17 listopada 2018
STREFA INSPIRACJI
DREWNO

Karmnik dla ptaków DIY

Niewielka drewniana konstrukcja powieszona na balkonie czy w ogrodzie będzie stanowić ciekawą ozdobę wybranej przestrzeni.


Samodzielne przygotowanie karmnika dla ptaków to nie tylko satysfakcja z wykonanej pracy, ale również świetna zabawa związana z możliwością obserwacji ptaków w ich naturalnym środowisku.

W pierwszym kroku dobieramy odpowiedni rodzaj drewna. Co ważne, powinniśmy wziąć pod uwagę warunki, w jakich będzie wisiał karmnik. Z definicji będzie znajdował się na dworze, najprawdopodobniej w miejscu bez zadaszenia, dlatego ważną kwestią będzie zabezpieczenie go przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi.

Przygotowanie materiałów

Do wykonania nie będziesz potrzebował specjalistycznych narzędzi czy materiałów. Wystarczy, że przygotujesz:

  • Deskę z drewna sosnowego lub świerkowego,
  • Kantówka drewniana 2x2cm,  długość 120 cm,
  • Kątownik,
  • Piłę do cięcia drewna,
  • Wkręty do drewna,
  • Wkrętarka,
  • Niewielkich rozmiarów gwoździki,
  • Papier ścierny,
  • Lakierobejca Ochronno‐Dekoracyjna VIDARON,
  • Pędzel.

Wykonanie krok po kroku

Samodzielne zbudowanie od podstaw karmnika dla ptaków nie jest trudne, dlatego do pracy możemy zaangażować również nasze pociechy. Przystępując do zadania, w pierwszym kroku docinamy piłą deski do odpowiedniego rozmiaru. Wycięte deski posłużą jako podstawa karmnika oraz jego zadaszenie. Jeśli planujemy przygotowanie karmnika dla niewielkich ptaków np. sikorek, rekomendujemy przygotowanie elementów drewnianej konstrukcji o następujących wymiarach: podstawa karmnika o długości 35 cm; połacie daszku o długości 42,5 cm i kolejno 25 i 23 cm szerokości. Części daszku skręcamy ze sobą przy pomocy wkrętów i kątowników.

W kolejnym kroku przycinamy kantówkę na cztery części o długości 18 cm, a ich końcówki ścinamy pod kątem 45 stopni. Znacznie ułatwi nam to późniejsze połączenie drewnianych belek z dachem karmnika. Z pozostałej części kantówki wycinamy dodatkowo jeszcze dwa elementy o długości 21 cm. Wszystkie wycięte elementy posłużą nam jako stelaż konstrukcji. Wkręcamy je do podstawy karmnika, następnie przykręcamy do niego przygotowane wcześniej daszek.

W celu ochrony karmnika przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, warto zaimpregnować drewno. Rekomendujemy użycie wysokiej jakości lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej marki Vidaron. Preparat ten nie tylko uodporni drewnianą powłokę przed wilgocią, ale zapewni długotrwałą ochronę nawet przez 6 lat. Dodatkowo łatwo się go aplikuje, przy użyciu pędzla.

Na koniec możemy pomalować elementy karmnika neutralnym kolorem, aby ptaki chętniej do niego przylatywały. Drewnianą konstrukcję wieszamy w ustronnym, cichym miejscu i cieszymy się czasem spędzonym na obserwacji ptaków.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: diy / drewno / karmnik 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz