12 lipca 2019
STREFA INSPIRACJI

Ogród jak salon

W pięknych ogrodach coraz rzadziej wykorzystuje się już plastikowe meble. Zastępowane są przez te naturalne, drewniane


Zazwyczaj częstotliwość malowania ogrodowych mebli drewnianych niewątpliwie zależy od tego, czy i jak długo w ciągu roku są narażone na działanie warunków atmosferycznych. W takim przypadku warto zastosować produkt, który trwale zabezpieczy meble. W tym przypadku najlepszym wyborem jest Vidaron z dodatkiem teflonu. Zastosowany w impregnacie Teflon™ surface protector posiada  6-letnią Gwarancję Skutecznej Ochrony. Po jego zastosowaniu na pewno drewno nie będzie próchnieć, a meble nie stracą swojego kształtu. Jeśli je zaniedbamy, to niestety sami narazimy się na zranienia wystającymi drzazgami, czy też elementami konstrukcyjnymi. Meble mogą stracić nośność i wytrzymałość, a co za tym idzie rozpaść się na przykład w trakcie biesiadowania z przyjaciółmi lub rodziną. W najlepszym przypadku drogie, piękne drewniane meble będą po prostu matowe, łuszczące i zamiast zdobić przestrzeń, będą straszyć.

Przygotowanie do sezonu

Jeśli meble stoją przez cały sezon na dworze, są nieodpowiednio zabezpieczone, to malowanie należy uzależnić od pogody. Z jednej strony muszą koniecznie przeschnąć po deszczu, a z drugiej trzeba pamiętać, żeby nie malować ich w upale i pełnym nasłonecznieniu. Jeśli już trafiliśmy z pogodą zaczynamy od usunięcia łuszczącej się farby, lakieru. Wykonując prace na zewnątrz sprzątanie pyłu na pewno będzie mniej uciążliwe. Stare powłoki usuwamy przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki. Oczyszczając meble zwróćmy też szczególną uwagę na łączenia konstrukcji i wszelkiego rodzaju śruby. Metalowe elementy malujemy w pierwszej kolejności, zabezpieczając je w taki sposób, żeby możliwie jak najmniej pobrudzić przylegające do nich drewno.

Czas na drewno

Najmodniejszym i jednocześnie pięknie współgrającym elementem ogrodu są naturalnie drewniane meble. Jeśli usunęliśmy z nich stare powłoki, nie zamalowujmy ich ponownie farbą, która w 100 procentach zakryje ich strukturę. Dodatkowo ważne jest też to, że drewno jest materiałem, który powinien oddychać, a oprócz tego żyje zmieniając na przykład swoją objętość. Wybierając produkt do malowania weźmy pod uwagę jego właściwości zarówno ochronne, jak i dekoracyjne. Idealnie łączy je w sobie lakierobejca ochronnodekoracyjna Vidaron. Po wyborze odpowiedniego koloru z palety barw możemy przystąpić do malowania. W odpowiedni sposób otwieramy metalową puszkę. Staramy się nie uszkodzić wieka tak, by zamknąć pojemnik jeśli nie wykorzystamy całej pojemności. Do malowania dużych powierzchni, na przykład stołu, sprawdzi się wałek z gąbki. Do zakamarków wykorzystujemy pędzle. Meble ogrodowe należy pokryć co najmniej dwoma warstwami impregnatu. Daje to gwarancję odpowiedniego zabezpieczenia materiału. Oczywiście między nakładaniem poszczególnych warstw musimy dać sobie odpowiedni czas. Przy malowaniu na pewno przydadzą się rękawiczki. Zmywanie emulsji z rąk przy pomocy rozpuszczalnika niepotrzebnie niszczy skórę. Po zakończeniu malowania wkładamy pędzle do pojemnika z terpentyną, sprzątamy, a po kilku godzinach możemy już cieszyć się meblami, które wyglądają jak nowe. Zanim usiądziemy na ławce, czy też krześle warto zrobić test, przygniatając do powierzchni kawałek papierowego ręcznika. Jeśli pojawiają się na nim plamy, należy uzbroić się w cierpliwość.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz