19 sierpnia 2019
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Kto testuje, ten wygrywa

Jak wyglądać będzie satynowa farba na ścianie? A może jednak wybrać matową? Czy w pokoju lepiej sprawdzi się cieplejszy odcień farby? A co jeśli jednak z podłogą lepiej będzie komponował się zimny? Każdy, kto stanął przed wyborem koloru farby do pomalowania wnętrza wie, że zanim dokona zakupu najpierw zada sobie mnóstwo pytań. Nie na wszystkie uda się znaleźć odpowiedź w internecie, katalogach, czy nawet w sklepie. Kołem ratunkowym będą w takim przypadku testery.


Na finalny efekt, który uzyskujemy na ścianach wpływ ma wiele czynników. Nic dziwnego, że wymarzony kolor, po pomalowaniu powierzchni różni się od naszych wyobrażeń. Oczywiście, że różnice nie będą wielkie, ale czasem nawet mały szczegół wystarczy, by skutecznie popsuć nastrój, albo nawet wygląd pomieszczenia. Jak tego uniknąć?

Światło

Dlaczego kolor na ścianie wygląda zupełnie inaczej, niż na próbce w markecie budowlanym? Najprawdopodobniej oglądaliśmy go wtedy w pomieszczeniu z oświetleniem z jarzeniowych lamp. W ciągu dnia kolor naszych ścian będzie różnił się w zależności od tego, jak promienie słoneczne wpadają do wnętrz. Mimo użycia tej samej farby zupełnie inaczej prezentować się będzie pomieszczenie, które ma okna od wchodu, a zupełnie inaczej to z oknami od strony zachodniej. Wieczorem kolor na ścianach będzie różnił się ze względu na zastosowane lampy i moc żarówek.

Druk i parametry

Również kolory, które oglądamy w katalogach czy na papierowych próbnikach mogą wyglądać zupełnie inaczej, niż w rzeczywistości. Dzieje się tak ponieważ faktura i gramatura papieru jest zupełnie inna od powierzchni naszych ścian. Dodatkowo pewne różnice mogą pojawiać się też w zależności od maszyn i materiałów wykorzystywanych do druku. Podobnie jest jeśli chodzi o wybieranie kolorów na podstawie zdjęć czy też próbników, które oglądamy na ekranie monitora. Tu na postrzeganie i odzwierciedlenie barw wpływ ma matryca i parametry sprzętu. Skoro tyle czynników może wpływać na nasze zmysły warto skorzystać z prostego rozwiązania.

Tak wiele, za tak mało

Gwarancję może dać jedynie wypróbowanie koloru w rzeczywistości. Przy wyborze koloru warto sięgnąć po testery, jakie mają w swojej ofercie takie marki jak Śnieżka czy Magnat. Daje to możliwość przetestowania farby w konkretnym miejscu. Malując niewielką powierzchnię ściany przekonamy się jak wygląda kolor zarówno w świetle dziennym, jak i w świetle lamp.. Testery są też ratunkiem dla osób, którym podobają się dwa zbliżone do siebie odcienie. Bo jak stwierdzić, czy lepszy do pomalowania ściany będzie Niebiański Chalcedon (C57), czy też Szmaragdowy Akwamaryn (C61)? Albo sprawdzić, czy z ciemną drewnianą podłogą lepiej grać będzie Finezyjny Opal (C47), czy Perłowy Dolomit (C48)? Różnice między tymi kolorami nie są duże, ale to niuanse często decydują o perfekcji wykończenia.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 4,95 na 5
TAGI: tester farb / testowanie farb 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz