Jak odnowić elewację tak, by była efektowna?
Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Całe szczęście to stwierdzenie nie ma zastosowania w przypadku domów. Jeśli wyglądają źle, zawsze możemy zmienić ich wygląd. Jest to na pewno poważniejsza inwestycja, niż w przypadku remontu wnętrza, ale raz na kilka lat warto odnowić elewację. Być może będzie to też dobra okazja do zastosowania materiałów poprawiających energooszczędność budynków.
Jeśli dom jest już ocieplony i wyposażony w energooszczędne okna, można myśleć tylko o tym by elewacja była po prostu ładna. Jeśli ograniczamy koszty inwestycji do minimum, wystarczy dom odmalować. Nie trzeba ograniczać się do jednego koloru. Możemy podzielić ściany na strefy i malować je różnymi kolorami. Trzeba jednak bardzo dokładnie, najlepiej przy użyciu laserowej poziomicy, wyznaczyć pola, które pomalujemy farbą. Doskonale komponują się ze sobą biele i szarości. Na elewacjach dobrze prezentują się też ciepłe beże. Jeśli wybieramy kolor farby elewacyjnej zrezygnujmy z odcieni żółci, czy też czerwieni i zieleni, które jeszcze kilka lat temu były często wykorzystywane przy tynkowaniu domów.
Na elewacji zaznaczamy strefy i zaczynamy malowanie. Warto wybrać kolory z palety farb Śnieżka Extra Fasadowa. Jest matowa, odporna na warunki atmosferyczne i zapewnia oddychanie ścian. Do pracy potrzebować będziemy jedynie wałka, a do wyboru mamy jeden z 32 kolorów. Najmodniejszym zestawieniem ostatnich lat jest klasyczna biel i szarość. Jeśli zdecydujemy się na jaśniejszy odcień, to warty polecenia jest Szary Rozbiał 1:10 (E08). Jeśli wolimy większy kontrast, to zdecydujmy się na Szary Podstawowy (E08). Szarości zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach coraz częściej zastępowane są beżami. Na ścianach doskonale prezentuje się Brązowy Rozbiał 1:10 oraz 1:2. Oprócz koloru na ścianach można również pomyśleć o dodatkach, które ozdobią elewację i dodadzą jej trójwymiarowości. Hitem ostatnich lat jest montaż drewnianej okładziny. Elegancki efekt uzyskamy tylko jeśli naturalne drewno pojawi się tylko na wybranym fragmencie domu.
Oprócz odmalowanych, świeżych i szykownych tynków elewację urozmaicą elementy o zupełnie innej fakturze. Oprócz popularnego drewna, warto wykorzystać naturalny kamień. Jest efektowny, trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Oprócz tego możemy zastosować go tylko jako dodatek, czyli na cokołach lub opaskach. Oprócz naturalnego kamienia można zastanowić się nad wykorzystaniem klinkieru. Odmiennym kolorem i fakturą można wyróżnić pomieszczenia, czy też fragmenty budynku pełniące inne funkcje, takie jak na przykład garaż.