6 czerwca 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Jak zabezpieczyć i pomalować zalany sufit?

W każdym, nawet świeżo wyremontowanym mieszkaniu może pojawić się na suficie zaciek, w wyniku rozszczelnionej instalacji hydraulicznej lub innego nieszczęśliwego wypadku.


Pojawiające się na ścianach i sufitach plamy, po wyschnięciu tworzą rude zakola, na których łuszczy się farba i odpada tynk. Z pewnością złym sposobem ukrycia zacieków na suficie jest pokrycie go nową warstwą zwykłej farby. Jest to przede wszystkim niezdrowe dla naszego organizmu i nie rozwiązuje problemu z wilgocią, a plamy po niedługim czasie pojawią się znowu.

Przygotowanie do pracy

Najważniejsza w tej sytuacji jest pewność, że przyczyna powstania zacieku została usunięta. Powierzchnia sufitu musi być wysuszona i zabezpieczona. Przed jakąkolwiek pracą należy zakryć meble i podłogę folią ochronną, aby nie zostały na nich ślady farby, gruntu i gipsu. Jeśli mamy taką możliwość, najlepiej wynieść je z pomieszczenia, bowiem przy szlifowaniu sufitu cały pokój pokryje gęsty kurz.

Usuwanie nierówności i gruntowanie

Nierówności, które powstały na farbie lub nasiąkniętym tynku, należy usunąć szpachlą. Jeśli na powierzchni nadal widać plamy, ścieramy je stalową szczotką lub gruboziarnistym papierem ściernym. Suchy pędzel pomoże nam w usunięciu resztek pyłu i farby. Przetarte miejsca i ubytki w tynku warto pokryć preparatem gruntującym, np. gruntem na bazie żywic alkidowych, dzięki któremu izolujemy plamy i zabezpieczamy sufit przed wykwitami i wilgocią. Dobrym materiałem do gruntowania jest również sól izolująca, która zwiększa przyczepność powłoki malarskiej i zmniejsza chłonność podłoża. Po zagruntowaniu całego sufitu czekamy dobę na jego wyschnięcie.

Szpachlowanie

W przypadku dużego ubytku na suficie, musimy użyć gipsu szpachlowego. W pojemniku mieszamy składniki tak, aby powstała masa o gładkiej konsystencji, nakładamy ją na szpachlę i wypełniamy braki w tynku. Jeśli nie ma wybrzuszeń, możemy następnie pomalować sufit farbą przeznaczoną do zacieków.

Jak zabezpieczyć i pomalować zalany sufit?

POLECANY PRODUKT

 

 

Już od:  

Szlifowanie

Gdy masa szpachlowa, która zamaskowała nasze ubytki wyschnie, możemy przystąpić do szpachlowania sufitu pacą z siatką ścierną. Następnie należy powtórzyć gruntowanie, np. z pomocą podkładkowych preparatów izolujących wilgoć, które podniosą odporność podłoża.

Malowanie

Po upływie doby sufit jest gotowy do malowania farbą do zacieków, która głęboko wniknie w podłoże, utworzy warstwę izolującą nasz sufit i dodatkowo zabezpieczy zalaną powierzchnię przed grzybami i pleśnią. Uniwersalnym preparatem możemy pokryć zarówno tynki wapienne, cementowo-wapienne, gipsowe, jak i beton oraz płyty kartonowo-gipsowe. Przygotowany w ten sposób sufit można pomalować wybraną farbą emulsyjną, będąc pewnym, że plamy już się nie pojawią.
Nieestetyczne zacieki to problem, z którym należy szybko zmierzyć się po zalaniu naszego mieszkania. Warto solidnie przeprowadzić remont, aby efekt końcowy spełnił nasze oczekiwania.

Jak zabezpieczyć i pomalować zalany sufit?
BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 4,33 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz