki użyciu dekoracyjnych elementów, może stać się także ozdobą domu.


Dawniej spiżarnie wykorzystywane były głównie do przechowywania mięs i produktów o krótszym czasie przydatności. Dziś, dzięki pojawieniu się chłodziarek, funkcja spiżarni znacznie się zmieniła. Aktualnie traktujemy ją jako dodatkową przestrzeń do gromadzenia zapasów. Jak zatem zaprojektować ją by jak najlepiej spełniała swoją funkcję?

Umiejscowienie

Spiżarnia nie musi być duża, by była funkcjonalna. Projektując dom lub mieszkanie, warto pomyśleć o niej już na początku. Najlepiej gdyby znajdowała się niedaleko kuchni oraz wejścia do domu. Najbardziej odpowiednie będzie zlokalizowanie jej w północnej części budynku, w miejscu bez dużych okien i zewnętrznych źródeł światła. Należy bowiem pamiętać, że musi być w niej chłodniej niż w innych częściach domu. W budownictwie przedwojennym w celu ochłodzenia powietrza oraz lepszej jego cyrkulacji stosowano malutkie lufciki pod sufitem, które nie tylko obniżały temperaturę, ale także dawały ujście wilgoci. Dziś w tym celu stosuje się kanały wentylacyjne.

Wymiary

W zależności od projektu i możliwości przestrzennych, można stworzyć spiżarnie zamknięte lub otwarte. Te drugie mogą dodatkowo pełnić funkcje dekoracyjne. Kiedy wolna powierzchnia w Waszym domu jest ograniczona, warto pomyśleć o regale lub szafce, która będzie pełnić funkcję spiżarni. Dzięki ustawieniu na półkach podobnych słojów, estetyka wnętrza zostanie zachowana.

W przypadku kiedy metraż pozwala Wam na oddzielny projekt, warto trzymać się kilku zasad. W każdej spiżarni najlepiej sprawdzą się otwarte półki.Tu zdecydowanie polecamy naturalne drewno, które doskonale nadaje się do tego celu. Decydując się na produkt surowy, należy bezwzględnie pamiętać aby go zaimpregnować. Do tego celu polecamy szybkoschnącą bejcę do drewna Vidaron, która podkreśli naturalne słoje drewna, a przede wszystkim dostępna jest w wielu odcieniach.

POLECANY PRODUKT

 

 

Już od:  

Projektując półki najlepiej zagospodarować wszystkie ściany pomieszczenia od podłogi aż po sam sufit. Półki powinny być głębokie przynajmniej na 30-40 centymetrów, a odległość między nimi powinna wynosić minimum 1 metr, aby móc swobodnie poruszać się w spiżarni. Warto zaplanować różne wysokości półek – te głębsze, przeznaczone do przechowywania większych i cięższych rzeczy powinny znaleźć się na samym dole. Na górze natomiast można zaplanować miejsce na rzecz rzadziej używane – jak słoiki czy porcelana okazjonalna.

Wykończenie

Planując spiżarnię, należy także pamiętać o wygodzie jej sprzątania. Dzięki zastosowaniu na podłodze płytek, temperatura w pomieszczeniu będzie delikatnie niższa, a utrzymanie porządku będzie znacznie prostsze. Na ścianach warto położyć zmywalną farbę lateksową, najlepiej w jasnym odcieniu, co rozjaśni wizualnie to ciemne pomieszczenie. Wszelkie okna lub otwory należy także zabezpieczyć od owadów.

Przechowywanie

Do przechowywania produktów sypkich najlepiej stosować szklane słoje lub plastikowe, przezroczyste pojemniki z możliwością etykietowania. Na naklejce warto napisać nazwę produktu oraz datę przydatności. Przesypanie kasz, makaronów czy orzechów do oddzielnych pojemników, zabezpieczy nas przed pojawieniem się w zapasach moli spożywczych. Wszelkie przyprawy warto przesypać do mniejszych słoiczków, natomiast puszki i produkty w kartonikach można przechowywać w większych koszach.

Projektując spiżarnię dobrze jest też pomyśleć o dodatkowym miejscu na wino lub inne butelki.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 4,99 na 5
TAGI: drewno / spiżarnia 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz