6 lutego 2018
STREFA INSPIRACJI
DREWNO

Dom, który dotrzyma Ci kroku

Dom jest tam gdzie…To zdanie wielu z nas na pewno dokończyłoby inaczej. Jednak projekty mobilnych domów firmy REDUKT Marcina Jarysza dowodzą, że nasze własne gniazdko może być wszędzie tam, gdzie dusza zapragnie. W tej wyjątkowej rozmowie na temat własnego M rozmawiamy o unikalnych projektach domów mobilnych.


Dom, który dotrzyma Ci kroku

Mobilne domy to dla Polaków nowość zarówno pod względem samego pomysłu, i być może alternatywy dla campingów, ale także filozofii życia. Jak zatem zrodził się u Ciebie pomysł na budowę takich domów w Polsce?

Przez wiele lat interesowałem się architekturą mobilną i małych przestrzeni, śledziłem także od początku rozwój tiny house movement w Stanach. Uważam, że trzeba cały czas poszukiwać nowych rozwiązań, które są dopasowane do naszych zmieniających się oczekiwań i stylu życia. Zmieniamy nasze zawody, miejsca zamieszkania, ciągle przemieszczamy się. Jednocześnie pragniemy – mimo tej zmienności – mieć swoje miejsce, dom, oazę wytchnienia, relaksu, często blisko natury. A do tego jednocześnie nie chcemy podejmować decyzji na całe życie – a z taką kojarzy nam się kupno tradycyjnego domu czy mieszkania, które przy okazji są drogie. Stąd pomysł na dom, którym możesz odjechać, na kołach, żeby mieć go tam, gdzie chcesz.

Dom, który dotrzyma Ci kroku

Czy nazwa firmy REDUKT nie jest przypadkowa i ma specjalne znaczenie dla tych projektów?

Nazwa oczywiście nie jest przypadkowa i co więcej można ją wielorako odczytywać. Chciałem, żeby odzwierciedlała mniejszą skalę domu – mamy zredukowaną przestrzeń, ale dzięki przemyślanym i sprytnym rozwiązaniom, np. wielofunkcyjnym modułowym meblom, zachowujemy w tych małych domach komfort i większość funkcji tradycyjnego domu. Nazwa odnosi się również do minimalizmu, bo w świadomym zredukowaniu czy ograniczeniu naszych potrzeb i tego, czym się otaczamy, widzę rozwiązanie wielu naszych problemów. Mam też coś dla umysłów ścisłych (uśmiech). Redukt to też pojęcie z dziedziny matematyki. W systemach decyzyjnych nie wszystkie atrybuty są potrzebne w procesie podejmowania decyzji. A redukty to są najmniejsze podzbiory atrybutów zachowujące charakterystykę całego zbioru. Co oznacza, że w tym kontekście moje domy Redukt są minimalnym zbiorem atrybutów, którymi opisujemy dom – mają kuchnię, łazienkę, miejsce do spania, odpoczynku i pracy.

Dom, który dotrzyma Ci kroku

DCIM103GOPRO

Jak powstał pierwszy projekt mobilnego domu? Od czego zaczynałeś i jak długo trwały prace?

Pamiętam doskonale moment, w którym dotarło do mnie, że chcę się tym zająć. To było w Dżakarcie, środek nocy, duszno, spać nie mogłem. I nagle ten pomysł. W ciągu kilku godzin zapisałem notes pomysłami, inspiracjami, kontaktami i zaczęło się. Od tamtej chwili do ukończenia budowy pierwszego domu minął rok. Wyzwań było bardzo wiele m.in. ze względu na przepisy obowiązujące w Europie. Domy, aby mogły być przewożone, muszą być mniejsze i lżejsze, niż większość znanych szeroko inspiracji z USA – zatem mamy o wiele trudniej. Zaprosiłem do współpracy architektkę i moją przyjaciółkę Krysię Filipiak, z którą razem zaprojektowaliśmy pierwsze domy i tygodniami je optymalizowaliśmy. Funkcjonalność, waga, wygląd, wsłuchiwanie się w oczekiwania użytkowników. Sporo czasu poświęciłem też na znalezienie odpowiednich wykonawców, rzemieślników i firm do współpracy. Zależało mi, aby domy powstawały w możliwie najszerszym zakresie lokalnie. Kolejne miesiące to budowa prototypów, testy, zmiany, ulepszenia.

Dom, który dotrzyma Ci kroku

Pierwszy dom został sprzedany czy jest Twoim prywatnym?

Ten pierwszy, który widzimy na zdjęciach, pozostaje u mnie, jest ekspozycyjny. Ludzie chcą zobaczyć, a może nawet bardziej doświadczyć tej przestrzeni. Jest to unikalne uczucie. Jeździ podobnie jak przyczepa kempingowa, ale klimat i rozwiązania wewnątrz bardziej jak w tradycyjnym domu. Oczywiście korzystam z niego również prywatnie.

Dom, który dotrzyma Ci kroku

W ofercie REDUKT są dostępne trzy rodzaje domów czy istnieje również możliwość stworzenia zupełnie odrębnego projektu pod wizję klienta? Jak bardzo te domy są personalizowane?

To są zoptymalizowane i wycenione projekty. Każdy z tych domów powstaje na indywidualne zamówienie i użytkownik może zdecydować o wielu aspektach. Dla przykładu są to materiały wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz budynku, różne gatunki drewna, tkanin. Można zamówić indywidualnie przygotowane meble. W każdym wypadku trzeba zdecydować, w jakie przyłącza – prąd, woda, gaz – ma być wyposażony dom oraz czy i z jakich urządzeń do ogrzewania domu chce się korzystać. Jedni wolą piec typu koza, inni grzejnik elektryczny. Podobnie ze sprzętem AGD. Można zdecydować, czy i jakim materiałem będzie izolowany dom. Jest również możliwość zamontowania instalacji fotowoltaicznej. Wykonujemy domy również wg indywidualnego dostarczonego projektu lub przygotowanego przez nas od podstaw dla zamawiającego.

Dom, który dotrzyma Ci kroku

Jak wygląda koncepcja kolorystyczna tych domów, czy jest to stały zamysł czy kupujący może także bawić się barwami w swoim wnętrzu?

My w pierwszych projektach zaproponowaliśmy transparentne naturalne oleje zabezpieczające drewno. Przyszły użytkownik może oczywiście zadecydować o kolorystyce ścian, mebli, tkanin, detali.

Dom, który dotrzyma Ci kroku

Jedną z najważniejszych cech Twoich domów jest nie tylko ich mobilność, ale także aspekt ekologiczny. Dlaczego te domy są zdrowe?

Stosujemy naturalne i przetwarzalne materiały – drewno a do izolacji włókno drzewne lub wełnę owczą. Im mniej chemii, typ lepiej.
Ściany naszych domów mają specjalną konstrukcję, „oddychają”, a bardziej precyzyjnie to określając – są otwarte dyfuzyjnie. Dzięki temu uzyskujemy zdrowy i zbalansowany mikroklimat wewnątrz budynku. Nadmiar pary wodnej, powstający podczas codziennych czynności, nie zbiera się w pomieszczeniu – i co więcej – może wydostawać się przez ściany, w tym także przez izolację, na zewnątrz budynku. Dzięki temu ograniczamy możliwość powstawania zawilgoceń czy ognisk pleśni i grzybów. Ma to duże znaczenie nie tylko dla alergików. A takich właściwości nie ma popularny styropian czy pianka poliuretanowa. Sama wełna owcza ma dodatkową jeszcze właściwość – obniża poziom formaldehydu w powietrzu. Osobom, które nie mogą zapewnić podłączenia toalety do kanalizacji, proponujemy montowanie specjalnych i łatwych w użytkowaniu separujących toalet kompostowych zamiast popularnych przenośnych toalet chemicznych.W kontekście ekologii warto też pamiętać, że mały dom, to w całościowym rozrachunku mniejsza ilość zużytych surowców do produkcji. To także mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, żeby go ogrzać czy oświetlić. Część osób będzie w stanie korzystać wyłącznie z samodzielnie wytworzonej przez siebie energii z instalacji fotowoltaicznej.

Jakie są atuty mieszkania w takim domu, do kogo oferta mobilnych mieszkań jest adresowana?

Domy Redukt są propozycją dla wszystkich, szczególnie tych, którzy chcą żyć zdrowo i korzystać z wolności oraz jednocześnie oczekują dużej elastyczności – od siebie i domu. Można z nich korzystać na wiele sposobów. Dom całoroczny. Domek na weekendowe wyjazdy za miasto. Mobilne biuro. Studio do pracy w ogrodzie. Dodatkowa przestrzeń za domem. Chatka w górach dla narciarzy i wiele innych. Z pewnością ich atutem jest mobilność, niskie koszty utrzymania. No i mało czasu musimy przeznaczać na sprzątanie.

Dom, który dotrzyma Ci kroku

Czy REDUKT wyłącznie buduje i sprzedaje domy czy istnieje także możliwość ich wynajęcia?

Obecnie nie zajmujemy się wynajmem. A jak będzie w przyszłości, zobaczymy.

Jakie istnieją prawne obostrzenia co do domów mobilnych? Ich wielkość i waga jest na pewno określona, a także jakie uprawnienia powinien posiadać właściciel/kierowca do przewozu takiego domu?

Domy na kołach mogą być różnej wielkości – do przewożenia dużymi ciężarówkami także. Mi zależało, żeby mobilność była dość łatwo dostępna. Dlatego zdecydowałem się w pierwszej kolejności na domy, które ważą razem z kołami i całym podwoziem do 3,5 tony. To oznacza, że do ich ciągnięcia wystarczy prawo jazdy kat. B+E, czyli zwykłe z rozszerzonymi uprawnieniami do ciągnięcia przyczep. Wymiary są jasno określone – wysokość maksymalnie 4,00 metry, szerokość 2,55 metra. Długość u nas wiążemy z maksymalną wagą domu i może być różna.

Czy w domu można przebywać podczas jazdy?

Zdecydowanie nie.

Dom, który dotrzyma Ci kroku

Na pewno życie w domu mobilnym jest dużo tańsze niż życie w tradycyjnym domu czy mieszkaniu w centrum miasta. Czy możesz zdradzić jaki jest przybliżony koszt budowy/zakupu tego domu?

Tak, jak wspomniałem wcześniej, przy zamawianiu sporo jest ustaleń indywidualnych, bo Redukty dopasowywane są w wielu aspektach do potrzeb przyszłego użytkownika. Dlatego ceny wahają się w zależności od zastosowanych materiałów, wyposażenia, rodzaju przyłączy itd. Ceny domu Redukt-01 zaczynają się od 80.000 zł, Redukt-02 od 90.000 zł

Dom, który dotrzyma Ci kroku

Zdradź naszym czytelnikom czy posiadasz już wakacyjne plany i czy mobilny domek również bierze w nich udział?

Konkretnych planów jeszcze nie mam. Ale nawet jak bym je miał, to z mobilnym domem miejsce można zawsze zmienić.

www.redukt.org
Facebook /ReduktTinyHouse

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Bądź pierwszą osobą oceniającą ten artykuł!
TAGI: dom na kolach / mobilne domy / tiny house 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz