29 czerwca 2019
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Odnawiamy kaloryfer

Stary, żeliwny grzejnik nie musi szpecić pomieszczenia. Jeśli akurat w planach nie mieliśmy inwestycji i zakup nowego, designerskiego kaloryfera, warto odmalować ten, który jest. Jak to zrobić? Przede wszystkim szybko, prosto i bez wysiłku.


Wybierając farbę do grzejnika warto postawić na produkt przeznaczony właśnie do tego celu. Warta polecenia jest Śnieżka do kaloryferów. To modyfikowana emalia akrylowa odporna na wysokie temperatury. Dzięki temu mamy pewność, że odmalowany na biało kaloryfer nie zżółknie. Do tego emalia ma doskonałą przyczepność, co oznacza, że nie będzie ściekać z malowanej powierzchni. Dodatkowo szybko wyschnie i nie ma drażniącego zapachu.

Lato – czas grzejnika

Jeśli już zdecydowaliśmy się na odmalowanie grzejnika, to zakończenie sezonu grzewczego jest odpowiednim momentem na pracę. Chyba, że zimą zdecydujemy się wyłączyć go na dłuższy czas. Kaloryfer możemy malować tylko kiedy ma temperaturę pokojową. Jeśli będzie gorący, farba będzie zbyt szybko wysychać, co może powodować spękania. Kaloryfer wychłodzony, farba kupiona i co dalej? Do listy zakupów warto dodać jeszcze specjalistyczny pędzel nazywany ze względu na swoje zastosowanie „kaloryferowcem”. Jego budowa umożliwia malowanie nawet elementów, które są trudno dostępne. Możemy też spróbować malowania przy użyciu wałka lub natrysku. Czas przygotować grzejnik do malowania. Przed malowaniem należy go dokładnie umyć. Jeśli będzie brudny, to podczas malowania możemy przypadkiem zacząć rozmazywać zanieczyszczenia. Zamiast na przykład śnieżnobiałego, odnowionych „żeberek”, będą pomazane i nieestetyczne. Dokładne wymycie urządzenia zaoszczędzi nam sporo czasu i nerwów.

Kaloryfer jak nowy

Po umyciu grzejnika sprawdźmy dokładnie, czy nie pojawiła się na nim rdza. Jeśli tak się stało, musimy ją zeszlifować drucianą szczotką i papierem ściernym. Podobnie robimy ze starą, łuszczącą się już powłoką. Jeśli starliśmy ją do żeliwa, kaloryfer najpierw powinniśmy pokryć szybkoschnącą farbą antykorozyjną Śnieżka Urekor S. Po oczyszczeniu lub pomalowaniu podkładem grzejnika dajemy sobie chwilę, aż wszystko przeschnie. Dodatkowo jeszcze odtłuszczamy powierzchnię, żeby farba, którą będziemy nakładać miała lepszą przyczepność i nie spływała. Po chwili możemy przystąpić do pracy. Zabezpieczamy podłogę folią, a następnie otwieramy puszkę z farbą.  Po otwarciu farby musimy ją dokładnie wymieszać. Tak przygotowaną możemy nakładać na grzejnik. Jeśli wybierzemy białą śnieżkę do kaloryferów możemy mieć pewność, że po rozpoczęciu sezonu grzewczego nie będzie żółknąć. Żeby dokładnie pokryć malowaną powierzchnię należy nałożyć jedną lub dwie warstwy. Powłoka będzie trwała i elastyczna. Nie zniszczy jej na pewno wieszanie na kaloryferze pranie.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 1,31 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz