14 kwietnia 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Jaki dywan wybrać?

Kiedyś oznaka luksusu, dzisiaj element często pomijany w aranżacji wnętrz.


Od wzorzystych, mięsistych, zajmujących całą podłogę kobierców przeszliśmy w stronę małych makatek, plecionek i „kudłaczy”. Niektórzy rezygnują z dywanów całkowicie, preferując puste podłogi. Czy rzeczywiście we współczesnych domach nie ma już miejsca na dywany? Przeciwnie, ozdobne tkaniny podłogowe wracają do łask.

Dywany nie tylko nie odeszły do lamusa, ale stanowią wręcz jeden z kluczowych elementów wystroju. Dobrze dobrane mogą podkreślić charakter pomieszczenia, nadać mu ostateczny szlif. Źle dobrane zaburzają proporcje wnętrza, rażą oko, a nawet utrudniają poruszanie się po pokoju. Jak zatem upewnić się, że przy ich zakupie dokonamy dobrego wyboru? Przede wszystkim dywan powinien być dopasowany do stylu, w jakim zostało urządzone pomieszczenie. Plama koloru na gładkiej podłodze przyciąga wzrok, dlatego jeśli będzie odbiegać od estetyki całości, stworzy wrażenie braku spójności. Z tego samego powodu w pokojach o stonowanej kolorystyce dywan może zostać wykorzystany jako wyrazisty akcent dynamizujący resztę przestrzeni. W aranżacji wnętrza grać można jednak nie tylko kolorem czy wzorem dywanu, lecz także jego fakturą, splotem, długością włosa czy puszystością.

O wyborze dywanu decyduje także specyfika pomieszczenia, w jakim ma się znaleźć. W sypialni dywan ma nadać pomieszczeniu bardziej przytulnego charakteru, by zapewnić nam poczucie komfortu i umilić poranne wstawanie z łóżka.

W pokoju dziecięcym przyda się raczej tkanina do zadań specjalnych – z jednej strony miękka i przyciągająca atrakcyjnym kolorem, z drugiej strony odporna na zużycie i zabrudzenia. Dywan w salonie lub jadalni także narażony jest na częste użytkowanie, jednak tu ważną rolę odgrywa jego ozdobna funkcja, dlatego dobrze wybrać taki produkt, który będzie łączył jakość i wytrzymałość z elegancją. W takich pomieszczeniach jak kuchnia, przedpokój czy łazienka lepiej zrezygnować z dodatkowych ozdób podłogowych – w tych pomieszczeniach łatwo o zabrudzenie dywanu, zresztą właśnie z tego powodu podłogi najczęściej wyłożone są kafelkami, na których dywan nie zawsze leży płasko. Oprócz ryzyka potknięcia lub pośliźnięcia się przeciwko stosowaniu dywanów, w tych miejscach, przemawia ich zazwyczaj mała powierzchnia. Przy małym metrażu tekstylna dekoracja na podłodze dodatkowo zmniejsza optycznie przestrzeń.

Niezależnie od tego, na jaki dywan się zdecydujemy, należy przestrzegać jednej podstawowej reguły – dywan musi być utrzymany w czystości. Nawet najbardziej atrakcyjne kolory czy faktura stracą na estetyce, jeśli będą nosiły ślady zużycia. Warto ten aspekt uwzględnić już podczas wyboru odpowiedniego dodatku. W miejscach narażonych na intensywne użytkowanie, np. częstsze przechodzenie czy kontakt z okruchami lub drobinami jedzenia lepiej postawić na taki rodzaj materiału, który będzie łatwy w czyszczeniu. Regularne odświeżanie lub wymienianie zabrudzonych dywanów powinno stanowić jeden z priorytetów na liście domowych porządków.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: aranżacja wnętrz / dodatki / dywan 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz