1 lutego 2018
STREFA INSPIRACJI

Prognoza na mieszkanie

Jak wynika z danych GUS, deweloperzy budują obecnie dwa razy więcej niż cztery lata temu – i ani myślą zwalniać tempa! Trudno się temu dziwić, bowiem coraz więcej Polaków decyduje się na zakup własnego M.


W głowach kupujących często rodzi się mnóstwo pytań. Lepiej kupić dom czy mieszkanie? Postawić na lokum z rynku pierwotnego czy wtórnego? A może jednak lepiej wynajmować? Przyjrzyjmy się zatem tendencjom na rodzimym rynku nieruchomości.

W 2017 roku (w okresie od stycznia do listopada) działający w Polsce deweloperzy oddali do użytku blisko 79,2 tys. mieszkań. To o 13 proc. więcej niż rok wcześniej w tym samym czasie. O 25 proc. wzrosła też liczba rozpoczętych budów – w 2017 roku deweloperzy rozpoczęli stawianie 97,6 tys. bloków mieszkalnych i domów. Ta rekordowa aktywność firm budowlanych nie jest bezpodstawna. W 2017 roku ceny mieszkań osiągnęły najwyższy poziom od sześciu lat. Jak wynika z raportu Home Broker i Open Finance, ceny w głównych polskich miastach wzrosły w ciągu roku o 3,4 proc., a w ostatnich sześciu miesiącach – o 5,7 proc. W 2018 roku mają jednak pozostać stabilne.

Wynajem czy kupno?

Zastanawiasz się, czy lepiej wynajmować, czy jednak kupić własne lokum? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wynajem z pewnością daje większą elastyczność – znacznie łatwiej zmienić mieszkanie w zależności od naszych potrzeb. Kupno natomiast to niezależność i możliwość urządzenia naszego gniazdka po swojemu. A co opłaca się bardziej pod względem finansowym? Przy obecnych stopach procentowych najem jest zdecydowanie mniej korzystnym rozwiązaniem. Wysokość rat przeciętnego kredytu mieszkaniowego rozłożonych na ponad 20 lat będzie bowiem niższa niż standardowy czynsz najmu. Obecnie za dwupokojowe mieszkanie o powierzchni od 30 do 50 m kw. trzeba w Warszawie zapłacić średnio 2200 zł miesięcznie. W Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Trójmieście za wynajem lokum o podobnym metrażu płaci się nieco mniej – od 1300 do 1500 zł na miesiąc. Korzystniej wypada wynajem pokoju – to koszt wahający się od 600 do 1000 zł, w zależności od lokalizacji. Jest to jednak rozwiązanie znacznie mniej komfortowe.

Prognoza na mieszkanie

Własne cztery kąty

Jeśli decydujemy się na kupno, z pewnością pojawi się kolejny dylemat: wybrać dom na przedmieściach czy mieszkanie w centrum miasta? Warto rozważyć wszystkie za i przeciw, ale wiele zależy tu od budżetu jakim dysponujemy. Mieszkanie w centrum jest często znacznie droższe od domu na przedmieściach, pomimo mniejszego metrażu. W Warszawie średnia cena za 1 m kw. domu w stanie deweloperskim to 5 050,75 zł. Z kolei za 1 m kw. domu z rynku wtórnego zapłacimy w stolicy średnio 6 608,05 zł, natomiast w przypadku mieszkania odpowiednio 7 502,93 zł i 8 401,10 zł. W Poznaniu i jego okolicach średnie ceny za 1 m kw. nieruchomości z rynku pierwotnego wynoszą 6 127,21 zł (mieszkanie) i 3 929,70 zł (dom). Natomiast na rynku wtórnym za 1 m kw. mieszkania zapłacimy 5 682,84 zł, a domu – 4 294,30 zł. Na co najczęściej decydujemy się, kupując własne lokum? Okazuje się, że stawiamy na mieszkania o dość małym metrażu (ok. 40-55 m kw.), najczęściej dwupokojowe. To rozwiązania dość tanie, a jednocześnie bardzo popularne na rynku najmu. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania jako inwestycję na przyszłość.

Prognoza na mieszkanie
BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz