4 kwietnia 2018
STREFA INSPIRACJI

Mieszkanie w kamienicy: fakty i mity

Odsłonięte drewniane belki, odsłonięte cegły, niespotykane w dzisiejszym budownictwie wysokie sufity…


Mieszkania w kamienicach mają niezwykły klimat i pozwalają na stosowanie bardzo ciekawych rozwiązań aranżacyjnych. Lokum w starym budynku może jednak mieć także wady. Nim zdecydujesz się na kupno mieszkania w kamienicy, warto przeanalizować wszystkie „za i przeciw”.

Warto podkreślić, że nie wszystkie opinie, które krążą o takich mieszkaniach, są zgodne ze stanem faktycznym. Istnieje mnóstwo mitów na temat kamienic – w wielu z nich tkwi oczywiście ziarno prawdy, ale niektóre są totalnie wyssane z palca. Co zatem jest prawdą, a co możemy włożyć między bajki? Na co warto zwrócić uwagę, gdy planujemy kupić mieszkanie w starym budownictwie?

Powrót do przeszłości

Ogromnym atutem kamienic jest ich położenie – przeważnie zlokalizowane są bowiem w samym centrum miasta. W zasadzie nie ma obecnie szans na to, by kupić mieszkanie deweloperskie w takiej lokalizacji. Ogromną zaletą mieszkań w kamienicach jest ich unikatowość. W wielu takich miejscach możemy natknąć się na pamiątki przeszłości. Oryginalna stolarka okienna i drzwiowa, drewniany parkiet, stylowy kominek… Takie elementy – jeśli są w dobrym stanie – zdecydowanie warto zachować i odnowić. Dzięki temu gotowe wnętrze tylko zyska na wyjątkowości!

Wysokie sufity nie są jedynie wizualną atrakcją lokalu w kamienicy. Stanowią one przestrzeń, którą możemy kreatywnie wykorzystać do przechowywania. Wysokie szafy, podwieszane półki, a nawet pawlacze – miejsca na różne szpargały nigdy nie jest za dużo! Wiele mieszkań w kamienicach ma także garderoby oraz spiżarnie.

Na co zwrócić uwagę?

Mieszkania w starym budownictwie mają jednak swoje wady. Jedną z nich może być… lokalizacja – która z jednej strony jest ogromną zaletą. Przy zabytkowych budynkach nieczęsto udaje się stworzyć wystarczającą liczbę miejsc parkingowych. W kamienicach zazwyczaj nie ma też wind, co może stanowić problem dla rodzin z dziećmi czy starszych lokatorów. Problematycznie mogą okazać się także przechodnie pokoje, które niegdyś były bardzo powszechne. Przed zakupem lokum mieszczącego się w kamienicy bardzo ważne jest też sprawdzenie stanu technicznego – tak mieszkania, jak i samego budynku. Niektóre pamiętają jeszcze czasy przedwojenne, warto zatem zorientować się, kiedy przeprowadzano ostatni remont i jakich elementów dotyczyła renowacja. Takich informacji powinien nam udzielić administrator budynku. Warto porozmawiać także w przyszłymi sąsiadami.

Koszty utrzymania

Koniecznie należy zorientować się również jak kształtują się koszty eksploatacyjne. Najbardziej kosztowną kwestią może okazać się ogrzewanie. Ze względu na wysokość pomieszczeń, do ogrzania jest znacznie większa kubatura niż w standardowych mieszkaniach w nowym budownictwie, co może generować dodatkowe koszty. Problematycznie okazuje się także ogrzanie murów budynku – wiele kamienic nie posiada bowiem nowoczesnej izolacji zewnętrznej ze względu na status zabytku.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 3,50 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz