27 lipca 2018
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Grzeje i zdobi

Kominek sprawdzi się zarówno w mieszkaniu w bloku, jak i w domu jednorodzinnym – o ile tylko wiemy, jaki dokładnie jego typ wybrać.


Jesień to najbardziej odpowiedni moment, by zastanowić się nad wyborem dodatkowego ogrzewania domu. A to tym bardziej, że coraz bardziej popularne stają się wszelkiego rodzaju kominki i piecyki wolnostojące. Co koniecznie trzeba o nich wiedzieć? Czym się kierować przy zakupie? Co jest teraz modne?

Kominki w bloku

Tam, gdzie nie możemy sobie pozwolić na tradycyjne palenisko sprawdzi się kilka innych rozwiązań. Jakich?

Jednym z nich jest np. biokominek. W sprzedaży są zarówno modele w wersji mini – z powodzeniem zmieszczą się na średnim wielkości stole, jak i większe – z reguły montowane na podłodze albo we wnęce w ścianie. Działają na biopaliwo, którego efektem spalania jest para wodna. Nie ma dymu, popiołu i sadzy. Ba, najnowocześniejsze modele pozwalają nawet na regulację płomienia, a także stosowanie olejków zapachowych lub np. preparatów do aromaterapii.

Innym z rozwiązań jest kominek kaflowy. To nowoczesna technologia – urządzenie z nieizolowaną obudową wkładu – w starej formie. Całość nierzadko obłożna jest ręcznie wypalanymi kaflami o najróżniejszych kształtach, kolorach i wzorach (także np. huculskimi).

Kominki w domu

W tym przypadku wybór jest już większy, bo mogą to być też kominki otwarte i np. ze specjalnym wkładem. Co się kryje pod tymi terminami?

Kominek otwarty – murowany z ceglanym paleniskiem i podłączany do komina. Zużywa się do niego z reguły dużo drewna, ale nie daje dużo ciepła; do pomieszczenia, w którym stoi, trafi około 20 proc. energii. Trzeba go też stale pilnować i stosować specjalne osłony, by strzelające iskry nie wywołały pożaru.

Kominek z wkładem także podłączany jest do komina, ale jego wkład co do zasady jest albo żeliwny (droższy, ale bardziej trwały) albo ze stali (tańszy, ale mniej odporny na zniszczenie). To klasyka, choć w sklepach można też spotkać wkłady kominkowe narożne i przeszklone z trzech stron – bardzo modne w ostatnich latach czy np. modele z panoramicznymi, czyli zaokrąglonymi szybami – już nie tak popularne.

Modna koza, a może atrapa kominka? One także mogą stać się ciekawą ozdobą pomieszczenia i – jeśli chodzi o modną kozę – dobrą alternatywą dla tradycyjnego kominka. Nie wymaga ona dużo miejsca, po drugie – wybór jest bardzo duży i stale przybywa nowych modeli; mogą nawiązywać do tradycyjnej wzorów, jak i mieć bardziej nowoczesny wygląd. Po trzecie – można ją łatwo zdemontować i przenieść w dowolne inne miejsce. Tradycyjne palenisko jest najczęściej trwale związane z przestrzenią, dla której zostało zaprojektowane.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: kominek / koza / palenisko 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz