Wystarczy pięć kroków, aby przystosować ściany pod wymarzony kolor. Jeśli zrobisz to sam, zyskasz nie tylko doskonale przygotowane ściany, ale i satysfakcję oraz podziw rodziny i znajomych.

PRZYGOTOWANIE NOWEGO PODŁOŻA

Świeże tynki wymagają sezonowania. Muszą odczekać swoje, aby tynk dobrze związał i zaszły w nim niezbędne reakcje chemiczne. Wszelkie prace wykończeniowe należy więc rozpocząć po ich wysezonowaniu -tynki cementowo-wapienne po upływie 3-4 tygodni, a gipsowe 2-3 tygodni. Niezależnie od formy wykończenia (szpachlowanie lub malowanie ) ze względu na bardzo dużą chłonność świeży tynk należy zagruntować właściwym impregnatem gruntującym ACRYL-PUTZ®.

Dalsze prace zależą od formy wykończenia.

PRZYGOTOWANIE ODNAWIANEGO PODŁOŻA

Przed malowaniem odnawianego już kiedyś podłoża należy dokładnie sprawdzić stan starych powłok. Można to zrobić za pomocą kilku bardzo prostych testów.

Test suchej dłoni – energicznym ruchem pocieramy ścianę dłonią i sprawdzamy, czy zostaną na niej ślady. Drobinki starej warstwy mogą świadczyć o jej skredowaniu i wymagane będzie użycie impregnatu gruntującego ACRYL-PUTZ®. Jest to o tyle ważne, że farba położona na niezabezpieczonym podłożu szybko zacznie od niego odchodzić.

Nacinanie – za pomocą tego testu sprawdzamy przyczepność powierzchni. Nacinamy powłoki w postaci krzyżujących się pionowych i poziomych linii. Odstępy między liniami nie powinny przekraczać 5 mm. Następnie na powstałą kratkę przyczepiamy taśmę malarską. Energicznym ruchem zrywamy ją i sprawdzamy, czy zostały na niej kawałki starych powłok. Jeśli tak, to trzeba zeskrobać starą farbę za pomocą metalowej szpachelki.

KROK 1. ODGRZYBIANIE

Jeśli przed remontem zauważymy na ścianie grzyb, konieczne będzie zastosowanie preparatu grzybobójczego VIDARON. Nakładamy go pędzlem, wałkiem bądź natryskiem na zagrzybiony fragment ściany, czekamy godzinę, po czym szorujemy i zmywamy wodą. Po wyschnięciu nanosimy jeszcze jedna warstwę.

KROK 2. NAPRAWA UBYTKÓW

Nawet kilkucentymetrowe ubytki naprawiamy z wykorzystaniem mas ACRYL-PUTZ® START, ACRYL-PUTZ® START S. W przypadku ubytków o większych rozmiarach warto zastosować ACRYL-PUTZ®KLEJ GIPSOWY.

Rysy i pęknięcia wymagają różnych form ich naprawy zależnych od ich rodzaju . Te drobne rysy, szczególnie zauważone przed samym malowaniem, łatwo wypełnimy, stosując masę naprawczą ACRYL-PUTZ®LIGHT.

Takie cechy jak krótki czas schnięcia i utwardzania, niska kurczliwość, doskonała przyczepność umożliwiają szybką naprawę podłoża.

W przypadku znacznie skomplikowanych pęknięć zaleca się postępować według następujących wskazówek: należy pogłębić krawędzią metalowej szpachelki, a następnie dobrze oczyścić. Dopiero po wykonaniu tej czynności można przystąpić do uzupełniania ubytku. Polecamy masę szpachlową ACRYL-PUTZ® FLEX, która dzięki zawartym w masie włóknom szklanym zapobiega powstawaniu nowych pęknięć. Tworzy transparentną powłokę z widocznymi włóknami, którą po utwardzeniu można pokryć innymi masami szpachlowymi.

KROK 3. GRUNTOWANIE

Przed przystąpieniem do gruntowania zawsze zależy odpylić podłoże. Dopiero później można nałożyć warstwę impregnatu gruntującego ACRYL-PUTZ®. Gruntowanie jest niezbędnym etapem, gdyż wyrównuje chłonność podłoża, wzmacnia je i zwiększa przyczepność mas szpachlowych. Dzięki funkcji zapobiegającej zbyt szybkiemu oddawaniu wody do podłoża zapewnia prawidłowe warunki wysychania wyrobów nawierzchniowych.

KROK 4. SZPACHLOWANIE

Produktem, który doskonale nadaje się do naprawy uszkodzonej powierzchni, jest masa szpachlowa ACRYL-PUTZ® START. Jej głównymi zaletami są niska kurczliwość, krótki czas schnięcia i łatwość szlifowania. Dostępna jest w postaci sypkiej mieszanki, więc przed przystąpieniem do pracy należy odpowiednio ją przygotować. Do nakładania używamy dwóch szpachelek ze stali nierdzewnej. Mniejszą nakładamy masę na szerszą, którą następnie rozprowadzamy produkt na ścianie. Nakładamy pojedyncze warstwy o grubości ok. 3 mm.

Szpachelki należy cały czas utrzymywać w czystości, by nie przenosić na ścianę grudek.

Warstwa wygładzająca – do ostatecznego wygładzenia ścian polecamy ACRYL-PUTZ® FINISZ. Główną zaletą tej masy szpachlowej jest możliwość stosowanie jej przez długi czas, ponieważ utrzymuje stałą konsystencję. Doskonale nadaje się również do nakładania maszynowego.

Większości zalecanych mas obrabia się metodą tradycyjną, czyli po ich utwardzeniu i pełnym wyschnięciu . W tym przypadku za pomocą packi z papierem lub siatką ścierną (gradacją 100-150) dokładnie szlifujemy wyschniętą szpachlówkę. W narożnikach i miejscach trudno dostępnych proponujemy użyć gąbki ściernej o ściętych krawędziach.

Pomocna w trakcie szlifowania na pewno okaże się lampa, za pomocą której należy oświetlić płaszczyznę z boku. Taki zabieg wskaże dokładnie miejsce które należy poprawić. Bezwzględnie po zakończeniu prac całość należy dokładnie odpylić.

KROK 5. ZASTOSOWANIE EMULSJI PODKŁADOWEJ

Przed nałożeniem emulsji dekoracyjnych zaleca się użycie emulsji podkładowej, która ma za zadanie ujednolicenie podłoża. Zastosowanie jej wskaże również miejsca wymagające ewentualnej poprawy, gdyż maskuje niewielkie ryski powstałe w etapie szlifowania, dodatkowo wyrównuje chłonność podłoża. W tym przypadku zaleca się zastosowanie emulsji lateksowej MAGNAT GRUNT. Produkty te zwiększają wydajność warstw nawierzchniowych, poprawia ich krycie i zapewniają oddychanie ścian. Są także przydatne, gdy planujemy zmienić kolor ściany z ciemnego na jasny.

Tak przygotowane podłoże jest gotowe do malowania. Wystarczy tylko wybrać kolor i cieszyć się pięknymi ścianami przez długie lata.