20 maja 2019
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Pokój dziecięcy – drugie życie

Pokój dziecka to jego centrum sterowania wszechświatem. Dekoracje, które znajdują się w pomieszczeniu powinny rozbudzać jego wyobraźnię i ciekawość.


Kreatywność malucha rozbudzimy dając mu na przykład miejsce, w którym będzie mógł się artystycznie wyżyć. Dzieci uwielbiają malować po ścianach. Jedną z nich pomalujmy więc farbą tablicową. Pamiętajmy o tym, żeby była bezpieczna i miała takie właściwości, które nie zaszkodzą maluchowi.

Mały artysta

Wybierzmy więc powierzchnię, którą pomalujemy tablicówką. Jeśli nie chcemy przeznaczać całej powierzchni ściany, to możemy ograniczyć fragment drewnianymi listwami. Te muszą być odpowiednio wyszlifowane i pomalowane w sposób, który pasuje do wyposażenia i kolorystyki pokoju. Jeśli zostało nam trochę farby po malowaniu ścian warto sprawdzić, czy nie nadaje się ona również do krycia drewna. Takie właściwości ma na przykład MAGNAT Ceramic Care. Idealnie nadaje się nie tylko do pomieszczeń, w których spędzamy sporo czasu, a w których może występować w powietrzu niekorzystnie oddziałujący formaldehyd. Farbą możemy pomalować również drewniane meble, czy też elementy takie jak listwy. Jest plamoodporna, antystatyczna, a także odporna na rozwój bakterii. Mając już pomalowane listwy, pozostawiamy je do wyschnięcia. Najłatwiej będzie je przytwierdzić do ściany klejem montażowym. Trzeba tylko zrobić to prosto. W tym przypadku niezbędnym narzędziem będzie poziomica. Teraz malujemy farbą tablicową wyznaczoną powierzchnię ściany, montujemy kolorowe listwy i kącik małego artysty jest gotowy.

Biurko – centrum zarządzania

Oprócz łóżka, w pokoju malucha centralnym punktem jest biurko. To przy nim dziecko uczy się, maluje, składa puzzle, klocki, konstruuje… Raz na jakiś czas warto ten mebel odświeżyć lub wymienić na nowy. Jeśli chcemy je odmalować samodzielnie, najpierw trzeba je zmatowić drobnoziarnistym papierem ściennym, w celu zapewnienia jeszcze lepszej przyczepności farby do powierzchni. Po przygotowaniu mebla w ten sposób, trzeba je oczyścić z pyłu, odtłuścić i możemy zabierać się za malowanie. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku niewielki wałek z gąbki lub z krótkim włosiem. Trudno dostępne powierzchnie, zgięcia, narożniki najłatwiej pomalujemy pędzlem. W tym przypadku również można wykorzystać ceramiczną farbę akrylową. Dokładnie tą, jaką wcześniej pomalowaliśmy listwy i ściany. To rozwiązanie przy którym nie musimy kupować kilkunastu rodzajów farb. Wystarczy nam tylko jedna. Odmalowane biurko trzeba jeszcze odpowiednio zorganizować. Do tego celu przydadzą się różnej wielkości drewniane skrzyneczki, które również możemy pomalować na odpowiedni kolor, a na ich froncie malujemy pasek farbą tablicową. Dzięki temu maluch będzie mógł samodzielnie opisywać, albo oznakowywać organizery. Z łatwością zrobi to używając kredowych pisaków, które w przeciwieństwie do zwykłej kredy pozwalają na bardziej precyzyjne pisanie i malowanie.

Pamięć doskonała

Przy biurku warto też wygospodarować powierzchnię, na której będzie można przyczepiać ważne informacje magnesami. Pałac pamięci naszego malucha może równocześnie pełnić funkcję tablicy do zapisywania. Żeby tak się stało, będziemy potrzebować magnetycznej farby tablicowej Magnat i kawałka ściany. Po pomalowaniu odpowiedniej ilości warstw (wskazanej w zaleceniach producenta) i wyschnięciu, można na ścianie zapisywać ważne informacje, rysować po niej i przyczepiać do niej karteczki na magnesy. Żeby miejsce było jeszcze ciekawsze po obu stronach tablicy nad biurkiem wbijamy dwa gwoździe, rozwieszamy między nimi jutowy sznurek. Na nim przy pomocy drewnianych żabek możemy przypinać zdjęcia i obrazki. Tak odnowione biurko będzie na pewno atrakcyjnym miejscem do spędzania przy nim czasu.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Bądź pierwszą osobą oceniającą ten artykuł!

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz