13 grudnia 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Skandynawskie inspiracje: sauna w domu

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu?


Przeznaczona do regeneracji, będąca synonimem ciepła i relaksu. Sauna, bo o niej mowa, dziś już nie jest tak niedostępna jak kiedyś. Mamy dla Was kilka wskazówek, które pomogą Wam zaaranżować tę część domowego SPA.

Pierwszym krokiem przy projektowaniu sauny powinien być wybór jej rodzaju. Wyróżniamy saunę fińską (suchą), mokrą, parową i infrared. Różnią się one m.in. temperaturą i wilgotnością, a także co ważne niezbędnym zapleczem technicznym. Dlatego tak ważny jest wybór rodzaju już na samym początku – optymalnie byłoby zaplanować go jeszcze na początku budowy. Dzięki czemu zapewnimy sobie duży komfort projektowania, a efekt z pewnością będzie oszałamiający.

Zaplanuj przestrzeń

Najważniejszą rzeczą, o której bezwzględnie należy pamiętać jest odpowiednia przestrzeń. Mimo, że sauny nie zajmują wiele miejsca, są gotowym module, który wstawia się do pomieszczenia. Do aranżacji doliczyć należy także miejsce na montaż. Tym sposobem średni wymiar wewnętrzny, przeciętnej sauny powinien po podłodze wynosić pomiędzy 1,6 m x 2.0 m, a wysokość to 2 metry. Minimalny rozmiar nie powinien natomiast przekraczać 1 m2.

Strefa relaksacyjna

Biorąc pod uwagę komfort użytkowników, niezbędne w bliskim sąsiedztwie sauny będą także natryski oraz miejsce, w którym po sesji można zregenerować siły. Najbardziej optymalne będą leżaki. Wersja premium obejmować powinna także wyjście na balkon lub taras, na którym w okresie zimowym można schłodzić się śniegiem.

Organizacja przestrzeni

Przy codziennym użytkowaniu nie należy zapominać o miejscu, w którym wyeksponować można miękkie ręczniki, puchate szlafroki, olejki eteryczne oraz świece zapachowe i ozdoby, które dopełnia stylistyki prawdziwego SPA w pigułce.

Instalacja

By użytkowanie sauny było bezpieczne przy instalacji należy zastosować się do wymagań konkretnych producentów. Zazwyczaj podłączenie sauny wymaga jedynie gniazdka elektrycznego na oddzielnym obwodzie. Jednak w przypadku saun parowych i mokrych, wskazane będzie także odprowadzenie wody. Najbardziej kluczowym elementem jest jednak wentylacja pomieszczenia. Ścianki sauny powinny być oddalone kilka centymetrów od ścian budynku, dzięki czemu zapewniona zostanie odpowiednia cyrkulacja pomieszczenia.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: sauna 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz