17 stycznia 2018
STREFA INSPIRACJI

Miejsce najlepsze do zamieszkania

Z ulicą od północny i ogrodem od południa, w cieniu drzew czy raczej blisko jeziora – gdzie najlepiej wybudować dom?


Usytuowanie domu z uwzględnieniem stron świata ma decydujący wpływ na ilość wnikającego do niego światła, a tym samym na nasze samopoczucie i mikroklimat panujący we wnętrzu, w tym np. chłodzenie lub przegrzanie pomieszczeń – o tym wie każdy. Ale co to oznacza w praktyce?

Strony świata

Najlepsze rozwiązania, to takie, które zakładają: przede wszystkim garaż i wejście od ulicy, a pomieszczenia mieszkalne od ogrodu. Dwa, wjazd i wejście od północy lub północnego wschodu. Dlaczego? Problemem przestaje być nie tylko doświetlenie wnętrz, ale też np. wydzielenie kawałka działki na zaciszny ogród, w którym możemy zasadzić wyższe krzewy tak, by nie niepokoiły nas ciekawskie spojrzenia przechodniów. Zachodnia czy wschodnia strona miasta – to nie ma już wówczas tak dużego znaczenia.

Jeśli źle ustawimy dom, to będzie on np. narażony na schładzanie częstymi wiatrami, a nierzadko też – zawilgocenie ścian. Porywistym wiatrom w naszym klimacie towarzyszą ulewne deszcze. (Poza tym musimy się liczyć z nawiewaniem smogu i zanieczyszczeń od strony centrum miasta.) Inna rzecz, że dzięki coraz lepszej izolacji, budynki są lepiej chronione przed wpływem czynników atmosferycznych.
Zieleń

Warto zwrócić uwagę na duże drzewa lub takie, które mogą niebawem osiągnąć pokaźne rozmiary. Dlaczego? Co z tego, że dom będzie miał część wypoczynkową od południa i duże okna, skoro zieleń utrudni dostęp światła do wnętrza budynku!

Nie warto też zapominać o drzewach rosnących na działce sąsiada albo np. po drugiej stronie drogi – te posadzone od wschodu i zachodu dawać będą długi cień. Najmniejszy – te posadzone wzdłuż północnej granicy działki.

Woda

Rzeczki i strumienie – może i malownicze, ale w bezpośrednim sąsiedztwie domu nie są wskazane. Jeśli podniesie się stan wód, zalanie piwnicy gwarantowane. Po drugie, dom będzie bardziej narażony na działanie wilgoci i szybciej mogą się na nim pojawić pleśń i grzyby. Najlepiej, kiedy zbiorniki wodne będą położone w znacznej odległości od zabudowań, a dom dodatkowo usytuowany na wzniesieniu.

Wielkość i kształt działki

Im większa, tym lepsza, bo łatwiej wtedy ustawić dom (szczególnie jeśli sięgniemy po gotowy projekt). Jeśli zajdzie taka potrzeby, można będzie zmienić nawet usytuowanie bryły i ustawić ją np. pod kątem do ulicy – tych ruchliwych, co do zasady, lepiej unikać. (Ale tu uwaga: warto zainteresować się, jak daleko będzie do najbliższego przystanku komunikacji miejskiej). Najlepiej, kiedy dom zajmie jedną czwartą całkowitej powierzchni działki, a ta mieć będzie kształt możliwie najbardziej zbliżony do kwadratu. Długa i wąska – będzie nie lada wyzwaniem.

Sąsiedztwo

Nie chodzi tylko o zabudowę już istniejącą, ale także tę, które dopiero może się pojawić. Dlatego od razu najlepiej przyjąć, że od południa, w odległości do 5 metrów stanie sąsiedni budynek, który rzuci cień na ogród i tę część naszego domu. Warto też zawczasu sprawdzić, czy nie przyjdzie nam sąsiadować z terenami inwestycyjnymi – wtedy zacienienie gwarantowane, podobnie jak hałas i duże natężenie ruchu w okolicy.

Miejsce najlepsze do zamieszkania

Lepiej też unikać wiatraków, słupów wysokiego napięcie i np. zakładów przemysłowych – zmniejszają komfort mieszkania, a jeśli działkę z domem zdecydujemy się wystawić na sprzedaż, to mogą odstraszyć potencjalnych kupujących.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz