Najważniejszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić przed zimą, jest przegląd naszego dachu. Warto zatrudnić do tego specjalistyczną firmę, która sprawnie, bezpiecznie i szybko wykona wszystkie konieczne przeglądy. Jeśli dodatkowo będzie to firma, która wykonywała nasz dach, mamy pewność, że nie zostanie pominięty żaden szczegół.

Na etapie budowy domu warto zapoznać się z zakresem usług, jakie oferują firmy wykonawcze (niejednokrotnie w ich ofercie znajdują się też cykliczne przeglądy i naprawy dachów). Dach to nie tylko samo pokrycie. To również cały system orynnowania, płotki zabezpieczające przed zsuwaniem śniegu, kominy, łączenia, wyjścia kratek wentylacyjnych itp.

Nawet jeśli poszczególne elementy pokrycia (np. dachówki, blacha) są w świetnym stanie, należy szczególną uwagę zwrócić na miejsca łączeń poszczególnych elementów z głównymi połaciami dachu. Chodzi tu przede wszystkim o łączenia przy kominach, lukarnach, załamaniach. Przegląd powinien być tym dokładniejszy, im bardziej skomplikowany układ ma nasz dach. Każde załamanie i łączenie wynikające z konstrukcji stwarza ryzyko wystąpienia nieszczelności, co w konsekwencji może prowadzić do przecieków, zawilgoceń itp. By więc w spokoju i bez martwienia się o stan naszego budynku delektować się urokami zimy, koniecznie trzeba sprawdzić stan uszczelnień zastosowanych na dachu.

UWAGA, USTERKA!

Jeśli okaże się, że łączenia w miejscach obróbek blacharskich się poluzowały lub wykruszył się uszczelniacz, bezwzględnie trzeba naprawić takie usterki. Teraz mogą się nam one wydawać błahe, jednak w czasie zimy możemy mieć naprawdę duże problemy. Warto też sprawdzić stan instalacji odgromowej oraz zabezpieczeń przeciwśnieżnych. Jeśli znajdziemy elementy uszkodzone, pęknięte czy zarysowane, bezwzględnie trzeba je wymienić na nowe.

PORZĄDKI CZAS ZACZĄĆ!

Dach, z racji swego położenia na budynku, jest szczególnie narażony na działanie przeróżnych czynników atmosferycznych. Musi być nie tylko ładny, dopasowany do stylu i kolorystyki elewacji, estetycznie wykonany, ale przede wszystkim powinien być odporny na czynniki pogodowe (palące słońce, deszcze, silne wiatry czy ciężkie pokłady śniegu). Dlatego też niezmiernie ważna jest systematyczna kontrola jego stanu, czyszczenie i sezonowa konserwacja.

Przed zimą bezwzględnie trzeba usunąć wszelkie zanieczyszczenia naniesione przez wiatr czy deszcz.

Chodzi tu przede wszystkim o liście zalegające w zagłębieniach dachu i rynnach, kurz, piasek, a nawet drobne igły (o ile mieszkamy w sąsiedztwie modrzewi). Nawet nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, jaką mieszankę w połączeniu z wodą są w stanie stworzyć i jak skutecznie zablokować odpływ wody z dachu. W takim przypadku możemy liczyć się ze znacznymi zniszczeniami budynku, ponieważ spływająca woda, napotykając na przeszkodę, zawsze znajdzie ujście i spiętrzona może przesiąkać w miejscach łączeń na folię pod pokryciem lub spływać bezpośrednio po elewacji domu.

W TROSCE O CIEPŁO DOMOWEGO OGNISKA

Dach, oprócz ochrony domu przed opadami deszczu i śniegu, pełni jeszcze jedną funkcję – zatrzymuje ciepło nagromadzone w budynku. Dlatego też dbanie o jego stan i systematyczne naprawy powinny zapobiec nadmiernym stratom ciepła i gromadzeniu się wilgoci. Oprócz napraw samego pokrycia i elementów zewnętrznych warto też pomyśleć o konserwacji systemu podbitkowego. Jeśli jest wykonany z drewna, koniecznie trzeba go regularnie czyścić i malować specjalnymi preparatami. Dzięki temu możemy być pewni nie tylko dobrej izolacji cieplnej, ale też nie musimy się martwić o szkodniki dewastujące te elementy.

PRZYGOTUJ DACH ZE ŚNIEŻKĄ

  • Preparat do czyszczenia dachu – służy do czyszczenia oraz przygotowania zewnętrznych stalowych i ocynkowanych powierzchni dachowych do malowania. Usuwa także zanieczyszczenia, mające wpływ na jakość powłoki malarskiej, np. z oleju, smaru. Można nim myć powierzchnie stalowe, żeliwne oraz wykonane z metali kolorowych, nowe i wcześniej malowane. Jest superwydajny!
  • Śnieżka na dach – jest wyrobem tworzącym szybkoschnące powłoki o bardzo dobrej przyczepności do podłoża, wodoodporne, odporne na zmienne warunki atmosferyczne, elastyczne i odporne mechanicznie. Przeznaczona jest do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni stalowych, stalowych ocynkowanych, stalowych fosforanowanych, aluminiowych, betonu. Farba nadaje się także do renowacji starych powłok malarskich. Ze względu na swoje właściwości polecana jest szczególnie do malowania dachów, rynien, ogrodzeń, parapetów i konstrukcji ocynkowanych.