13 stycznia 2017
STREFA INSPIRACJI
DREWNO

Drewno nie tylko do kominka

Drewniane meble w salonie ponownie modne. I trudno się temu dziwić, bo to doskonały pomysł, by zaaranżować zarówno klasyczne, jak i nowoczesne wnętrze. Ale żeby takie rozwiązanie się sprawdziło, warto dłużej zastanowić się nad wyborem.


Drewno w pokoju gościnnym można wykorzystać na wiele sposobów – to nie tylko materiał do kominka. Równie dobrze może służyć do budowy stylowej komody, jak i np. zrobienia nowoczesnego blatu, niezwykle modnego w tym sezonie.

Całe meble…

… wykonane z drewna z zasady wyszły już z mody – chyba, że są to zabytkowe skrzynie, rustykalne kredensy czy też np. stylowe pomocniki. Z reguły drewniane są już tylko fronty szaf, szafek i szuflad (najczęściej to lite drewno albo płyta meblowa). Wszystko dlatego, że teraz bardziej liczy się funkcjonalność i praktyczność – takie meble są mniej masywne, a przez to też łatwiejsze w transporcie lub zmianie wystroju wnętrza.

Pojedynczy element

Coraz częściej drewniany jest tylko jeden front, dzięki temu dany mebel jeszcze bardziej przykuwa uwagę. Nic więc dziwnego, że bywa i tak, że w nowoczesnym salonie pojawia się pojedyncze drewniane krzesło obok plastikowych siedzisk czy też np. drewniany stół o dużej powierzchni roboczej.

Fragment większej całości

A gdyby drewniany był tylko sam blat? Czemu nie! Jeśli będzie dobrze zabezpieczony przed działaniem wysokich temperatur, uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią, to też może stać się prawdziwą ozdobą salonu. Warto przy tym pamiętać, by wybierać na blaty drewno twarde (jesion, buk, dąb i gatunki egzotyczne, w tym np. teak czy mahoń), które same w sobie są już jak najmniej podatne na działanie różnych czynników oraz – co nie mniej ważne – drewno klejone. Bo nie pęknie i nie będzie się wypaczać podczas użytkowania (wcześniejsza obróbka niweluje naprężenia włókien).

O czym jeszcze warto pamiętać?

Kolorystyka, styl i forma drewnianych mebli powinny pasować do stylu całego mieszkania, a także naszych potrzeb. A co jeśli te ostatnie będą się zmieniać? Proszę bardzo. Jeśli po kilku latach zdecydujemy się zmienić wygląd naszego salonu, to drewniane meble, ich pojedyncze elementy, a także fragmenty większej całości można wyszlifować, zabarwić na inny (dowolny) kolor, a następnie polakierować. Czynność tę można zresztą powtarzać kilka razy – drewno jest nie tylko materiałem trwałym i uniwersalnym (pasuje zarówno do wnętrz urządzonych w stylu francuskim, jak i np. klasycznym), ale też funkcjonalnym. Poza tym, wbrew pozorom, nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych i pięknie się starzeje.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz