22 marca 2018
STREFA INSPIRACJI

GWARANCJA A DEKLARACJA

Czym się różnią? Jak funkcjonują te pojęcia? Naszym Czytelnikom udzielamy porad, które pomogą stać się świadomym konsumentem.


Trzy lata trwałości! Aktywna ochrona, aż do sześciu lat! Najwyższa jakość przez pięć lat! Producenci od lat podobnymi deklaracjami zachęcają konsumentów do zakupów. Właśnie, deklaracjami… Jednak czym jest deklaracja? Czy tym samym co gwarancja? Zdecydowanie nie. Dlatego warto, a nawet trzeba przyjrzeć się bliżej tym zagadnieniom, z korzyścią dla nas samych!

W rozumieniu litery prawa, gwarancja to pisemna umowa zawierana pomiędzy gwarantem a kupującym, na mocy której gwarant deklaruje, że produkt objęty gwarancją jakości zachowa właściwości określone w gwarancji przez czas jej trwania i zobowiązuje się do podjęcia określonych w treści gwarancji działań, w razie stwierdzenia określonych wad produktu – może być to naprawa produktu lub na przykład zwrot pieniędzy za zakupiony przez nabywcę towar, który nie zachował właściwości gwarantowanych przez producenta. Warto pamiętać, że udzielenie gwarancji nie jest niczyim obowiązkiem: ani producenta, ani sprzedawcy; jest ona tylko dodatkowym uprawnieniem nabywcy. Udzielenie gwarancji jest dobrowolne i dowodzi tego, że producent jest po prostu pewny jakości oferowanych przez siebie produktów i jest gotów, w przypadku nieodpowiedniej jakości, spełnić wszelkie czynności określone w umowie gwarancji. To dodatkowe zabezpieczenie dla kupującego.

Znajdź różnice

Czym zatem są wszystkie „gwarancje”, które płyną z wielu reklam, widnieją na opakowaniach produktów? Kiedy są faktycznie gwarancjami, a kiedy jedynie deklaracjami? Co dla konsumenta oznacza usłyszane w spocie reklamowym hasło: „10 lat najwyższej jakości!”?

Gwarancja jakości regulowana jest przepisami Kodeksu Cywilnego (art. 577 i następne) oraz Ustawą z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz.U. 2002, nr 141, poz. 1176 z późn. zm.), ale należy pamiętać, że dokładna treść zobowiązania gwaranta (producenta, sprzedawcy) zależy od jego własnej, indywidualnej decyzji wyrażonej w udzielonej przez niego gwarancji. Zatem użyte w reklamie hasło w rodzaju „10 lat najwyższej jakości” wiąże się jedynie z dość ograniczonymi prawami dla kupującego w razie zaistnienia wady reklamowanego produktu; w tym wypadku konsument może dochodzić swoich roszczeń jedynie względem sprzedawcy, którym niekoniecznie musi być producent.

Nie uważa się za gwarancję oświadczenia, które nie kształtuje obowiązków gwaranta. Gwarancji nie stanowią zatem też reklamy, czyli publiczne zapewnienia ze strony producenta lub jego przedstawiciela o jakości towaru, kształtujące określone oczekiwania po stronie nabywcy. W reklamach mogą się pojawić informacje nawet o wiecznej czy trwającej wiele lat gwarancji na dany produkt, ale nie ma ona żadnej wartości, jeżeli informacjom tym nie towarzyszy wskazanie obowiązków gwaranta.

Nie uważa się za gwarancję oświadczenia, które nie kształtuje obowiązków gwaranta.

Dlatego też gwarancja jakości produktu nabytego przez kupującego jest dla niego wartościowym uprawnieniem tylko w sytuacji, gdy jasno w niej określono obowiązki gwaranta (producenta). W innym przypadku, konsument ma do czynienia tylko z pustą deklaracją; może czuć się oszukany. Zatem gwarancja przyznaje nabywcy dodatkowe prawa, które by mu nie przysługiwały, gdyby takiej gwarancji nie uzyskał.

 

Rzeczywista korzyść

Dla konsumenta najbardziej korzystna okazuje się gwarancja, która przyznaje mu jak najwięcej uprawnień w odpowiednio długim czasie. Tak naprawdę tylko producent ma wszelkie podstawy, by móc przyjąć pełną odpowiedzialność za produkt i jego jakość. Dla producenta, podstawą do udzielenia gwarancji stają się zazwyczaj wyniki przeprowadzonych, w niezależnych, wyspecjalizowanych ośrodkach badawczych, wieloetapowych badań i doświadczeń, w czasie których próbki towaru zostają poddane działaniu najbardziej ekstremalnych warunków (na przykład pogodowych). Dlatego też gwarancji jakości mogą udzielić tylko najlepsi!

 

Gwarancja bezpieczeństwa

 

W dzisiejszych czasach każdy zakup powinien być dobrze przemyślany. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko takie czynniki, jak cena, czy opakowanie, ale także wartość dodaną produktu. Ludzie w coraz większym stopniu starają się racjonalizować swoje wydatki. Zaufanie do producenta jest tu najważniejszą sprawą – a zaufać łatwiej temu, kto może nam coś zagwarantować.

Sama obietnica, pusta deklaracja nie wystarczy, kiedy klient liczy się z wydatkami i kiedy zależy mu na jakości. Tylko z gwarancją konsument może czuć się naprawdę bezpiecznie. Np. w przypadku produktów służących do impregnacji i ochrony drewna, podstawową funkcją jest ich długotrwałe, skuteczne działanie. Najważniejsze, by powierzchnia była przez jak najdłuższy czas prawidłowo zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych. O podobnych właściwościach swoich produktów mówią wszyscy producenci, jednak nie wszyscy je gwarantują. Warto o tym pamiętać! Zatem nie wierz deklaracjom, uwierz gwarancji!

 

MAGDALENA GOLDANOWSKA – Redaktorka, dziennikarka. Ukończyła socjologię i nauki polityczne. Związana z branżą wydawniczą (obecnie Grupa Wydawnicza Foksal). Specjalizuje się w tematyce ekonomicznej i prawnej.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: deklaracja / gwarancja 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz