26 stycznia 2018
STREFA INSPIRACJI

Jak zaprojektować wiatrołap?

Przedsionek, sień, wiatrołap – nazw na określenie pomieszczenia tuż za progiem jest więcej. Zawsze chodzi jednak o to, by było ono praktyczne, skuteczne i, co do zasady, nie zajmowało dużo miejsca. Jak je zaprojektować?


Wiatrołap to nic innego jak śluza, której zadaniem jest eliminacja przeciągów, zatrzymywanie zanieczyszczeń wnoszonych na butach i odzieży, a także zimnego powietrza. W naszym klimacie wydaje się niezastąpiony.

Wielkość

Pomieszczenie przejściowe może mieć nawet ok. 3 mkw., choć te większe – od 6 do 8 mkw. – są bardziej użyteczne. Innymi słowy: bardziej funkcjonalne i ładniejsze, bo łatwiejsze w zaprojektowaniu. Z reguły mają już co najmniej jedno okno. Lepiej też izolują głębiej położone części mieszkania lub domu.

Jak zaprojektować wiatrołap?

W wiatrołapie najbardziej sprawdzą się meble z drzwiami przesuwnymi, głównie dlatego, że nie wymagają dodatkowego miejsca, by je otworzyć a także trudniej będzie wtedy o zderzenie z drzwiami wejściowymi.

Praktyczność

Wiatrołap to doskonałe miejsce na postawienie szafy na okrycia (tak domowników, jak i gości), szafki na buty, półki na torebki, stojaka na parasole czy siedziska przydatnego do zmiany obuwia. Warto, żeby znalazło się tam także duże lustro – praktyczne i funkcjonalne, bo dodatkowo optycznie powiększy przestrzeń. I koniecznie pamiętajmy o wycieraczkach – najlepiej zewnętrznej i wewnętrznej.

Jak zaprojektować wiatrołap?

Wiatrołap to jednocześnie dobra przestrzeń na zaplanowanie przejścia do części gospodarczej, w tym np. kotłowni czy garażu. Dlaczego? Ułatwi wnoszenie zakupów oraz zapobiegnie przedostawaniu się spalin i hałasu do wnętrza domu.

Skuteczność

Aby wiatrołap był skuteczny, warto zadbać o jego usytuowanie. W praktyce oznacza to jego umieszczenie poza zachodnią elewacją, czyli daleko od strony „nawietrznej” (w Polsce przeważają wiatry zachodnie). Jego uzupełnieniem może stać się także ganek – ochroni przed deszczem zarówno osoby wchodzące do domu, jak i samo wnętrze.

Pamiętajmy, by drzwi wejściowe otwierały się na zewnętrz – dzięki temu do środka domu będzie wpadało mniej zimnego powietrza, a skrzydło drzwi nie zablokuje dostępu do szaf, szafek i np. wieszaków. Poza tym takie drzwi są bezpieczniejsze (trudniej je wyważyć choć są mniej szczelne), a przede wszystkim zgodne z przepisami przeciwpożarowymi.

Drzwi z wiatrołapu do kolejnego pomieszczenia powinny się otwierać na dalsze części domu.

Jak zaprojektować wiatrołap?
BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Bądź pierwszą osobą oceniającą ten artykuł!
TAGI: korytarz / przedsionek / wiatrołap 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz