27 stycznia 2019
STREFA INSPIRACJI
DREWNO

Drewno w kuchni – jak o nie dbać?

Jak zadbać o drewno w naszej kuchni, by służyło nam przez długie lata?


Drewniane podłogi, meble, blaty, a także liczne akcesoria – drewno wykorzystywane jest w rozmaitych miejscach. Kuchnia to dla niego pomieszczenie niezwykle wymagające – wysoka temperatura, wilgoć, para wodna czy tłuszcz osadzający się na powierzchniach, mogą działać niekorzystnie na jego wygląd. Do tego dochodzi wpływ detergentów, środki dezynfekujące, szorowanie i czyszczenie powierzchni, które nie zawsze zgodne jest z zaleceniami producentów i wymaganiami surowca. Dlatego aby drewno wyglądało korzystnie i nie zostało uszkodzone, należy je odpowiednio zabezpieczyć.

Lakierowanie drewna

Jedną z najpopularniejszych metod ochrony drewna jest jego lakierowanie. Pokryta lakierem powierzchnia staje się gładka, bardziej odporna, łatwo utrzymać ją w czystości. Dzięki warstwie lakieru drewno nie pochłania wilgoci i nie odbarwia się, a dodatkowo jego kolor oraz naturalne słoje prezentują się jeszcze bardziej okazale. Wadą lakierowania jest szybka ścieralność nałożonej warstwy oraz stosunkowo niska odporność na wysokie temperatury – konieczne jest regularne odnawianie powierzchni, np. za pomocą pasty z woskiem pszczelim lub specjalnym preparatem do mebli lakierowanych, a także ponowne pokrywanie jej lakierem.

Przed lakierowaniem drewna zaleca się zastosowanie impregnatów, takich jak Vidaron Impregnat Ochronny – Gruntujący. To głęboko penetrujący impregnat, który zapewnia pełną ochronę biologiczną drewna, chroni je przed sinizną, grzybami, owadami oraz technicznymi szkodnikami drewna. Ponadto Vidaron Impregnat Ochronny – Gruntujący wzmacnia strukturę drewna, redukuje jego chłonność i zwiększa wydajność wyrobów nawierzchniowych.

Czas na olejowanie

Olejowanie jest  naturalną metodą, którą stosuje się przy pielęgnacji zarówno mebli i blatów, jak i akcesoriów kuchennych.  Polega ona na nałożeniu na drewno warstwy specjalnego oleju, który wnika w głąb surowca i wzmacnia jego strukturę. Dzięki temu zabezpieczona powierzchnia staje się odporna na wilgoć i różnego rodzaju zabrudzenia, trudniej ulega pękaniu czy  odkształcaniu.

Oleje do drewna są produktami ekologicznymi, zawierają naturalne składniki pielęgnujące i chroniące drewno. Nałożona na powierzchnię warstwa wydobywa i podkreśla organiczny wygląd materiału. Zaletą olejowania jest niezwykle prosty sposób jego realizacji – praktycznie każdy jest w stanie wykonać je samodzielnie, bez pomocy fachowców. Możliwe jest także zastosowanie oleju nie na całej powierzchni drewnianej, ale jedynie na jej wybranych częściach, miejscowo. Podobnie jak w przypadku lakierowania, olejowane drewno wymaga okresowego odświeżania specjalnym preparatem, np. woskiem. Istnieje także ryzyko, iż drewno z czasem nieco ściemnieje.

Warto pamiętać!

Drewno, poza renowacją i zabezpieczaniem specjalnymi preparatami, należy chronić także poprzez jego odpowiednie, codzienne użytkowanie. Materiał ten nie lubi wody i wilgoci – pod ich wpływem może tracić kolor, gnić, a nawet ulegać deformacjom, dlatego ważne jest,  by ograniczyć kontakt z wodą do niezbędnego minimum. Powierzchnie drewniane czyścimy jedynie przecierając je lekko wilgotną ściereczką lub gąbka, a w przypadku rozlania płynów dokładnie i jak najszybciej wycieramy je.  Do pielęgnacji dobierajmy specjalne preparaty do drewna i unikajmy silnie drażniących detergentów, które mogą spowodować odbarwienia, porysowania i uszkodzenia nałożonych warstw ochronnych.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: drewno / kuchnia 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz