10 grudnia 2018
STREFA INSPIRACJI
DREWNO

Jak zmienić zabudowany balkon w ogród zimowy?

Nawet na stosunkowo niewielkiej wielkości balkonie można stworzyć zieloną przestrzeń, która stanowić będzie namiastkę ogrodu.


Nie trzeba czekać do wiosny! Zimowe ogrody wracają do mody – jak wyczarować jeden z nich w naszym domu?

Ogród zimowy na balkonie niesie ze sobą wiele korzyści – dzięki zabudowanej przestrzeni zmniejszamy ilość hałasu ulicznego wpadającego do wnętrza, wpływamy na zwiększenie komfortu termicznego mieszkania, mamy możliwość całorocznego obcowania z roślinnością, a także zyskujemy dodatkowe pomieszczenie, w którym możemy wygodnie usiąść z filiżanką kawy lub interesującą książką.

Z balkonu w ogród

Zamiana balkonu w zimowy ogród zaczyna się od specjalnej zabudowy przestrzeni. W przypadku balkonu otoczonego ścianami z trzech stron, pozostaje do zagospodarowania jedna, frontowa powierzchnia.  Jej przeszklenie warto powierzyć specjalistom, dzięki czemu zyskamy pewność jakości i gwarancję długoletniego użytkowania ogrodu. Konstrukcja oszklonej ściany musi być ruchoma – po pierwsze, dzięki temu będzie łatwiejsza w konserwacji i utrzymaniu czystości, a po drugie, zapewnimy odpowiedni dopływ powietrza roślinom znajdującym się na naszym balkonie.

Od podłogi po sufit

Na balkonowych podłogach zazwyczaj królują praktyczne i ułatwiające utrzymanie czystości płytki, jednak w przypadku zimowego ogrodu możemy pokusić się o wyłożenie go deskami tarasowymi, czy panelami – będą bardziej przytulne i ciepłe. Drewniane meble ustawione na balkonie warto zabezpieczyć za pomocą Oleju do mebli ogrodowych VIDARON. Ten nowoczesny lakier został opracowany z myślą o lakierowaniu drewna użytkowanego na zewnątrz pomieszczeń, chroni powierzchnie przed destrukcyjnym działaniem wody, zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz wilgocią – idealnie zatem nadaje się do zastosowania w ogrodzie zimowym. Produkt jest łatwy w aplikacji i niezwykle odporny na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu się przed nadmiernym nasłonecznieniem, szczególnie w przypadku balkonów leżących po południowej stronie – zbyt duża ilość promieni słonecznych będzie nie tylko uciążliwa dla domowników, ale też może zaszkodzić roślinności. Zamontowanie rolet lub żaluzji pozwoli nam korzystać z balkonu bez przeszkód – możemy wybrać drewniane, bambusowe lub materiałowe. Interesujące jest też zawieszenie zasłon, które zapewnią przytulny klimat i zamienią ogród w dodatkowy pokój.

Ciepło i jasno

Nawet zabudowany balkon nie oznacza odpowiednio wysokich temperatur – w zimowym ogrodzie jest cieplej niż na zewnątrz, ale wciąż zimniej niż w domu czy mieszkaniu. Jeśli planujemy spędzanie w nim zimowych popołudni lub wieczorów, warto pomyśleć o przenośnym grzejniku. Pamiętajmy także o odpowiednim oświetleniu – sprawdzą się tutaj zarówno tradycyjne lampy elektryczne, jak i lampy solarne, czy bardziej dekoracyjne rozwiązania, np. łańcuchy z lampkami, kule i lampiony.

Roślinność

Podobnie jak w zwyczajnym ogrodzie, rośliny ustawiamy w zależności od ich upodobań i potrzeb. Bliżej szyby powinny znaleźć się gatunki lubiące miejsca nasłonecznione i silną ekspozycję na światło – pamiętajmy jednak, że liście nie mogą dotykać powierzchni szyb, gdyż grozi to ich odmarznięciem lub odparzeniem. W głębi balkonu postawmy rośliny lubiące miejsca zacienione, do których nie dotrze zbyt mocne światło. Na balkonie nieogrzewanym najlepiej postawić na rośliny odporne na niskie temperatury, które dobrze zniosą pobyt w jasnej i chłodnej przestrzeni – są to m.in. różne odmiany krzewów iglastych, kaktusy, hibiskusy, gardenie, kamelie, asparagus pierzasty, bluszcze oraz niektóre cytrusy. Można pomyśleć również o wybranych odmianach storczyków – niektóre gatunki są mało wymagające i wykazują się dużą odpornością na niskie temperatury.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: balkon / ogród zimowy / ROŚLINY 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz