28 listopada 2019
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Ściana nie od parady

Dawno odeszły czasy, w których ściany we wnętrzach musiały być jednokolorowe, gładkie i nijakie. Teraz wręcz pożądane są odrobina szaleństwa i nietypowe rozwiązania, które rozwieją nudę i nadadzą pokojowi unikalny klimat!


Kiedyś, jeśli chcieliśmy mieć na ścianie interesującą fakturę, właściwie jedynym rozwiązaniem był – odchodzący w zapomnienie – baranek. Jednak jego nierówna faktura sprawiała, że ciężko było powiesić cokolwiek na ścianie, a przy tym łatwo się brudził. A zatem – co zamiast baranka?

Z odpowiedzią przychodzą farby strukturalne, które są niezawodnym sposobem na nadanie wnętrzu unikalnego wyglądu. Kilkoma pociągnięciami pędzla możemy sprawić, że ściana do złudzenia będzie przypominać przetarty tynk, olśni pięknymi metalicznymi refleksami albo perłowym blaskiem. Farby strukturalne to prosty przepis na niebanalne wnętrze.

Ale to nie jest jedyna zaleta farb strukturalnych. Dzięki nim możliwe jest ukrycie nierównej powierzchni ścian – niezależnie, czy jest ona efektem niedokładnej pracy przy tynkowaniu, czy późniejszej eksploatacji. A ponieważ farby strukturalne są łatwe w użyciu, każdy może w kilka chwil upiększyć wnętrze!

Pierwsze, o czym musimy zdecydować, to oczywiście wybór farby. Oprócz kolorów, różnią się one także efektem, jaki dzięki nim uzyskamy. Do najpopularniejszych należą wspomniane już: efekt perłowego piasku (obecny na przykład w farbach Magnat Style Perla Sabbia), metaliczne refleksy (Magnat Style Metallic) oraz faktura przetartego tynku (Magnat Style Glinka Wenecka). W zależności od ilości światła i kąta jego padania faktury te mogą być subtelnym uzupełnieniem pomieszczenia lub stanowić kontrastową ozdobę, która ożywi wnętrze. Dodatkową zaletą farb strukturalnych Magnat Style jest to, że wystarczy je położyć raz, aby uzyskać doskonałe krycie.

Zastosowanie farb strukturalnych nie różni się zanadto od klasycznych farb. Malowaną powierzchnię oczyszczamy i gruntujemy, przygotowujemy narzędzia (pędzle, wałki, szczotki, nawet szablony) i możemy przystępować do działania.

Dwie rzeczy są niezmiernie ważne – nakładanie farb strukturalnych należy przeprowadzać możliwie najdłuższym, pewnym ruchem, co zapewni jednolitość struktury. Konieczne jest też mieszanie farby, zarówno przed rozpoczęciem prac, jak i w ich trakcie, ponieważ cząsteczki, które zapewniają efekt, mogą opadać na dno.

Zanim farba wyschnie, mamy jeszcze jedną możliwość – nadania jej fantazyjnych wzorów! Przy pomocy narzędzi takich jak gąbki, grzebienie, suchy pędzel, zębata paca czy stemple na mokrej powierzchni możemy stworzyć niepowtarzalny efekt do każdego wnętrza. Teraz jedyne, co pozostało, to odczekać aż malowana powierzchnia będzie sucha i przeprowadzić zabezpieczenie farby strukturalnej lakierem – matowym lub błyszczącym, wedle naszych własnych preferencji.

Tak upiększona ściana stanie się niepowtarzalną ozdobą każdego pomieszczenia!

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: farba strukturalna 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz