9 kwietnia 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Meble w dobrym świetle

Światło to potężne narzędzie w aranżacji wnętrz. Prócz pełnienia oczywistej funkcji użytkowej, stanowi niezwykle ważny element wystroju każdego mieszania. Odpowiednio dobrane pozwala eksponować detale lub ukrywać mankamenty pomieszczeń. Pełni też rolę dekoracyjną – zwłaszcza, gdy mowa o oświetlaniu mebli.


Podświetlanie półek, kuchennych blatów czy gablotek niezaprzeczalnie przeżywa obecnie swój renesans. Najpopularniejszym ze stosowanych rozwiązań – a jednocześnie najprostszym do zamontowania w urządzonym już mieszkaniu – jest oświetlenie LED. Ten sposób zdecydowanie zdominował konkurencję ze względu na energooszczędność, elastyczność w wyborze kolorów oraz natężenia światła, a także łatwość instalacji.

Meble w dobrym świetle

Kuchnia dobrze oświetlona

Kuchnia to serce domu i zazwyczaj to właśnie tam spędzamy najwięcej czasu. Dlatego zastosowane w niej oświetlenie powinno być szczególnie przemyślane. Prócz standardowej lampy sufitowej warto zatem postawić na oświetlenie mebli. Praktycznym rozwiązaniem będzie montaż profili LED lub specjalnych taśm u podstawy górnych szafek – wówczas zyskamy niezwykle atrakcyjne, a jednocześnie funkcjonalne oświetlenie blatu, który zazwyczaj jest lekko zacieniony. Coraz częściej takie światła montuje się także na cokole szafek. Przy tak oświetlonych meblach odnosi się wrażenie, że lekko unoszą się nad ziemią. Ciekawą opcją jest również zamontowanie oświetlenia na górnej części szafek – tak, by światło odbijało się od sufitu i, rozproszone, padało lekko na meble, oświetlając całą kuchnię. Jak wygląda montaż oświetlenia LED? To zależy od opcji, na którą się zdecydujemy. Taśmy wystarczy przykleić w punkcie, który chcemy oświetlić – np. pod kuchennymi szafkami – a następnie przylutować do nich kabel zasilacza i podłączyć go w odpowiednim miejscu. Profile wymagają nieco więcej pracy – należy je bowiem przykręcić do podstawy szafek za pomocą śrub, a następnie podłączyć do zasilacza.

Meble w dobrym świetle

Światło trafione w punkt

Ciekawym rozwiązaniem jest również podświetlanie szklanych elementów mebli – takich jak witryny czy półki. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będą klipsy LED. Można je zastosować w niemal każdym pomieszczeniu – w sypialni, pokoju dziennym, w kuchni, a nawet w łazience! Świetnie podkreślają bryłę mebla oraz wyeksponowane na nim przedmioty. Montaż takich klipsów nie należy do trudnych: po prostu nasuwa się je na tylną krawędź półki. Następnie w tzw. plecach mebla należy wykonać otwór na przewód z wtyczką i podłączyć klipsy do rozdzielacza z zasilaczem LED. Nim zdecydujemy się na zakup, należy dokładnie zmierzyć półki, na których zamierzamy umieścić klipsy. Należy pamiętać, że im większa odległość klipsa od przedniej krawędzi, tym mniejsza intensywność światła. Ponadto szerokie półki szklane mogą wymagać zastosowania większej liczby punktów. Warto również zwrócić uwagę na stan krawędzi półki. By uzyskać oczekiwany efekt liniowego rozmycia światła, muszą one być równe i matowe.

Przytłumiona poświata

Przy użyciu taśm LED można też oświetlić lustro w łazience. Takie rozwiązanie daje przyjemne dla oka, lekko przytłumione światło i ciekawy, atrakcyjny wizualnie efekt. Istnieje też wiele sposobów na oświetlenie mebli bez przyklejania lub przykręcania do nich nowych elementów. W roli klimatycznego oświetlenia regału lub lustra w salonie czy sypialni świetnie sprawdzą się popularne cotton balls, papierowe lampiony a nawet… zwykłe choinkowe lampki.

Meble w dobrym świetle
BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: LED / oświetlenie / oświetlenie mebli 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz