3 maja 2018
STREFA INSPIRACJI

Nowy projekt starego budynku

Dysponujesz starym budynkiem gospodarczym, który od lat nie jest używany i z czasem niszczeje? Wykaż się kreatywnością i zapewnij mu drugie życie.


To nie tylko praktyczne, ale też bardzo modne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej miłośników funkcjonalnej i klimatycznej architektury. Takie pomieszczenie może zamienić się w nowoczesny loft, salę weselną albo stylową spiżarnię. Zainspiruj się naszymi najlepszymi pomysłami i dowiedz się, od czego zacząć takie przedsięwzięcie.

DLACZEGO WARTO?

Chociaż posiadając środki finansowe zdecydowanie łatwiej jest stworzyć projekt „od zera”, jednak więcej satysfakcji może wiązać się z nadaniem nowego życia starym zabudowaniom, które od lat są w naszym gospodarstwie nieużywane W ten sposób połączyć można urok starego budownictwa z zupełnie nową jakością. Kusząca jest przede wszystkim możliwość uzyskania przestrzeni o sporym metrażu w klimacie wiejskiego siedliska i w bezpośredniej bliskości przyrody. Adaptując jeden budynek możemy uzyskać przestronny dom z garażem, gankiem, a nawet osobnymi sypialniami dla gości, jednocześnie mając świadomość, że ratujemy przed zapomnieniem i zniszczeniem miejsce z duszą. W ten sposób może powstać zarówno stylowe mieszkanie, jak i mały pensjonat, sala weselna czy restauracja.

ADAPTACJA STAREGO BUDYNKU – OD CZEGO ZACZĄĆ?

Zanim zajmiemy się adaptacją starego budynku gospodarczego, takiego jak chlewnia czy stodoła, przede wszystkim musimy zaplanować inwestycję i oszacować, jaki budżet chcemy przeznaczyć na ten cel. Przystosowanie pomieszczeń może być kosztowne – prawdopodobnie będzie trzeba przyłączyć media, wymienić okna i drzwi, położyć podłogę, pomalować ściany, zabezpieczyć budynek przed wilgocią. Warto zasięgnąć opinii ekspertów, którzy podpowiedzą, czy realizacja naszego pomysłu będzie w ogóle możliwa.

Nowy projekt starego budynku

O CZYM PAMIĘTAĆ, PRZEBUDOWUJĄC STARY BUDYNEK

Tworząc projekt adaptacji starego budynku, czy to gospodarczego, czy mieszkalnego, bardzo ważne jest dostosowanie go do obowiązującyh przepisów. W związku z nimi może na przykład zaistnieć konieczność wymiany stropu drewnianego na betonowy. Oryginalne materiały, które pozostaną po rozbiórce elementów konstrukcyjnych, warto wykorzystać, na przykład do wykonania stopnic schodów czy mebli.

Istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa jest również ocena stanu samych materiałów. To ważne przede wszystkim w przypadku budynków, które wcześniej przez lata służyły jako pomieszczenia przeznaczone dla zwierząt i w związku z czym narażone były na wysokie stężenie amoniaku i wyższą wilgotność. Przed przebudową obory konieczna może być także ekspertyza mykologiczna, która określi stan murów pod kątem zagrzybienia, a także osuszanie budynku za pomocą intensywnego ogrzewania oraz z użyciem specjalnych osuszaczy. Warto wziąć pod uwagę także ewentualne nieprzyjemne zapachy, które mogą uwalniać się ze ścian pod wpływem temperatury.

Nie warto się zniechęcać. Przebudowana pomieszczenia gospodarczego to znakomity pomysł, a efekt może być spektakularny. Działając cierpliwie i korzystając z porad ekspertów, jesteśmy w stanie wyczarować przepiękne, urokliwe, a przede wszystkim bezpieczne miejsce do życia czy organizacji imprez. Co ważne, nie ma jednej, uniwersalnej recepty na przebudowę starego budynku w nowoczesny dom czy funkcjonalną spiżarnię. Każdy projekt należy dostosowywać indywidualnie do wieku budynku, jego stanu, materiałów z jakich powstał czy od naszego pomysłu.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Bądź pierwszą osobą oceniającą ten artykuł!
TAGI: budynek gospodarczy / dom / stary budynek / stodoła 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz