26 stycznia 2019
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Jak odnowić plastikowe okna?

Poradnik krok po kroku.


Nawet prawidłowe dbanie o utrzymanie okien w czystości może okazać się niewystarczające. Czasami pod wpływem promieniowania słonecznego okna PCV zmieniają swoje zabarwienie, a ich białe ramy nabierają żółtawego odcienia. Nawet i w takim przypadku możemy poprawić ich wygląd – wystarczy sięgnąć po specjalne farby do PCV, takie jak Śnieżka SUPERMAL® emalia do PCV. Jak z jej pomocą przywrócić oknom dawną świetność?

1

Mycie

Zanim przystąpimy do dalszych prac, musimy zacząć od dokładnego umycia okien – od pozbycia się wszystkich plam, szczególnie tych tłustych, zależy finalny efekt odświeżania. Do uporczywych zanieczyszczeń warto wykorzystać specjalistyczne detergenty lub rozpuszczalnik. Na sam koniec przemyjmy całość czystą wodą, by upewnić się, że nie ma już nigdzie zanieczyszczeń i okna są gotowe do dalszych prac.

2

Zabezpieczenie

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie okien i ich okolic – wykorzystajmy do tego taśmę malarską. Dokładnie oklejmy uszczelki znajdujące się przy ramach oraz ścianę w pobliżu miejsca pracy. Podłogę zabezpieczmy folią malarską, a jeśli nie planujemy odnawiania parapetu, także o jego powierzchnię musimy zadbać odpowiednio ją zabezpieczając. Im lepiej ochronimy wszystko przed malowaniem, tym mniej potencjalnych szkód oraz czasu i wysiłku włożonego w sprzątanie po zakończeniu renowacji. 

3

Przygotowanie emalii i narzędzi

Przed użyciem emalii należy dokładnie ją rozmieszać,. Przygotujmy także odpowiednie narzędzia: płaskie pędzle, wałki lub pistolet do malowania natryskowego. Warto także upewnić się, że panują korzystne warunki atmosferyczne – dla najlepszego efektu w czasie malowania temperatura nie powinna być niższa niż 10 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza mniejsza niż 80 procent.

4

Malowanie

Śnieżka SUPERMAL emalia do PCV jest łatwa do nałożenia, szybkoschnąca, ponadto posiada Anti-blocking system, który zapobiega sklejaniu się pomalowanych elementów. Emalię nakładamy w jednym kierunku, wykonując pewne, proste ruchy i zaczynając od mniej widocznych miejsc. Warstwa emalii nie powinna być zbyt gruba, a w razie potrzeby po kilku godzinach możemy nałożyć drugą, by uzyskać zadowalający nas efekt. Śnieżka SUPERMAL® emalia do PCV poradzi sobie znakomicie także z odnowieniem wyglądu parapetów . Po zakończeniu prac dokładnie wietrzymy pomieszczenie, usuwamy taśmę malarską i wykonujemy czynności porządkowe – nie zapominajmy o dokładnym oczyszczeniu narzędzi, które przydadzą się przy innych pracach malarskich.

Emalia to nie tylko sposób na odświeżenie okien, ale też ochrona przed zabrudzeniami, porysowaniami, wilgocią, promieniami UV  wpływem detergentów. Z jej pomocą w prosty sposób możemy uzyskać wspaniały efekt i odmienić wygląd okien bez konieczności ich wymiany.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 4,67 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz