23 września 2019
STREFA INSPIRACJI

Moda na elewacje

Jak odnowić elewację tak, by była efektowna?


Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Całe szczęście to stwierdzenie nie ma zastosowania w przypadku domów. Jeśli wyglądają źle, zawsze możemy zmienić ich wygląd. Jest to na pewno poważniejsza inwestycja, niż w przypadku remontu wnętrza, ale raz na kilka lat warto odnowić elewację. Być może będzie to też dobra okazja do zastosowania materiałów poprawiających energooszczędność budynków.

Na miarę czasów

Jeśli dom jest już ocieplony i wyposażony w energooszczędne okna, można myśleć tylko o tym by elewacja była po prostu ładna. Jeśli ograniczamy koszty inwestycji do minimum, wystarczy dom odmalować. Nie trzeba ograniczać się do jednego koloru. Możemy podzielić ściany na strefy i malować je różnymi kolorami. Trzeba jednak bardzo dokładnie, najlepiej przy użyciu laserowej poziomicy, wyznaczyć pola, które pomalujemy farbą. Doskonale komponują się ze sobą biele i szarości. Na elewacjach dobrze prezentują się też ciepłe beże. Jeśli wybieramy kolor farby elewacyjnej zrezygnujmy z odcieni żółci, czy też czerwieni i zieleni, które jeszcze kilka lat temu były często wykorzystywane przy tynkowaniu domów.

Moda na eko

Na elewacji zaznaczamy strefy i zaczynamy malowanie. Warto wybrać kolory z palety farb Śnieżka Extra Fasadowa. Jest matowa, odporna na warunki atmosferyczne i zapewnia oddychanie ścian. Do pracy potrzebować będziemy jedynie wałka, a do wyboru mamy jeden z 32 kolorów. Najmodniejszym zestawieniem ostatnich lat jest klasyczna biel i szarość. Jeśli zdecydujemy się na jaśniejszy odcień, to warty polecenia jest Szary Rozbiał 1:10 (E08). Jeśli wolimy większy kontrast, to zdecydujmy się na Szary Podstawowy (E08). Szarości zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach coraz częściej zastępowane są beżami. Na ścianach doskonale prezentuje się Brązowy Rozbiał 1:10 oraz 1:2. Oprócz koloru na ścianach można również pomyśleć o dodatkach, które ozdobią elewację i dodadzą jej trójwymiarowości. Hitem ostatnich lat jest montaż drewnianej okładziny. Elegancki efekt uzyskamy tylko jeśli naturalne drewno pojawi się tylko na wybranym fragmencie domu.

Kontrasty   

Oprócz odmalowanych, świeżych i szykownych tynków elewację urozmaicą elementy o zupełnie innej fakturze. Oprócz popularnego drewna, warto wykorzystać naturalny kamień. Jest efektowny, trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Oprócz tego możemy zastosować go tylko jako dodatek, czyli na cokołach lub opaskach. Oprócz naturalnego kamienia można zastanowić się nad wykorzystaniem klinkieru. Odmiennym kolorem i fakturą można wyróżnić pomieszczenia, czy też fragmenty budynku pełniące inne funkcje, takie jak na przykład garaż.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: elewacja / elewacje / odnawianie elewacji 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz