26 grudnia 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Mieszkanie dwupoziomowe

Apartamenty dwupoziomowe w blokach czy kamienicach kojarzą się z luksusem, przestrzenią i mogą być namiastką domu wolnostojącego


Przestrzeń

Przestronność to zdecydowanie jedna z największych zalet mieszkań dwupoziomowych – piętra umożliwiają podział mieszkania na strefy funkcjonalne. Najczęściej wygląda to tak, że na dole jest część dzienna (salon, kuchnia, toaleta), a na górze część sypialniana z łazienką dla domowników. Takie wnętrze daje możliwość lekkiej i subtelnej aranżacji dostosowanej do potrzeb wszystkich mieszkańców.

Część dzienna

W mieszkaniach dwupoziomowych część dzienna jest z reguły otwartą przestrzenią i łączy w sobie funkcję kuchni, jadalni i salonu. O ile jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, wymaga od nas pewnej dyscypliny podczas aranżacji. Pamiętajmy, że przestrzeń ta powinna być spójna pod kątem stylistycznym i kolorystycznym. Jednocześnie warto pamiętać o optycznym podziale przestrzeni ze względu na strefy funkcjonalne – możemy to zrobić za pomocą innych odcieni farby na ścianie lub stosując zróżnicowane materiały do wykończenia podłóg.

Schody

Poziomy mieszkania najczęściej łączą samonośne schody, które mają ogromne walory dekoracyjne. Pamiętajmy jednak, aby materiał, z jakich zostały wykonane, był dostosowany do stylu panującego we wnętrzu. Jeśli jesteśmy właścicielami dwupoziomowego loftu w stylu industrialnym, pomyślmy o schodach metalowych lub takich o konstrukcji ze stali nierdzewnej i stopniach z drewna egzotycznego. W nowoczesnych mieszkaniach sprawdzą się metalowe schody ze szklanymi balustradami, a miłośnikom minimalizmu lub stylu scandi z pewnością spodobają się drewniane schody pomalowane na biało lub szaro.

Jedynym minusem schodów samonośnych jest to, że zajmują one sporą część powierzchni salonu, dlatego planując ich konstrukcję powinniśmy mieć na względzie, oprócz walorów estetycznych, także walory funkcjonalne. Pamiętajmy też, że po tych schodach będziemy wchodzić i schodzić kilka razy dziennie więc muszą być także wygodne i bezpieczne.

Część sypialniana

Mieszkania dwupoziomowe najczęściej zlokalizowane są na ostatnich piętrach budynków, tak więc część sypialniana nierzadko ma charakter poddasza. Skosy i przestrzenne okna poddaszowe nadają wnętrzu przytulności i kameralności, i dają duże możliwości aranżacyjne. Przed zakupem warto zwrócić jednak szczególną uwagę na stan dachu – odpowiednia izolacja zapobiegnie nadmiernemu nagrzewaniu się w gorące dni.

 

Kolory

Przy aranżacji mieszkania dwupoziomowego, warto odpowiednio podkreślić kolorystykę ściany sąsiadującej ze schodami – tak, aby jak najlepiej je wyeksponować. Świetnie sprawdzą się tutaj szlachetne odcienie farb Magnat Ceramic, np. A48 SŁONECZNY CYTRYN lub A12 CZERWONY KORAL.Miłośnicy bardziej stonowanych barw mogą zdecydować się np. na A6 INTRYGUJACY LABRADORYT lub A55 CZUŁY MORGANIT. Świetnie skomponują się zwłaszcza z drewnianymi schodami o ciemniejszych odcieniach.

POLECANY PRODUKT

 

 

Już od:  
BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz