11 kwietnia 2018
STREFA INSPIRACJI
DREWNO

Jak urządzić mały balkon?

Nawet niewielki balkon wiosną może stać się prawdziwą oazą relaksu, jeśli zadbamy o odpowiednią aranżację. Kluczowy jest odpowiedni wybór mebli, akcesoriów i oczywiście roślin, które uczynią małą przestrzeń komfortową i przytulną, ale jednocześnie jej nie przytłoczą. Jak to zrobić?


Wybierając meble na niewielki balkon należy zadbać o to, by były wygodne, ale jednocześnie nie zajmowały zbyt dużo miejsca. Świetnym rozwiązaniem będą meble składane – wiele sklepów meblowych posiada w swojej ofercie stoliki, które po przytwierdzeniu do ściany lub balustrady można złożyć niemal na płasko czy wygodne składane krzesła. Dzięki temu, gdy balkon potrzebny ci będzie do innych celów niż relaks, bez problemu zwolnisz przestrzeń zajmowaną przez meble. Na małej przestrzeni doskonale sprawdzą się też ażurowe modele, które nie przytłoczą niewielkiego balkonu, a jednocześnie będą jego ozdobą. Ciekawym pomysłem jest też zakup stolika-tacy. Po rozłożeniu spokojnie wystarczy na nim miejsca, by postawić kawę i talerz z ciastkiem. Złożony zajmuje natomiast bardzo mało miejsca. Dobrym rozwiązaniem na niewielki balkon będą też meble wielofunkcyjne – np. ława ze skrzynią, w której można przechować poduszki na krzesła czy akcesoria do pielęgnacji roślin. Pamiętaj o tym, by wszystkie drewniane elementy odpowiednio zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi. Pomogą ci w tym produkty VIDARON.

POLECANY PRODUKT

 

 

Już od:  

Dobrze wykorzystaj przestrzeń

Balkonowa barierka czy zapomniane, niepraktyczne narożniki to idealna przestrzeń dla roślin! Wystarczy kupić osłonki lub donice, które można zawiesić na balustradzie, by nawet niewielki balkon zamienić w zielone królestwo. Pamiętaj, by wybierać rośliny odpowiednio do warunków panujących na twoim balkonie. Jeśli jest mocno nasłoneczniony, wybierz gatunki, które lubią światło: petunie, surfinie, begonie, bratki czy pelargonie. Jeśli przez większość dnia panuje na nim cień – sprawdzą się rośliny cieniolubne, takie jak paproć, skrzydłokwiat czy sansewieria. Dobrym rozwiązaniem będzie też zakup wąskiego, narożnikowego kwietnika, na którym możesz ustawić donice z kwiatami lub ziołami, a także dodatki, które ocieplą całą aranżację: np. świeczniki lub latarenki. Jeżeli nad twoim balkonem znajduje się zadaszenie (lub balkon sąsiada), również możesz to wykorzystać, przykręcając wiszący kwietnik lub podwieszając oświetlenie zewnętrzne. Jeśli balkon jest słoneczny i nie posiada zadaszenia, warto przemyśleć także kwestię zakupu parasola lub markizy. Dzięki nim zyskasz ochronę zarówno przed intensywnym promieniowaniem słonecznym, jak i deszczem w razie niepogody.

Jak urządzić mały balkon?

Zadbaj o dodatki

Choć kwiaty i rośliny same w sobie stanowią wspaniałą dekorację, warto dodać do nich jeszcze kilka dodatków. W przypadku małych przestrzeni zasada „mniej znaczy więcej” sprawdza się znakomicie, dlatego nie należy przesadzać. Wystarczy kilka stojących lub wiszących lampionów, wygodne poduszki na krzesła z ciekawym motywem (np. roślinnym lub kwiatowym), miękki pled mimochodem zarzucony na oparcie krzesła czy dopasowane kolorystycznie doniczki na kwiaty, by stworzyć przytulny kącik w sam raz na wiosenne popołudnia i wieczory.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: balkon / drewno / impregnacja / mały balkon 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz