20 lipca 2018
STREFA INSPIRACJI

ZAPIECZONY OGRÓD X 4

Do zabawy potrzebujemy tak niewiele: sprzyjającej pogody, kawałka trawnika w ogródku, trochę czasu w letnie popołudnie lub wieczór, miłego towarzystwa, kilku smakołyków, węgla drzewnego i grilla. No właśnie – grilla. Tylko jakiego?


Latem sporo czasu spędzamy w ogrodzie. Szukamy kontaktu z przyrodą, by odetchnąć po codziennej gonitwie. Piękna pogoda i ciepłe letnie wieczory zachęcają do spotkań przy grillu. A grillowanie to synonim przyjemnego biesiadowania – zapachu i smaku potraw przesiąkniętych dymem nie da się z niczym porównać.

ODPOWIEDNIE MIEJSCE

Najistotniejszą rzeczą jest miejsce. Musimy przeanalizować swój styl życia i zastanowić się, jak często będziemy przyrządzać potrawy na świeżym powietrzu, dla ilu osób. Czy lepszy będzie grill w ustronnej, oddalonej części ogrodu, bliżej natury, w otoczeniu roślin, bardziej na luzie? Czy może raczej blisko domu, tak aby przegotowywanie posiłków i donoszenie wszystkiego, co niezbędne podczas biesiady pod chmurką było wygodniejsze? Wszystko zależy od naszych upodobań i możliwości. Sposobów na urządzenie miejsca do grillowania jest wiele, dlatego warto dobrze je przemyśleć i zaplanować zanim przystąpimy do działania.

SPOSÓB 1: GRILL MUROWANY

Z pewnością powinien tworzyć integralną całość z ogrodem. Piękny i okazały będzie przyciągał wzrok i nada kształt domowemu otoczeniu. Swoim stylem, powinien nawiązywać do architektury domu jak i pozostałych elementów otoczenia. Najlepiej jeśli przy wykończeniu zastosujemy te same materiały, z których wykonano np.: nawierzchnię, taras, ogrodzenie lub elewację domu.

Do murowania grilla stosuje się materiały odporne na warunki atmosferyczne i różnicę temperatur. Muszą być mrozoodporne i przeznaczone do stosowania na zewnątrz budynków. Ważne jest także aby były łatwe do utrzymania w czystości. Materiałów wykończeniowych jest wiele.

Najlepsze będą granity, sjenity, porfiry i inne twarde skały.

Grill murowany wykonany ze szlachetnego materiału jak np. granitu nawiązującego do kostki brukowej, z której została wykonana nawierzchnia, z pewnością będzie elegancki i stworzy spójną stylistycznie całość z ogrodem.

Rzadziej wykorzystywane są piaskowce – te jednak mają porowatą strukturę, łatwiej się brudzą, chłoną wodę i szybciej niszczeją. Również materiały, z którego wykonany jest ruszt i palenisko powinny być trwałe i nierdzewne. Blat może być wykonany z tego samego materiału co ścianki. Istotne jest, aby nie chłonął zanieczyszczeń i łatwo go było myć. Musi też być odporny na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych, dlatego koniecznie go trzeba zaimpregnować. Spośród wielu środków chemicznych można wybrać preparaty impregnujące kamień i zarazem wzmacniające jego strukturę oraz takie, które ożywiają jego kolor.

SPOSÓB 2: GRILL Z KLINKIERU

Klinkier jest jednym z najpopularniejszych materiałów, które stosuje się do wykończenia ścianek w grillach murowanych. Jest trwały a ponadto jego barwę można dostosować do elewacji domu lub innych elementów wyposażenia działki. Ponadto klinkier jest odporny na zabrudzenia i bardzo łatwo utrzymać go w czystości. Naloty z kurzu czy ziemi wystarczy spłukać wodą. Natomiast silniejsze zabrudzenia bez problemu można usunąć specjalnymi preparatami do konserwacji klinkieru oraz zabezpieczyć przed wilgocią oraz wnikaniem zanieczyszczeń.

SPOSÓB 3: KOMINEK WOLNOSTOJĄCY

Posiadacze dużego ogrodu mogą pozwolić sobie na wybudowanie oddalonego od domu kominka zewnętrznego. W odróżnieniu od grilla przenośnego, kominek ogrodowy daje dużo więcej możliwości ponieważ poza tradycyjnym grillowaniem kiełbasek można w nim wędzić lub suszyć wędliny, a jeśli dodatkowo wyposażmy go w ruszt to stanie się nieoceniony przy pieczeniu drobiu czy dziczyzny.

Aby kominek był stały i solidny powinien być usytuowany na płycie fundamentowej. Może być wymurowany z cegły klinkierowej, z kamienia albo zwykłej cegły klasy co najmniej 10. Ścianki wymurowane z kamienia czy klinkieru również warto poddać zabezpieczeniu i pokryć np. preparatem do pielęgnacji kostki brukowej aby zachowały piękny wygląd na długo czas.

SPOSÓB 4: GRILLOWANIE W ALTANIE

Dla tych, którzy nie planują postawienia murowanego grilla czy kominka idealnym rozwiązaniem będzie zakup grilla przenośnego, który w łatwy i prosty sposób będzie można ustawić np. w ogrodowej altanie. Tego typu grille wykonane są zazwyczaj z żeliwa lub blachy odpornej na wysokie temperatury. Dzięki nóżkom lub kółkom w łatwy sposób można je przemieszczać. Wybór jest ogromny: okrągłe, prostokątne, z pokrywą lub bez niej, wyposażone w praktyczne półki lub deski do krojenia. Warto jednak, jeszcze przed zakupem, zaplanować miejsce, w który będziemy przechowywali grilla poza sezonem.

BeznadziejnySłabyŚredniCałkiem OK!Super! Średnia ocen: 5,00 na 5
TAGI: grill / ogród / porady 

Bądź na bieżąco...

Zapisz się do naszego newslettera już teraz