I PO PLAMACH!
Za usuwanie plam ze ściany najlepiej się zabrać natychmiast po ich powstaniu, nie czekając, aż wnikną one w głąb powłoki. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Usunięcie plam olejów, śladów sadzy czy nikotyny jest bardzo ważne – na zabrudzonej powierzchni nowa warstwa farby nie będzie się dobrze trzymała, w tych miejscach powstaną również przebarwienia. Istnieją różne, domowe sposoby walki z zabrudzeniami: tłuszcz zlikwidujemy dzięki posypce z mąki ziemniaczanej bądź za pomocą pianki do golenia czy też płynem do mycia okien, najlepiej jednak sięgnąć po profesjonalne preparaty.
Płyn do mycia naczyń (który może zawierać środki nabłyszczające lub chroniące skórę balsamy) zastąpmy ściereczką i wodą z dodatkiem mydła malarskiego. Pomocna może być również benzyna ekstrakcyjna. Czasami jednak plamy są tak uciążliwe i trudne do usunięcia, że jedynym sposobem na ich usunięcie będzie zeszlifowanie ze ścian powłoki malarskiej wraz z wierzchnią warstwą tynku. Warto również umyć całą ścianę, pod warunkiem jednak, że pokryta jest ona zmywalną, nieprzepuszczającą wilgoci powłoką.
Ściany należy myć od góry do dołu, inaczej na ich powierzchni utworzą się nieestetycznie wyglądające zacieki.
Po osuszeniu powierzchni możemy ją zamalować specjalną farbą, jak Śnieżka ZACIEKI I PLAMY, która pokryje ślady po zaciekach wodnych, sadzy, nikotynie, oleju oraz innych tłuszczach. Możemy ją stosować zarówno jako farbę podkładową, która zaizoluje i wzmocni podłoże, jak i nawierzchniową, ochronno-dekoracyjną.
NIEPROSZENI GOŚCIE
W przypadku zawilgoconych ścian konieczne jest ich dokładne osuszenie, inaczej wkrótce na powierzchni mogą się pojawić niebezpieczne dla zdrowia domowników wykwity. Poza tym to warunek skutecznie przeprowadzonego remontu. Jeśli zależy nam na czasie, sięgnijmy po dostępne na rynku urządzenia, jak chociażby specjalne nagrzewnice. Podłoże powinno być wolne od zarodników mikroorganizmów, dlatego, jeśli już zauważymy nawet niewielkie plamy czy przebarwienia, walkę z nimi rozpocznijmy natychmiast, usuwając zakażoną powłokę ze ściany lub spryskując specjalnym środkiem grzybobójczym, np. Preparatem Grzybobójczym VIADRON. Ochroni on powierzchnię przed dalszym rozwojem mikroorganizmów.
SUROWA OCENA
W celu zbadania stanu naszych ścian powinniśmy je potrzeć intensywnie w paru miejscach dłonią. Ślady starych pigmentów będą dla nas informacją, że konieczne jest zagruntowanie powierzchni (np. gruntem polimerowym ACRYL-PUTZ® KONTAKT). W innym przypadku wystarczy przemycie jej wodą z dodatkiem mydła malarskiego za pomocą pędzla ławkowca. Sprawdźmy, w jakim stanie jest stara warstwa farby, wykonując test na przyczepność powłoki – na małej powierzchni wykonajmy płytkie, pionowe i poziome, krzyżujące się w kratkę nacięcia. Do nacięć przyklejmy szeroką taśmę malarską, a następnie oderwijmy ją energicznym ruchem. Jeżeli w większości powłoka odspoi się od ściany, powinniśmy ją usunąć oraz oczyścić podłoże.
Gdy ściana jest mocno uszkodzona, a tynki nie trzymają się podłoża, niezbędna jest ich reperacja, w przeciwnym razie efektami malowania nie będziemy cieszyć się długo. Przed przystąpieniem do gruntowania powinniśmy skuć starą, luźną powłokę za pomocą metalowej szpachelki. Możliwe, że tego zabiegu wymagają jedynie niektóre miejsca na powierzchni ściany – wszystkie punkty, w których powłoka malarska jest popękana, widnieją w niej rysy lub odstaje i się kruszy, powinniśmy namoczyć, a następnie usunąć luźno związaną farbę.
Do pokrycia rys należy następnie zastosować elastyczną masę szpachlową ACRYL-PUTZ® FLEX, która dodatkowo zapobiegnie powstawaniu nowych pęknięć, a do wypełnienia większych ubytków – masę ACRYL-PUTZ® START, która po wyschnięciu łatwo poddaje się szlifowaniu, pozwalając na uzyskanie bardzo gładkiej powierzchni. Przy okazji małego przedświątecznego remontu warto zatuszować inne mankamenty, jak np. szczeliny przy listwie przypodłogowej czy przy ościeżnicach okien i drzwi – w tym przypadku pomocna może się okazać specjalna masa BESTON AKRYL. Warstwę ostatecznie wygładzającą powierzchnię ściany uzyskamy natomiast dzięki gotowej masie ACRYL-PUTZ® FINISZ. Po wyszlifowaniu powierzchni papierem ściernym o grubości 100-150.
Z PĘDZLEM W DŁONI
Ostatnim krokiem w przygotowaniu ścian do malowania jest pokrycie ich powierzchni lateksową emulsją podkładową do wnętrz, Śnieżka Grunt, która dokładnie wyrówna chłonność i ujednolici podłoże. Następnie możemy przystąpić do malowania. Wybierzmy taką farbę, która sprawi, że kolejne „wielkie sprzątanie” pochłonie jak najmniej naszej energii, np. farbę Śnieżka Satynowa, wyprodukowana przy wykorzystaniu technologii Teflon® surface protector. Tworzy ona gładką, jednorodną powłokę, wyjątkowo odporną na szorowanie i mycie, dzięki czemu usuwanie plam staje się o wiele łatwiejsze.
OPRÓCZ ŚCIAN
Przystępując choćby do małego remontu, warto potraktować go całościowo – dlatego oprócz usuwania plam z powierzchni ścian czy uzupełniania rys odświeżmy również ramy okienne. Zarówno popularne PCV, jak i klasyczne drewno pod wpływem czasu, działania promieniowania UV może tracić swój kolor. Przed świętami starannie umyjmy więc okna, naoliwmy okucia i zawiasy, a następnie pomalujmy ramy przeznaczonym do tego preparatem, jak np. Śnieżka SUPERMAL® Emalia do PCV, która sprawi, że zarówno powierzchnia tworzywa, jak i drewna stanie się odporna na zabrudzenia, detergenty oraz promieniowanie słoneczne.
Stare, mądre porzekadło mówi nam, żeby przed Nowym Rokiem zakończyć wszystkie sprawy oraz zrealizować najważniejsze plany. To samo dotyczy planowanego od miesięcy remontu. Naprawmy więc uszkodzenia i odświeżmy kolor ścian, aby wejść w kolejny rok bez zbędnego bagażu.