13 sierpnia 2019
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Skosy robią klimat

Pomieszczenie ze skosami jest zazwyczaj trudne w aranżacji, ale można zastosować kilka prostych tricków, które pomogą wydobyć z poddasza piękno, klimat i przestrzeń.


Na samym początku urządzania poddasza należy podjąć decyzję dotyczącą kolorów. Jak najlepiej pomalować pomieszczenie, żeby było optycznie większe? Jeśli jest w nim dużo skosów, wystających elementów do pomalowania przestrzeni wybierzmy jasne kolory. Idealnie sprawdzą się modne pastele, które oprócz tego, że tworzą przytulny klimat, to doskonale rozświetlą poddasze. Taki sam odcień farby zarówno na skosach, suficie, jak i  ścianach na pewno stonuje i uspokoi przestrzeń, w której dużo się dzieje. Jeśli chcemy podkreślić wybrane elementy architektoniczne warto ograniczyć się maksymalnie do dwóch współgrających ze sobą kolorów. W tym przypadku idealnie sprawdzają się farby Magnat Ceramic, takie jak Szary piryt (C29), Gwiezdny kwarc (C24), Szlachetny kryształ (C10), a nawet Królewski diament (C33). Ten ostatni to pudrowy odcień różu, który doskonale komponuje się zarówno z szarościami i bielą.

Meble maskujące

Jeszcze przed rozpoczęciem malowania warto przemyśleć umeblowanie poddasza. Dlaczego? Chcąc optycznie pobawić się przestrzenią meble możemy pomalować tym samym lub podobnym kolorem do tego, którym pokryte są ściany. W ten sposób można zamaskować komody i szafki, które posłużą do przechowywania, wyregulują przestrzeń, jednocześnie jej nie zagracając. Ze względu na nieregularne kształty ścian najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie mebli pod wymiar. Zabudowując wnęki możemy ukształtować przestrzeń na nowo, a do tego zyskać mnóstwo miejsca do przechowywania. Biorąc pod uwagę specyfikę poddasza ze skosami, meble robione na zamówienie nie powinny też zrujnować naszego budżetu. W sporej mierze komody i szafki ograniczają się do montażu drzwi oraz półek. Zbędne są w tym przypadku korpusy. Dodatkowo zamówione elementy możemy pomalować już samodzielnie na przykład emalią akrylową SUPERMAL®. Jest ona przeznaczona do dekoracyjno-ochronnego malowania drewna, materiałów drewnopochodnych. Jest na tyle bezpieczna, że można nią malować nawet zabawki i elementy wyposażenia placów zabaw.

POLECANY PRODUKT

 

 

Już od:  

Dopasowany standard

Jeśli nie chcemy skorzystać z pomocy stolarzy, albo fachowcy akurat nie są dostępni, poddasze można też urządzić samodzielnie. W tym przypadku należy jednak pamiętać, żeby wybierane meble były niskie i w miarę możliwości mieściły się we wnękach, do których i tak nie mielibyśmy dostępu. W pomieszczeniach ze skosami zrezygnujmy natomiast z wiszących półek i regałów. Nawet zawieszone pod kątem mogą wprowadzać chaos i zaburzać porządek. W tym przypadku również możemy zdecydować się na zakup mebli z surowego drewna. Jeśli nie chcemy ich maskować, a do pomalowania poddasza wybraliśmy dwa kolory farb, warto pozostać przy tych samych barwach. Daje to ogromne możliwości zabawy przy aranżacji przestrzeni, a jednocześnie wprowadza do pomieszczenia pożądane wrażenie harmonii i spokoju. Jeśli zamaskujemy przestrzeń do przechowywania, możemy zaszaleć z pozostałymi meblami. Wstawiając na poddasze na przykład fotel w bardziej soczystym kolorze będzie on mocnym punktem skupiającym uwagę. Bardziej wyraziste mogą być też dodatki – koce, poduszki, czy też narzuta na łóżko – jeżeli akurat na poddaszu zdecydowaliśmy się urządzić sypialnię.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 4,94 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz