27 grudnia 2019
STREFA INSPIRACJI

Ozdoby ze szkła

Z modą we wnętrzach jest trochę jak z porami roku. Jedne trendy przemijają, kolejne przychodzą a co jakiś czas powtarzają się te same tematy. Obecnie do łask wracają szklane ozdoby, delikatne, ale z charakterem – skradły już niejedne serca.


Szkło jest wdzięcznym i plastycznym materiałem. Łatwo je kształtować, nie traci swoich właściwości po zabarwieniu i nie kosztuje dużo. Mamy z nim do czynienia na okrągło, korzystając z produktów codziennego użytku, takich jak szklanki lub butelki. Materiał ten znalazł także zastosowanie w budownictwie i wielu innych dziedzinach życia. Co jednak najbardziej interesujące, szkło odnajduje się również doskonale w roli dekoracyjnej.

Szklane figurki

Do absolutnej klasyki należą figurki formowane ze szkła artystycznego. Kto nie pamięta fantazyjnych łabędzi, żab, kogucików (i wielu innych postaci) stojących w gablotach naszych babć? Możemy przypuszczać, że starsze egzemplarze były tradycyjnie dmuchane przez szklarzy, a później formowane ręcznie. Pochodziły one ze wspaniałych polskich hut o długoletnich tradycjach, niestety niewiele z nich funkcjonuje do dzisiaj. Uważane kiedyś za passé figurki ze szkła, warto teraz wydobyć z zakurzonych kartonów i wyeksponować w widocznym miejscu.

Wiszące ogrody

Od jakiegoś czasu bardzo modne są wiszące, szklane wazony. Można je znaleźć w różnych formach i kolorach. Jedne przybierają kształt kuli, a zamknięty w nich mały ekosystem roślinny zachwyca delikatnością. Podłużne warianty ze sztucznymi kwiatkami są często podświetlone malutkimi żarówkami LED, dzięki czemu sprawdzą się doskonale we wnętrzu boho. Ich piękno podkreśli ściana pomalowana wyrazistym kolorem, na przykład farbą Magnat Ceramic w odcieniu C27 Namiętny karnelian. To zestawienie sprawi, że  nasze wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru. 

Gra świateł i wiatru

Szklane sopelki, łezki i świderki wyglądają dobrze nie tylko na świątecznej choince. Wiele osób zawiesza je pod sufitem lub w oknie, aby pięknie grały z dziennym światłem i tańczyły w porywach wiatru. Te zwisające ozdoby potrzebują jednak przemyślanej oprawy. Dobrze będą wyglądały umieszczone w otoczeniu idealnie gładkich ścian, uzyskanych za pomocą Acryl-Putz FS 20 Finisz – gładzi szpachlowej wykończeniowej firmy Śnieżka. Kontrast między perfekcyjnie prostymi powierzchniami, a figlarnymi kształtami szklanych ozdób da niezwykły efekt.

Kryształowe ozdoby

Nie wolno nam zapomnieć o najbardziej szlachetnym materiale w tym zestawieniu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kryształ to bezbarwna i przezroczysta odmiana szkła, zawierająca mieszankę ołowiu. Jego zawartość sprawia, że ten rodzaj materiału jest wyjątkowo podatny na obróbkę. Piękne, mieniące się  kolorami tęczy kieliszki, bogato rzeźbione karafki, cukiernice czy wazony wracają z pełną mocą do łask współczesnego świata wnętrz. Cieszymy się z tego powrotu, oznacza to bowiem nie tylko szacunek do tradycji, ale także zamiłowanie do ponadczasowej elegancji.

Jak widać szklane ozdoby mają się dobrze i na pewno jeszcze długo nie odejdą do lamusa. Jednak żadna dekoracja nie zakryje brzydkich ścian i sufitów, domagających się prac remontowych. W tym celu sięgnijmy po znanego producenta farb i chemii budowlanej, firmę Śnieżka.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz