27 listopada 2017
STREFA INSPIRACJI

Jak zorganizować andrzejki?

Wieczór andrzejkowy to ostatni wieczór przed adwentem, podczas którego powinniśmy nie tylko skorzystać z dobrej zabawy towarzyskiej, ale także z jedynej w roku okazji do wróżb. Jak zatem przygotować nasz dom na tą magiczną noc?


Przede wszystkim mieszkanie przygotuj na przyjście gości. Posprzątaj wszystkie zakamarki, w salonie i korytarzu powinieneś mieć jak najwięcej wolnej przestrzeni – przyda się do andrzejkowych zabaw. Koniecznie zmień dekoracje stołu, chociaż andrzejki to nie święta, to jednak są ostatnią okazją do hucznej zabawy przed nadchodzącymi świętami. Dobrze jeśli na stole znajdzie się dużo świec, lampionów czy świeczników. Obrus jest zbędny, za to pamiętaj o innych, mniejszych nakryciach stołu mogą to być np. ozdobne serwety, a także niewielkie ozdoby do kieliszków czy sztućców. Z łatwością zrobisz je z cienkiego druciku, który owiniesz ozdobną tasiemką, a potem nawleczesz na niego np. kilka kuleczek suszonej lub sztucznej jarzębiny albo ozdobnych koralików czy złotych liści. Drucikiem opleć kieliszek do wina, nóż i widelec albo serwetkę, którą położysz przy talerzu.

Sam stół powinien być obfity w dekoracje. Postaw zapachowe świeczki, wykorzystaj duże świeczniki i lampki. Jeśli nie masz takich dekoracji to możesz wykonać lampion we własnych zakresie. Wykorzystaj do tego słoik. Do środka wstaw np. sznur korali czy ozdobnych kamyczków, a na nich umieść tealight`a. Możesz także wykorzystać serwetki cukiernicze i ich koronkowy wzór odwzorować na słoiku. Wystarczy przyłożyć do niego serwetkę i wymalować farbą w sprayu. Jak umieścisz w środku podgrzewacz to lampa uwydatni odbite koronkowe wzory.

Półki czy np. szafkę telewizyjną ozdób gotowymi sznurami lamp ledowych lub cotton ballsów. Warto również postawić kadzidełka, a najlepiej olejek zapachowy. Kadzidełka chociaż idealnie wiążą się z wieczorem andrzejkowym to jednak nie każdemu odpowiadają, a czasami są zbyt intensywne w zapachu. Dlatego dla bezpieczeństwa kup olejek zapachowy np. pomarańczowy lub goździkowy, podkreśli to nadchodzącą, zimową aurę.

Doskonałą, andrzejkową ozdobą będą szklane kule, jeśli masz takie w domu lub masz okazję je kupić, nie zastanawiaj się! Taka dekoracja może być wykorzystywana przez cały rok. Ponadto dodaj do wystroju salonu trochę złotych i srebrnych dodatków, będą idealnie komponować się z andrzejkową aurą. Możesz je również wykonać sam np. wycinając z tektury gwiazdę, księżyc czy czarownicę. Tak stworzony szablon owiń lub pomaluj sprayem w kolorze metalicznego złota lub srebra i dekoracja gotowa. Zrób z nich łańcuch i umieść np. nad drzwiami, kominkiem czy powieś na wieszaku w korytarzu.

Tego dnia przede wszystkim liczy się klimat i magiczna atmosfera. Dlatego w Twoim domu nie powinno zabraknąć świec, lampionów, kadzidełek, a także trochę tematycznych i jesienno-zimowych ozdób. Głównym motywem programu niech będą wróżby, zabawy i smaczne jedzenie.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: andrzejki / wróżby 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz