20 lipca 2017
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Jak oprowadzać po domu potencjalnych kupców?

Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu to nie wszystko. Równie istotne jak aranżacja wnętrz są sposoby na oprowadzanie po domu potencjalnych kupców. Na co zwrócić szczególną uwagę? O czym koniecznie pamiętać? A jakich błędów z kolei unikać?


Jeśli to tylko możliwe zróbmy wszystko, by potencjalny kupiec lub wynajmujący poczuł się od razu posiadaczem kluczy. Jak? Zadbajmy przede wszystkim o sposób przywitania i pożegnania, a także temperaturę w pomieszczeniach i odpowiedni nastrój.

 

Jak witać?

Nie prośmy, by potencjalny kupiec lub wynajmujący po przekroczeniu progu mieszkania od razu zdejmował buty – mogłoby to być dla niego i kłopotliwe, i obraźliwe. Najlepiej dajmy mu już na wejściu swobodę wyboru. Także potem sprawmy, by poczuł się możliwie swobodnie; w praktyce: kiedy już pokażemy mu mieszkanie, zostawmy go na kilka chwil samego. Tak, by mógł wymienić się pierwszymi wrażeniami i odczuciami z osobą towarzyszącą. I co nie mniej ważne: dajmy mu tyle czasu na poznanie mieszkania, ile potrzebuje. Aby poczuł się komfortowo ani go nie pospieszajmy, ani – co gorsza – nie naciskajmy, to bardzo ważne!

 

Co i jak mówić?

Postarajmy się przykuć uwagę odbiorców. A to opowiadając o tym, kto mieszkał tu wcześniej (albo w sąsiedztwie), a to o tym, co nas samych skłoniło do kupienia tego mieszkania lub domu – w grę wchodzą także inne opowieści, ale pod warunkiem, że będą równie prawdziwe. Przecież chodzi o to, by spośród wielu podobnych ofert, potencjalni kupcy lub wynajmujący wybrali właśnie naszą.

Stos brudnych naczyń, niepościelone łóżko, papiery na stole – takie sytuacje w ogóle nie powinny mieć miejsca. Dobrze by też było, gdybyśmy z domu lub mieszkania pozbyli się zbędnych rzeczy, tak aby zyskać jak najwięcej wolnej przestrzeni. Przyda się także trochę ją odświeżyć – umyć ściany czy wymalować jeśli jest taka potrzeba – podniesie to wartość nieruchomości.

 

Jaka temperatura?

Dopasujmy ją do warunków panujących na zewnętrz – jeśli na dworze jest zimno, włączmy ogrzewanie, jeśli z kolei gorąco – uruchommy klimatyzację. Wszystko po to, by temperatura zachęcała do pozostania w pomieszczeniach nieco dłużej – to szczególnie ważne tak w zimne, jak i gorące dni.

 

Jaka muzyka? Jaki zapach?

Spokojna i neutralna – taka będzie najlepsza. Powinna stanowić tło spotkania, a nie wybijać się na pierwszy plan; podobnie jak np. zapachy. Stąd warto sięgnąć po delikatne odświeżające nuty. Ale tu ostrożnie: one też powinny być stosowane w małych dawkach, bo wiele osób jest uczulonych na niektóre aromaty. Palenie świec zapachowych czy rozpylanie naszych ulubionych perfum – odpada.

 

A pod koniec…

Poczęstujmy potencjalnych kupujących lub wynajmujących słodkościami – może to być cukierek/czekoladka lub np. kawałek domowego ciasta. To miły akcent na koniec spotkania i jednocześnie forma podziękowania za znalezienie czasu na obejrzenie naszej nieruchomości. I kolejny sposób na to, by się wyróżnić!

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz