23 maja 2018
STREFA INSPIRACJI
DREWNO

Letni domek w rustykalnym stylu

Kto z nas nie marzy o chwili wytchnienia i odpoczynku w iście sielskim klimacie. A gdyby tak przenieść ten wiejski klimat na stałe do naszych domowych wnętrz?


Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji dla niewielkiego letniego domu z elementami drewna wraz z ciekawymi pomysłami na urządzenie jego wnętrza.

To, co charakteryzuje rustykalną budowę to prosta bryła, dwuspadowy dach i mnóstwo drewna użytego głównie dla podkreślenia detali architektonicznych. Występuje ono przede wszystkim na balustradach, gankach, okiennicach i ozdobach okiennych, ale dodaje się je również na cokołach domu jako uzupełnienie dla kamienia.

Dom w stylu rustykalnym uzyskamy poprzez zachowanie tradycyjnego sposobu budowy, gdzie widoczne drewniane słupy i belki będą stanowić doskonałą dekorację wnętrza. Taki styl sprawdzi się w kameralnych pomieszczeniach. Mile widziane są również antresole, dzięki którym otrzymamy dodatkową przestrzeń do wykorzystania.

Drewno będzie też podstawą wyposażenia wnętrza letniego domu. Drewniane meble czy piękne podłogi z drewna to obowiązek każdej rustykalnej stylizacji domu. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej konserwacji drewna, przeznaczonymi do tego preparatami, aby służyło nam przez lata. Prostota wystroju, naturalne materiały i dodatki z ludowym motywem pomogą zbudować sielski klimat.

Letni domek w rustykalnym stylu

Ciepło i przytulnie

W rustykalnym domu musi być przytulnie i ciepło nie tylko wizualnie, ale również w prawdziwym znaczeniu tego słowa. Dlatego nawet w letnim domku warto zadbać o kominek, względnie piec kaflowy, które będą stanowiły centralny punkt salonu i ocieplały wnętrze w chłodniejsze wieczory. Bardzo ważnym elementem będzie odpowiedni wybór oświetlenia, jako dodatek możemy postawić różnego rodzaju świece i lampiony dające ciepłe światło.

Wzornictwo i detale

W stylu rustykalnym zdobnictwo jest jak najbardziej mile widziane, ale ważne, żeby stosować je z umiarem i jedynie w drobnych detalach wystroju. We współczesnych aranżacjach, elementy wyposażenia lub meble zazwyczaj są sztucznie postarzane, aby lepiej wpasowały się w całość i pomogły uzyskać wrażenie wiejskiego charakteru.

Letni domek w rustykalnym stylu

Wyjątkowy klimat rustykalnego wnętrza pomogą zbudować odpowiednio wkomponowane w przestrzeń dodatki. Na ścianach dobrze będą się prezentować obrazy przedstawiające sceny z wiejskiego życia czy ramki na zdjęcia z rodzinnymi fotografiami. Zadbajmy również o roślinność, która ożywi aranżację. Wszelkiego rodzaju kwiaty wstawmy do wiklinowych czy glinianych donic. Doskonałymi dodatkami uzupełniającymi wiejski charakter aranżacji będą tekstylia w postaci lnianych obrusów, ręcznie tkanych poszew na poduszki czy kolorowe ręcznie plecione chodniki. Rękodzieło jest szczególnie mile widziane jako elementy dekoracyjne.

Aranżacje w rustykalnym stylu dążą do bliskości z naturą. Drewniane i solidne meble oraz stylowe dodatki sprawią, że na chwilę doświadczymy wiejskiego stylu życia. Dodatkowo użycie jasnych barw nada wnętrzom efektu świeżości. W ten sposób zaprojektowany letni domek będzie idealnym miejscem na ucieczkę od codzienności.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: drewno / letni domek / styl rustykalny 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz