14 marca 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Niepełnosprawny właściciel domu

Aby osoba niepełnosprawna mogła samodzielnie funkcjonować, wnętrze jej domu lub mieszkania warto odpowiednio urządzić. Jak zaaranżować taką przestrzeń?


Jakie rozwiązania architektoniczne wprowadzić? Jak rozplanować pomieszczenia? Jakie korekty wprowadzić? Odpowiedź jest jedna: nie trzeba całkowicie wymieniać wyposażenia mieszkania, ale modyfikacje okażą się niezbędne. Pomieszczenie po pomieszczeniu.

Łazienka

Pozbądźmy się zbędnych szafek, by w ten sposób zapewnić osobie niepełnosprawnej (czy to na wózku, czy to o kulach) swobodę ruchów.

Po drugie, jeśli to możliwe, zainwestujmy w podwieszane umywalki i baterie podnoszone lub bezdotykowe, a uruchamiane za pomocą czujnika, dzięki temu maksymalnie ułatwimy obsługę. Dodatkowo przy wannie zainstalujmy uchwyty wspomagające. A najlepiej zdecydujmy się na prysznic z brodzikiem wbudowanym w posadzkę na równi z podłogą i koniecznie z antypoślizgowym dnem. Co też ważne: kabina prysznica powinna mieć szerokość co najmniej 90 cm.

Po trzecie, obniżmy ramę lustra – nie powinna teraz wisieć wyżej niż 100 cm od podłogi.

Niżej powinien wisieć także sedes (na wysokości 38-51 cm), a także przyciski do spłuczki (120 cm od posadzki) i podajnik papieru toaletowego (60-70 cm).

Nie zapomnijmy też o włącznikach – warto by były umieszczone na wysokości 70-100 cm od podłogi. Innym rozwiązaniem mogą być np. piloty sterujące światłem, koniecznie z dużymi przyciskami.

Niepełnosprawny właściciel domu

Kuchnia

W tym przypadku wysokość blatu roboczego powinna być nie wyższa niż 80-85 cm, licząc od poziomu posadzki, a jego głębokość – 55-60 cm. Jednak na tym nie koniec.

Najbliżej wejścia powinno się znaleźć miejsce na lodówkę (mała lodówka koniecznie na podwyższeniu, by łatwiej było sięgać do dolnych półek), dalej zlewozmywak, a potem – urządzenia do gotowania. Przy czym zamiast kuchenki gazowej dobrze będzie zamontować płytę elektryczną. Co z piekarnikiem? Ten powinien być zamontowany wyżej niż w standardowej kuchni.

Im mniej sprzętu, tym lepiej dla osoby niepełnosprawnej. Meble, które pozostawimy czy to kuchni, czy w salonie, też muszą spełniać określone warunki – wykluczone są ostre krawędzie i kanty, bo łatwo zaczepić o nie ubraniem lub się skaleczyć. Szafki powinny się otwierać na szerokość 110–180 stopni – znacznie szerzej niż w standardzie. Idealnie sprawdzą się też wysuwane półki w szafkach.
Podłogi

Im także powinniśmy poświęcić szczególną uwagę – warto zadbać, by były wykonane z materiałów antypoślizgowych i bardzo wytrzymałe. A co z wykładzinami lub dywanami? Dobrze jest je solidnie zamocować. Ale tu uwaga: długość włosia nie powinna przekraczać 15 mm.

Wszelkie progi przyjdzie nam zlikwidować. Podobnie jak wycieraczki i np. odboje przy drzwiach.
Drzwi

Najlepsze będą te rozsuwane, składane, przesuwne czy np. chowane we wnękach. Jeśli jednak takie rozwiązanie – i taki remont – nie wchodzą w grę, to zadbajmy chociaż o to, by kąt ich otwierania był większy niż 90 stopni, a klamki znalazły się na wysokości 80-100 cm od podłoża.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz