26 marca 2019
STREFA INSPIRACJI
WNĘTRZE

Farba lateksowa czy farba ceramiczna?

Decydując się na malowanie ścian lub sufitu musimy pamiętać o doborze odpowiedniej farby, która spełni nasze oczekiwania zarówno w aspekcie wizualnym, jak również funkcjonalnym.


Obecnie na rynku producenci farb malarskich oferują nam mnóstwo rozwiązań, które są wykonane zgodnie z najnowszymi trendami i nowościami technologicznymi. Jednakże najczęściej wybieranymi farbami są lateksowe lub ceramiczne. Jak je odróżnić od siebie?

Farba lateksowa

Te farby to emulsje akrylowe, w ich składzie znajduje się duża ilość żywicy, dzięki czemu tworzą na powierzchni elastyczną powłokę o wysokiej jakości. Powłoka ta jest odporna na mechaniczne czynności, takie jak, ścieranie, zmywanie i szorowanie. Dodatkowo, farby tego rodzaju nie mają przykrego zapachu oraz są przyjazne dla zdrowia. Można je również rozcieńczać wodą.

Farby lateksowe można stosować na wszystkich rodzajach podłoży – płytach g-k, tynkach gipsowych, cementowo-wapiennych oraz wapiennych. Doskonale kryją malowane powierzchnie, a do tego są bardzo łatwe w aplikowaniu – nie chlapią, ani nie spływają z pędzli, czy wałków malarskich.

Powłoka, która powstaje w wyniku nałożeniu farby lateksowej, pozwala powierzchni oddychać, a także odprowadza parę wodną z pomieszczenia, co za tym idzie – może jej używać w pomieszczeniach, które są narażone na wilgoć, takich jak kuchnia, czy łazienka. Pomalowane powierzchnie są również stale utrzymane w czystości, ze względu na to, że powłoka, która tworzy się w wyniku malowania farbą lateksową może być szorowana, a także czyszczona z użyciem wody.

POLECANY PRODUKT

 

 

Już od:  

Farba ceramiczna

Tego rodzaju farby to produkt, który wyróżnia się na rynku specyficzną formułą. Można powiedzieć nawet, że jest to bardzo nowatorska farba. Jej produkcja polega na połączeniu komponentów ceramicznych wraz z pigmentami oraz żywicami, co nadaje farbie wyjątkowych właściwości. Farby ceramiczne są stworzone dla alergików – dzięki temu, że uzyskują idealnie gładką, antystatyczną powierzchnię, nie przyciąga ona kurzu oraz zanieczyszczeń.

Te farby mają również wysoką odporność na szorowanie, a pomalowane powierzchnie można czyścić nawet przy użyciu różnego rodzaju detergentów, co w żadnym stopniu nie wpłynie na wygląd pomalowanej powierzchni! Farba nie podlega odbarwieniu, ani też nie jest podatna na ślady po szorowaniu – kolor pozostanie świeży i bardzo trwały.

Farby ceramiczne doskonale sprawdzą się w przypadku pomieszczeń wyjątkowo mocno narażonych na zabrudzenia – to idealne rozwiązanie dla wszystkich rodziców, których pociechy lubią dać upust swoim artystycznym popędom.

Kolejny fakt to znakomita przyczepność farby ceramicznej. Dzięki niej można skutecznie odnowić powierzchnie nietypowe dotąd dla farb emulsyjnych – np. lakierowane elementy drewniane czy płyty mdf.

POLECANY PRODUKT

 

 

Już od:  

Jaką farbę wybrać?

Farby ceramiczne różnią się od lateksowych bardzo mocno, ze względu na rodzaj powłoki, która powstaje w wyniku ich użytkowania. Są twardsze i znoszą znacznie lepiej wszelkie zabrudzenia. Dodatkowo – bardzo łatwo utrzymać pomalowaną nią ścianę w czystości, ponieważ farby ceramiczne są plamoodporne. Tworzą na powierzchni gładką, twardą powłokę, która chroni powierzchnię przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Dodatkowo nie pochłania plam, ani nie przyciąga kurzu oraz innych zanieczyszczeń.
Należy również pamiętać, że wykończenie każdej powłoki jest inne – w przypadku farb lateksowych są one głęboko matowe, farby ceramiczne również tworzą matowe powłoki, jednakże z delikatnym połyskiem, w zależności od kąta padania światła. W zależności od pomieszczeń – farby lateksowe doskonale sprawdzą się w kuchniach, łazienkach, pralniach, etc., a farby ceramiczne w sypialni, salonie, korytarzu, czy dziecięcym pokoiku.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 4,33 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz