9 lutego 2018
STREFA INSPIRACJI

Jaki odkurzacz wybrać?

Standardowy, bezprzewodowy a może bardziej zautomatyzowany – wybór odkurzaczy na rynku jest z roku na rok coraz większy. Jaki wybrać? Czym się kierować? Jaki odkurzacz wybrać?

Odkurzacz to jeden z podstawowych elementów wyposażenia domu; obok m.in. lodówki i kuchenki. Przed jego zakupem warto przemyśleć kilka kwestii.

O ile wcześniej podstawowym kryterium wyboru odkurzacza była moc (im była większa, tym lepiej), teraz bardziej liczą się inne parametry.

Zgodnie z wytycznymi UE od 1 września 2014 r. odkurzacze mogą mieć moc nie wyższą niż 1600 W (z wyłączeniem modeli piorących). 

Głównymi kryteriami stały się teraz: skuteczność w zbieraniu kurzu (z dywanu co najmniej 70 proc., a z podłogi – 95 proc.), energooszczędność i ekologiczność (szczelniejsza obudowa, wzmocnione worki, lepsze filtry, w tym te zatrzymujące np. mikroorganizmy). To wszystko przekłada się na większą efektywność pracy, a także oszczędność czasu i pieniędzy – odkurzacze zużywają mniej prądu.

Odkurzacz standardowy

Przewodowy, z reguły workowy – z workiem stałym (z grubej tkaniny) albo – co znacznie częstsze – jednorazowym (z papieru lub włókniny). O ile tych pierwszy powinni się wystrzegać alergicy (wraz z upływem czasu słabiej odfiltrowują zasysane powietrze), o tyle te drugie są już bardziej higieniczne. Najlepiej, jeśli będą miały dodatkowo filtry HEPA, które zatrzymują roztocza, bakterie, pyłki kwiatowe oraz zarodniki.

Kiedy mamy kota, psa lub inne zwierzę domowe, warto zainwestować w obrotową turboszczotkę – skutecznie zbierze sierść z dywanów.

Jaki odkurzacz wybrać?

Odkurzacz bezprzewodowy

Pionowy, zasilany wmontowanym w niego akumulatorem, co w praktyce oznacza, że nie ogranicza ruchów i zasięgu działania. Różny jest dla nich czas pracy – to co najmniej 30 min. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w moduł piorący (daje możliwość czyszczenia na mokro) lub ręczny (w korpusie znajduje się miniodkurzacz). Ten ostatni sprawdzi się głównie przy sprzątaniu auta albo np. w drobnych porządkach. 

Odkurzacz zautomatyzowany

Jaki odkurzacz wybrać?

Nazywany najczęściej minirobotem. Wszystko dlatego, że można nim sterować za pomocą pilota, po drugie – ma specjalne czujki (zbliżeniowe lub zderzeniowe), które rozpoznają przeszkody podczas pracy (dzięki temu nic nie przewróci). Płaski i niewielki dotrze nawet do trudno dostępnych miejsc. Droższe modele mogą rozpoznawać stopień zabrudzenia podłogi i dostosować moc pracy. Z reguły każdy podjedzie do bazy i naładuje akumulatory, by móc pracować dalej.

Odkurzacz w wersji mini

Do małych przestrzeni niewątpliwie najlepszym wyborem będzie odkurzacz o niewielkich gabarytach, który wszędzie z łatwością schowamy, a przy tym jego kompleksowy rozmiar nie będzie miał wpływu na zakres możliwości. Zazwyczaj mają 700W – 1600W mocy oraz materiałowy, wymienny worek, który łatwo opróżnić. W takiej wersji przydadzą się także gumowe kółka, które nie zarysują powierzchni. Takie odkurzacze także są dostępne w wersjach standardowych, czyli wyposażonych w korpus, rurkę i końcówkę ssącą, a także w poręcznych wersjach bezprzewodowych i automatycznych.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Bądź pierwszą osobą oceniającą ten artykuł!
TAGI: mini odkurzacz / odkurzacz / robot / sprzątanie 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz