26 marca 2019
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Jak poprawnie używać taśmy malarskiej?

Przyklejenie taśmy malarskiej? Te triki sprawią, że malowanie domu będzie jeszcze prostsze!


1

Wybór odpowiedniej taśmy

Pierwszym krokiem będzie wybór odpowiedniej taśmy. Rodzajów jest naprawdę wiele, a co naturalne, każda z nich ma inne właściwości. Na rynku znajdziecie dwie najbardziej popularne, a więc niebieską – która lepiej wytrzymuje długie klejenie na powierzchni oraz żółtą – przeznaczoną do szybkich prac – ta dostępna jest też w wielu odcieniach.

Warto pamietać, że powszechne żółte taśmy to taśmy maskujące a nie malarskie. Służą bardziej do zabezpieczenie różnych elementów np folii, listewek itp. Taśmy malarskie – do precyzyjnego wykonywania odcięć na powierzchniach malowanych.

Poza wskazanymi wyżej, na rynku dostępne są także taśmy do krzywizn, zewnętrzne, karbowane i PCV. 

Zwykle podpowiada nam o tej właściwości kolor taśmy – np różowy lub oznaczenie „sensitive” czyli do powierzchni bardzo wrażliwych

Wybierając taśmę zwróćcie przede wszystkim uwagę na moc klejenia.

2

Klejenie krok po kroku

Pierwszym i najważniejszym elementem jest przygotowanie powierzchni do klejenia. Nawet najwyższej jakości taśma nie przywrze do zapylonej powierzchni. Dlatego tuż przed aplikacją ścianę należy oczyścić – najlepiej sprawdzi się zwykła, wilgotna szmatka. Zwróć uwagę jakie wskazówki ma dla Ciebie producent. W zależności od typu materiału, taśmę można kleić na suchej lub mokrej powierzchni.

Kolejnym etapem jest samo klejenie. Zaczynamy poprzez punktowe dociśnięcie taśmy, następnie rozwiń rolkę do pożądanej długości np. 40-50cm, napnij i przyklej skupiając się na krawędzi. Bardzo ważne, aby równomiernie dokleić powierzchnie przy krawędzi taśmy. Powtórz cały proces, do momentu, w którym oklejona zostanie cała powierzchnia pamiętając, aby czynność tą wykonywać lekko.

Najtrudniejszym elementem jest zabezpieczenie rogów ściany. Aby po malowaniu nie spotkały nas żadne niespodzianki, w kluczowym momencie, rozwiń nieco więcej taśmy, przyłóż ją do ściany, a w samym rogu dociśnij ją szpachelką. Dzięki temu taśma dobrze przywrze i zapewni odpowiednią ochronę. Uważaj jednak by nie naruszyć jej powierzchni.

3

Usuwanie taśmy

Pamiętaj by taśmę usuwać zawsze po wyschnięciu farby. W miejscu styku taśmy ze ścianą posłuż się szpachelką i delikatnymi ruchami podważaj taśmę.

Aby pozbyć się wiązań z farbą które powstały podczas malowania skorzystaj z nożyka tapeciarskiego aby naciąć delikatnie styk taśmy z farbą.

Istotne aby właściwe odrywać taśmę. W przypadku połączeń sufit-ściana taśmę odrywamy prostopadle do do krawędzi roboczej, co pozwoli na rozłożenie siły odrywania. Ważne, aby nie ciągnąc taśmy w dół, tj do siebie – grozi to oderwaniem farby zwłaszcza w przypadku słabszych podłoży.

Taka technika zapewni malarski sukces 😉

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 4,98 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz