5 czerwca 2019
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Przerwy pod kontrolą

Planując malowanie warto przemyśleć kwestię przerw. Jeśli damy farbie zbyt krótki oddech między kolejnym malowaniem, może okazać się, że zacznie nam przyklejać się do wałka. Jak trafić w punkt?


Nasza ściana jest już odpowiednio przygotowana, możemy przystąpić do pracy. Zasadniczo malujemy od źródła światła do bardziej zacienionych powierzchni. Odpowiednio dobieramy wałek i zaczynamy malowanie. Warto przy planowaniu prac uwzględnić także czas na  przerwy. Jeśli zaczynamy od podkładu gruntującego możemy od razu wymalować całość pomieszczenia i pozostawić je do wyschnięcia. Trzeba zwrócić uwagę na to, by postępować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu produktu. Na czas wysychania czy utwardzania ma naturalnie wpływ wilgotność powietrza i temperatura. Nakładając pierwszą warstwę koloru warto już jednak tak zaplanować pracę, żeby nie zrobić zbyt długiej przerwy między nałożeniem kolejnej warstwy. Powierzchnia powinna lekko przeschnąć, ale zasadniczo drugą warstwę nakładamy na ścianę, która jeszcze jest lekko wilgotna.

POLECANY PRODUKT

 

 

Już od:  

Właściwa ocena sił

Żeby nie zapędzić się w kozi róg, po naniesieniu pierwszej warstwy warto odpowiednio zabezpieczyć wałek i dać ścianie chwilę oddechu. Co ważne w tym czasie nie róbmy w pomieszczeniu przeciągu, nie rozkręcajmy maksymalnie kaloryfera. Chodzi o to, żeby farba schła naturalnie i równomiernie. Odstęp między nałożeniem pierwszej i drugie warstwy powinien wynosić około dwóch godzin. Warto obserwować jak zachowuje się pomalowana powierzchnia. Zbyt wczesne nanoszenie drugiej warstwy może dać przykry efekt w postaci pęcherzy lub zrywania 1 warstwy farby, co objawi się w nierównomiernej strukturze, która jest bardzo trudna do późniejszej naprawy. Kawałki farby mogą odklejać się od ściany i zostawać na wałku.

Przerwy pod kontrolą

Kolor idealny

Zawsze nanosimy kolejne warstwy farby równomiernie. Warstwa nr 2 wyrównuje tę pierwszą – poprawnie naniesiona, bez np. dodatku siły po wychynięciu stworzy jednolita kolorystycznie płaszczyznę, na której nie będzie żadnej skazy. Po drugiej warstwie również nie przyspieszamy schnięcia ścian. Przeciąg możemy zrobić po następnych dwóch godzinach. Biorąc pod uwagę, że farby do malowania pomieszczeń są obecnie praktycznie bezwonne nie będziemy mieli problemu z uciążliwym zapachem w domu nawet bez intensywnego wietrzenia. Również podczas malowania nie musimy zabezpieczać twarzy maseczkami. Zapach farby i unoszące się w trakcie malowania zapachy są dla wykonujących prace zupełnie nieszkodliwe, jednak warto przestrzegać zalecanych przez producenta wskazówek BHP

Koniec wieńczy dzieło

Po skończeniu pracy pozostawiamy pomieszczenie do wyschnięcia na 24 godziny i dopiero po tym czasie dostawiamy meble. By cieszyć się z właściwości użytkowych danej farby – musi ona się w pełni wysezonować. Co to znaczy? Po upływie ok. 28 dni farba nabiera w pełni wszystkich swoich właściwości i np. w razie zabrudzeń możemy je w łatwy i skuteczny sposób usunąć je z powierzchni.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz